Столичният общински съвет (СОС) на трето поред заседание не успя да избере нов кмет на район "Красно село". Съветниците обсъждаха в продължение на четири часа въпроса, но не стигнаха до решение.
Изборът се наложи, след като Общинската избирателна комисия в Столичната община прекрати предсрочно пълномощията на Росина Станиславова като кмет на район "Красно село", тъй като Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество установи конфликт на интереси.
Върховният административен съд потвърди решението на комисията след съдебно обжалване на Станиславова.
СОС не прие предложенията за кмет на района, направени от БСП - за Николай Николов, и от "Демократична България" (ДБ) - Борис Милчев.
"Лошото е, че продължават мъките на "Красно Село", очевидно на следващата сесия пак ще се търси изход от ситуацията", каза Николов пред журналисти. Той припомни, че на местните избори през октомври 2019 г., като кандидат за районен кмет на „Красно село“, е получил 6528 гласа, с 83 гласа по-малко от Росина Станиславова.
Общинският съветник от групата "Патриоти за София" Карлос Контрера предложи за кмет на "Красно село" да бъде избрана Грети Стефанова, председател на групата на ДБ в СОС, която преди години е била заместник-кмет на района. Контрера не я е уведомил за номинацията. Предложението му не беше прието. Той каза пред журналисти, че няма задължение да обсъжда абсолютно нищо с групата на ДБ. По думите му целта на предложения от него доклад е била да помогне на ДБ да поеме отговорност за района, който те са спечелили през 2019 г. Контрера каза, че Стефанова е била зам.-кмет на "Красно село", което значи, че познава в детайли администрацията.
Грети Стефанова каза пред журналисти, че би могла да се справи като кмет на "Красно село", но ДБ имат издигната кандидатура и това е общинският съветник Борис Милчев. "Моето съгласие никой не го е искал. Не може през главата ми и без решението на политическата група някой да реши да ме предлага за кмет", каза Стефанова.
Прошко Прошков от групата на ГЕРБ-СДС каза пред журналисти, че за три години не се е случило нищо в район "Красно село". "Една обществена поръчка за асфалтиране не се проведе, една дупка не се запълни, има проблеми", посочи той. Според него най-добрият вариант е за кмет на "Красно село" да бъде гласуван независим общински съветник, който не е партийно обвързан и досега е успявал да докаже, че административно се е справял.
Междувременно длъжността кмет на район "Красно село" продължава да изпълнява Николай Веселинов, зам.-кмет от екипа на Росина Станиславова, когото тя е упълномощила със заповед да управлява района до избора на нов кмет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Само 33% от американците одобряват удара на САЩ срещу Венецуела
Десет риска, които могат да преоформят световната икономика през 2026 г.*
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Домашна разядка от сирене и печени чушки
Следпразничен рестарт: Как да се върнем в ритъм без стрес
Късна емисия
Левски закъснява, а Лудогорец и ЦСКА не спят
Звезда напусна Реал Мадрид и благодари на Карло Анчелоти
Гърция се класира за четвъртфиналите на Юнайтед Къп
Вижте кошмарните статистики на Аморим в Ман Юнайтед
Мач на Реал Мадрид в Европа ще е пред празни трибуни
Левски се чуди как да изгони бек
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
3 вкусни мезета за Йордановден
Лесна питка за Бабинден
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията