С около 30 лева по-малко ще платят за парно за януари жителите на двустаен апартамент в София тази година.
„Топлофикация“ качи сметките за отопление и топла вода за първия месец на годината в касите и на интернет страницата на дружеството. Януарската фактура на двустайно жилище е 123 лева при 153 лева за същия месец на миналата година, показа проверка на „Телеграф“. Това прави намаление от около 20%, или 30 лева. Подобно е понижението при фактурата за гарсониера. Сметката на едностайно жилище този януари е 91,65 лева при 127 лева през първия месец на миналата година. Сметката за голям апартамент пък е с близо стотачка по-ниска – 372 лева тази година при 461 лева миналата.
Сумите от прогнозните сметки за месеца съвпадат или са близки с изчислените от „Телеграф“ на база на ползването от конкретните потребители според изравнителната сметка за сезон 2019/2020 г. и разликата в средномесечните температури и подадената топлина в конкретната абонатна станция.
Средномесечната температура за януари 2020 г. е била +0,6 градуса, а за този януари е +1,4 градуса, тоест времето е било с 0,8 градуса по-топло от миналата година. Освен това топлинната енергия този сезон е с 14,17% по-евтина отколкото преди година. Така действително януарските сметки са по-ниски с около 20%.
Потребителите, които платят януарската си сметка до края на февруари, ще получат 3% отстъпка от дължимата сума за месеца.
Спиране на тока, повреда в автоматиката на контролер в абонатната станция може да доведе до спиране на горещия топлоносител през така наречените щранг лири (две тръби с по-голямо сечение) в банята.
Това се случило в жилищен блок в жк „Люлин“, където в студените дни с минусови температури единият вертикален щранг ту замръзвал, ту отново се включвал. Живеещите в блока били неприятно изненадани, защото в това време на годината са забранени ремонти на инсталацията.
Възможно е при спиране на тока в сградата да се е изключила част от автоматиката, която не е заработила след включване на елзахранването, обясниха от столичното дружество за „Телеграф“. Възможно е някой от контролерите да се е повредил, както и да има запушване на тръба. Затова при изстиване на тръбите по време на отоплителния сезон домоуправителят или някой от етажните собственици трябва веднага да се обади в кол центъра на „Топлофикация“, да опише случващото се, да посочи точния адрес и съобщи име и телефон за връзка, обясниха от столичното дружество.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ
К. Йорданов: Волатилността в преговорите за Близкия изток ще продължи и на пазарите
SpaceX подготвя дебют на облигационния пазар за 20 млрд. долара
Електромобилният бум се пропуква: Различни посоки за ключовите пазари
Рецепта за домашен хляб с чесън и билки за Еньовден
Безопасна ли е лазерната епилация през лятото?
Диетолог разкри колко вода да пием, за да отслабнем ефективно
Географията като съдба: Провалят ли се големите български проекти
Георги Димов: Европа е изправена пред цивилизационно унищожаване
Янис ще има нов отбор до часове
Спортът по телевизията днес, 23 юни
Мачовете по телевизията днес, 23 юни
Валенсия докосва баскетболната титла на Испания
Норвегия – Сенегал
ФИФА обяви Меси за №1 в историята на Мондиалите след рекордните 18 гола
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Дневен хороскоп за 23 юни, вторник
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
„Лятна буря“ от Сандра Браун
Италианска торта Camilla с моркови и бадеми
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения