Хилядагодишен манастир край Велико Търново и живеещите в него монахини са откъснати от света заради ужасен път.
Патриаршеският манастир "Света Троица" се намира на изхода на старата столица в посока към Русе и достъпът до него е много труден и почти невъзможен. Причината е единственият черен път, който е в крайно лошо състояние.
През сухия сезон малцината шофьори, осмелили се да минат по пътя с дупки, дълбоки по половин метър, имат някакъв шанс да успеят да се доберат до Божията обител.
С падането на снега и последвалите валежи обаче, дупките са пълни с вода и крият множество рискове, а пътят на практика вече е непроходим. По него може да се преминава само с товарни автомобили или високопроходима техника.
Преди няколко месеца държавата отпусна пари за ремонт на пътя до друг търновски манастир - "Преображенския". За пътя до "Света Троица" обаче не беше даден и един лев, пише "Монитор".
От лошия и разбит черен път страдат и около 100 търновци, живеещи в т.нар. квартал "Дервеня", намиращ се от двете страни на калпавия път. Те са направили подписка, която са изпратили до кмета на Велико Търново.
В подписката гражданите искат общината да вземе спешни мерки за ремонт на пътя. "Тук никой не чисти и пътят се руши и обраства все повече. Плащаме си съвестно данъците, но сме принудени да поддържаме пътя сами. Как ще привличаме туристи към манастира, когато пътят до него е в тотално окаяно състояние. Толква ли е бедна общината ни, че да не може да си позволи поне да насипе с чакъл пътя”, възмущават се жителите от квартала.
Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради, възникнал е вероятно през XI в.
Името на манастира е свързано с книжовната дейност на монах Евтимий до избирането му за патриарх през 1375 г. Четири години по-рано Евтимий се завръща от Атонските манастири и се установява в “Св. Троица”. Тук се отдава на книжовна дейност, създава прочутата книжовна школа, известна още като Търновско училище.
Сегашната църква в манастира е изградена върху основите на по-стара църква прз 1847 г. от Кольо Фичето. Иконите на иконостаса са работени от Захари Зограф, който е стенописал и църквата.
По време на земетресението през 1913 г. църквата е разрушена. В сегашния си вид манастирът е възобновен през 1927 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Разпродажби при чиповете повлякоха надолу S&P 500 в началото на седмицата
83% от потребителите са използвали куриерски услуги за онлайн покупките си през миналата година
Кадър на деня за 24 август
Тръмп ескалира спора с Канада със захлаха за удвояване на митата върху колите
САЩ искат да узаконят перманентно таксата от над 100 хил. долара за работнически визи H-1B
Какво ще избере Кевин Уорш – намаляване на лихвите с подкрепа на икономиката или банковата система
3 зодии отново вкусват щастието на 25 август 2026 г.
Бавното отдалечаване: Знаци, че любим човек се дистанцира
Издирват Стоян Колев след бягство от домашен арест
Никола Цолов с първи тест във Формула 1
Късна емисия
Нетаняху: Иран се опита да убие един от синовете ми
Защо Ландо все още може да мечтае за нова титла
Спортът по телевизията днес, 25 август
Екип на Въздушния може да удари 100 милиона долара на търг
Челси удари Фулъм в трилър, въпреки безумията на вратаря си
Мачовете по телевизията днес, 25 август
Мален избухна с хеттрик, след хеттрик от асистенции на Дибала
Таро карта за 25 август, вторник – Десетка пентакли обърната
Гадание по кръга на Нострадамус
Дневен хороскоп за 25 август, вторник
Театър „София“ открива 60-ия си юбилеен сезон
Женски хороскоп за септември 2026
Кои са едни от най-добрите съставки за кожата след плаж
Травмата в детството може да промени способността за изпитване на удоволствие
Ако искате да сте здрави на възраст, хранете се на по-малки интервали
Повишени амилаза и липаза без панкреатит – кога причината е синдромът на Гуло?
Пуснаха първата генна терапия за рядко нарушение на обмяната на гликогена
Сърбеж по скалпа и срещат ли се въшки все още?
НЗОК: Здравните вноски няма да се отразяват автоматично от 26 до 31 август
418 часа в български води: „Грийнпийс“ разкри мащаба на руския сенчест флот
Лекарският съюз: Професионалната отговорност не допуска компромис с имунизациите
Икономисти: След сравнително високата дефлация през юни цените отново тръгват нагоре
И с парно, и на ток сметките ще са по-високи тази зима
Експерт предупреждава за финансова криза: Признаците са невъзможни за пренебрегване
Дунав пресъхва, а Европа не действа