Ракията, с която ни черпи Тайфи беше много пивка. Приятна на вкус, влизаше леко-леко в гърлото. Накрая обаче се оказа, че това било ракия за моргата. Това разказа пред "24 часа" Медо Биков от Якоруда, един от натровените с метилов алкохол.
В събота и неделя в малкото градче починаха четирима мъже. Още деветима бяха настанени в реанимация на благоевградската болница. Във вторник и един от тях почина. Така официално жертвите на отровния алкохол са петима. Пет дни по-рано обаче са починали още трима млади мъже, като сега хората смятат, че и те са били натровени от ракията менте.
Част от пострадалите са били на гости на Биков в събота, когато той е колел прасето си. Други пък са празнували рожден ден. Общото, според прокуратурата, между двете компании е, че са консумирали алкохол, който са взели от Тайфи Мекльов.
Той обясни пред съда, че туба от около 5 литра с ракията оставил в дърводелския му цех Юсуф Мемчев, който почина на 21 декември. Не е допускал, че съдържанието на тубата може да е отровно. Заради това дал част от количеството на Вайдин и Салих, починали след това, а другата част - на Медо.
"Бях обещал на Тайфи да му дам един заек за разплод. В петък, заедно с Мустафа му го отнесох в цеха. Той беше с приятел и се черпиха. Сипаха ни и на нас по една ракия. Много ми се услади. По нищо не личеше да е някаква отрова. Поисках му да ми даде останалото в тубата - около 2 литра, защото на другия ден щях да коля прасе", разказва Медо.
Така в петък вечер той се прибрал с ракията убиец, а на следващия ден с нея почерпил на "свинската сватба" шестима приятели. "Всеки изпи по около 200-300 грама. Седнахме към 11,30 ч и стояхме до около 14 ч. Пекохме мръвки от прасето, вдигахме наздравици. Нищо, че съм мюсюлманин, винаги си гледам и коля прасе. Жена ми е ромка, имаме три деца", допълва Медо.
При обиските полицията открила тубата, в която имало останало количество от течността. Иззета е за експертиза.
Медо е категоричен, че ако в петък не е отишъл да носи заека на Тайфи, нямало е да вземе ракията и да стане след това голямата трагедия. Казва, че никога не е купувал ракия от Тайфи, а само такава от магазините. В събота по-късно вечерта разбрал, че има мъже, които постъпват в болница, защото се чувстват зле.
После пък чул, че имало и починали. На него също в неделя му прилошало, започнал да повръща и е бил откаран в болница. От компанията, която била на коленето на прасето, Мустафа починал. Останалите се възстановяват в болница.
Всички натровени ще останат през празничните дни в болницата и там ще посрещнат Нова година. Състоянието им засега е стабилно.
Обвиненият в разпространението на отровния метилов алкохол Тайфи Мекльов остана в ареста, с решение на окръжния съдия Петър Пандев.
Мекльов ще трябва да посочи свидетел, който да потвърди категорично, че метиловият алкохол е донесен в цеха му точно от Юсуф Мемчев.
Прокуратурата обаче смята, че посочването на друг човек, който вече е починал и не може да даде обяснения, е защитна теза на обвиняемия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Xiaomi повиши перспективите за доставки на електромобили за тази година
Потребителското доверие във Великобритания се срива преди новия бюджет
Големите музикални лейбъли сключиха сделка с нова AI стрийминг услуга
УЗФ дава начало на национален конкурс по застраховане за ученици и студенти
Пионер в изкуствения интелект напуска Meta, за да основе свой AI стартъп
Петролът поскъпва преди влизането в сила на американските санкции срещу Русия*
Зимата и снегът са близо - синоптик с прогноза за времето през декември
Асен Василев за прасето-касичка: Бюджетът ще вземе по 600 лв. от всеки български гражданин
От "Продължаваме промяната" поставиха прасе касичка пред Народното събрание (СНИМКИ)
Влакова катастрофа в Чехия рани над 40 души
Меси е играч №1 на Барса за този век
В Испания: Първият трофей на Веласкес ще бъде с Левски
Хюстън започва да набира скорост в НБА
Локо вместо Швеция: Виза спънала Айб за по-голям клуб
Падт останал в Лудогорец заради децата си
Не ни чака нищо добро след пировата победа над Грузия
„Където и да избягам, аз не мога да избягам от себе си“ – Откровено за борбата със зависимостите
Поверия и обичаи за 21 ноември, Деня на християнското семейство
Шоколадов сладкиш с 3 съставки и без брашно
Beverly Hills Polo Club: Спортен шик за есента
Красотата на COLLAGENA вече в BioLine.bg на най-добри цени
Нумерологична прогноза за 20 ноември
Менса България организира провеждането на тест за интелигентност във Варна
Трагедия във Варна: 19-годишна украинка е скомила от общежитие към Технически университет
ГЕРБ предлагат 120 лева коледни надбавки за най-бедните пенсионери
Часове след старта на Зелената зона варненци излизат на протест срещу нея
Тапа на Аспаруховия мост, каква е причината?
"Лукойл" предупреди, че запазва правото да потърси съдебна защита на своите интереси в България
НАСА показа снимка на 3I/ATLAS от марсианската камера HiRISE (видео)
Откриха две геоложки структури в Италия, които могат да предизвикат силни трусове
НАСА е готова да прекрати договора си със SpaceX в полза на Blue Origin
James Webb откри агресивна черна дупка в ранната Вселена
Обсерваторията „Вера Рубин“ направи неочаквано откритие
Нов лазер може да пробива през дебел лед върху близки космически тела