За 200 лева увеличение на щатната заплата от 1 юни 2007 г. се договориха синдикати, работодатели и Столична община по време на преговорите във връзка обявената стачка на столичния градски транспорт, обяви зам.-кметът по транспорта Велизар Стоилов.
Парите за храна остават същите - 9 лева на ден.
От своя страна синдикатите заявиха, че предложението е изключително приемливо за тях, но дали ще има стачка на градския транспорт в София на 15 май, ще се решава на заседание утре, 14 май, от 10 часа от стачните комитети на “Автотранспорт-София” и “Електротранспорт-София”.
Те обаче обясниха, че дори да няма стачка във вторник, стачната готовност се запазва, защото повечето им искания са насочени към правителството.
Синдикатите продължават да настояват трудът на шофьорите в столичния градски транспорт да се оценява като първа категория, а социалните плащания да не се облагат.
Средствата за увеличението ще бъдат осигурени от собствени резерви на двете търговски дружества и от бюджета на Столична община, каза още Стоилов, но не посочи точна сума.
Тя не може да бъде формирана, защото все още не са ясни променените текстове на Наредбата за регулиране на заплатите в дружествата с над 50% държавно или общинско участие. Ще водим разговори за актуализация на държавния бюджет, заяви той.
По думите му, с увеличението на заплатите бързо ще се осигурят необходимите още 160 шофьори в столицата.
Увеличаване в цената на билетите няма да има, обеща зам.-кметът, но подчерта, че ще се предприемат мерки за ограничаване на гратисчиите в градския транспорт в София.
Той допълни още, че през последните два дни рязко е намаляла продажбата на билети, като обясни, че това най-вероятно е свързано с обявената стачка.
Припомняме, че по първоначален план стачката трябва да започне в 00.00 часа на 15 май.
Шофьорите от Столичния градски транспорт настояват за отпадане на наредбата за регулиране на заплатите в дружествата с над 50 на сто държавно или общинско участие.
Те твърдят, че заплатите на работещите в сферата на общинския градски транспорт са "цинично ниски" и не са се увеличавали през изминалите десет години.
Лично кметът на София се опита да промени поне датата на протестите - от 15 на 21 май, след изборите за евродепутати.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
От кампанийност към устойчивост - обновяването на сградите у нас навлиза в нов етап
Индексите на БФБ продължават да се понижават
Групата “Hug or Handshake”: Артистите трябва да мислят как да достигнат до своята публика
Alibaba пусна AI платформа за предприятия, възползвайки се от манията около AI агентите
Как се справя комуникационният бранш в условията на „перфектна буря“ от кризи?
Великденски и коледни добавки да се изплащат всяка година, одобри комисия в НС
Гюров и Фон дер Лайен обсъдиха четвъртото плащане за България по ПВУ
МВнР: Не пътувайте до Куба, включително с туристическа цел
Наследникът на Астор съживи магията: Фокусникът Арсен от ученик до сензация (ВИДЕО)
Удължителният бюджет мина на второ четене: Общините ще харчат преходните си остатъци
Промяна в начина на финансиране на театрите, поиска министър Найден Тодоров
Ас на Левски се готви за мача на живота си
Слот с ясен намек дали си тръгва от Ливърпул
Лудогорец ще е шампион, ЦСКА с купата, а Левски с калъфката
ВИДЕО: Лацио – Милан
ВИДЕО: Ливърпул – Тотнъм
Тенисистка призна за секс преди мач + СНИМКИ
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
16 хил. души от трети страни работят у нас
Климатичните промени може би удължават леко дните ни
Утре облаците се завръщат
Тошко Йорданов води листата на ИТН във Варна
Спартак пусна билетите за сблъсъка с Лудогорец във Варна
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS