След като беше публикувана Националната стратегия за детето до 2030 година, от Църквата реагираха остро и призоваха за цялостната ѝ редакция. Коментарите на Светия Синод от своя страна предизвикаха бурни дебати.
Заместник-областният управител на СО Николай Борисов коментира в "Денят ON AIR", че според Конституцията на Република България отглеждането и възпитанието на децата до тяхното пълнолетие е право и задължение на технтите родители като тази дейност се подпомага от семейството."Семейството се споменава за първи път в осмата страница на стратегията. Говори се за държавни институции, гражданско общество, други организации. Къде е семейството - тази градивна единица на българското общество, която толкова години съхрани народа ни?", попита Борисов.
Според него в семейството се губи елементът на възпитание, в който се изгражда уважение към майката и бащата. По-късно това се усеща в образованието, когато децата се отнасят несериозно към учителите си, а след това и към работодателите си.
По думите на зам.-областния управител на СО стратегията е написана твърде неясно, сякаш е правена от различни хора, които не са чели какво е написал този преди тях. Като друг проблем в нея той посочи, че никъде не се споменава за сексуалното посегателство над деца, а данните от 2017 година показват, че в страната ни е имало 450 такива случаи.
По думите му друг проблем на стратегията е обезпечаването на кадрите.
"Има изключително голям дефицит на педагози и социални работници. Една от заплахите пред стратегията е, че секторните политики може да не се реализират в синхрон. На парче могат да се случат евентуално, но няма да се постигнат целите ѝ", обясни Николай Борисов пред Bulgaria ON AIR.
Според него религиозното обучение трябва да намери мястото си в училищата. По думите му е важно децата да познават различните религии, за да опознаят другите, тъй като непознаването ги кара да не се харесват едни други, но това може да се случи едва когато обществото е достатъчно узряло.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 приключи сесията с лек ръст преди изтичането на ултиматума на Тръмп към Иран*
Пакистан поиска от Тръмп двуседмично удължаване на ултиматума към Иран
В. Симов: До месец след края на войната при цените на горивата ще има облекчение
Цената на сорта Брент удари рекордните 144 долара за барел на ключовия физически пазар
Жилищният пазар у нас се пренастройва към умерени темпове на ръст
Новият граничен пункт между България и Северна Македония получи одобрение от МОСВ
Рецепта от тефтера на баба: Агнешко във фолио на фурна
Кога и защо да спадаме налягането в гумите?
Строителна техника и камиони в Драгалевци: Шум, мръсотия, прахоляк
Боядисването на яйца за Великден - какво символизира всеки цвят
Неочакван късмет за 3 зодии на 8 април
Спортът по телевизията днес, 8 април
Мачовете по телевизията днес, 8 април
Янис би близо до преминаване в тим от Флорида
Везенков и Дорси наказаха брутално Реал Мадрид
Барселона - Атлетико Мадрид
Позабравен герой зарадва Арсенал! Кай Хаверц шокира Споргинг в края
Дневен хороскоп за 8 април, сряда
10 рецепти за вкусен козунак за Великден
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Къде започваш: от дизайнерския план или от материала?
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
5 храни, които да премахнете от менюто си, ако сте 40+
Тъжна вест! Почина Мирча Луческу
Черно море победи Славия в Елитната до 17 години
Демонстрираха системата за компютърна обработка на изборните резултати
Курсанти от ВВМУ се обучават на кораб „Св. св. Кирил и Методий“
Белият дом: Само Тръмп знае какво ще предприеме към Иран
Превозвачите и управляващите се разбраха, протести няма да има
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето