Сагата с кравата Пенка, която отиде в чужбина и това стана повод за олелия до небето, не секва. Преди дни животното избяга от стопанина си и премина на сръбска територия.
Сега въпросът е дали добичето от село Копиловци да умре или да живее. Кръвна проба ще установи здавословния статус на Пенка и ако се окаже, че се е заразила с болест, ще бъде евтанизирана.
Явор Гечев от фондация "Четири лапи" и политологът Мария Пиргова коментираха темата в предаването "България сутрин" по Bulgaria ON AIR. Те се надяват да бъде направен компромис и животното да не бъде умъртвено.
"Кравата Пенка е една метафора на много от проблемите, които касаят битието на хората в ЕС и България. Говорим за една война с бюрокрацията. Животното няма как да знае къде са границите на държавата.
Хората от двете страни на границата си помагат, но после се удрят в стената на бюрокрацията", категоричен е Явор Гечев. Според него практиката на служителите от БАБХ, които в по-голямата си част са завършили ветеринарна медицина, е да "трепят" животните.
"В законодателството за граничния контрол не е предвиден един елементарен случай, в който животно може да излезе извън границите на ЕС. Това не е единичен случай. Както животни на паша могат да преминат отвъд границата, постоянно ловджийски кучета се губят в пограничните райони", отбеляза още Гечев.
По думите на политолога Мария Пиргова проблемът идва от бюрократичното и административно отношение на държавните служители към всеки един проблем в държавата.
"Нормално е в една общност да има правила и те да се спазват. В случая става дума за бюрокрация. Въпросът става политически. Скоро кравите у нас ще станат защитен вид, ако следваме политиката на земеделския министър", твърди Пиргова в студиото на "България сутрин".
Скандалният случай за съдбата на животното стигна и до Европейския парламент, а британски медии стартираха подписка за спасяването му. В зажита на кравата са се подписали близо 15 хил. души.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът поевтинява след подписването на споразумението между САЩ и Иран*
Украйна систематично "превръща Крим в остров", отново гори рафинерията в Москва
Президентите на САЩ и Иран подписаха споразумението за прекратяване на войната
В навечерието на 250-ата годишнина: Според много американци САЩ няма да оцелеят още 250 години
Dow Jones отписа над 500 пункта след първото заседание на Фед под ръководството на Уорш
Кадър на деня за 17 юни
Екстремно време в Германия: 40-градусов ад и опустошителни бури
Откриха мъртви дъщерята на режисьора Уилям Уайлър и съпруга ѝ
Почина Дейви Чейс - Самара от "Предизвестена смърт" и гласът от "Лило и Стич"
Рецепта за пухкави мекици с газирана вода
ЦСКА приема Карабах на новата "Армия"
Веласкес дал зелена светлина за нов стрелец в Левски
Луис Диас: Днес сбъднах детската си мечта!
Швейцария - Босна и Херцеговина
Хаос с контролите на ЦСКА в Австрия
Трансфер в Левски се бави заради треньорска рокада
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Бабините филийки с яйце и сирене – рецепта от детството
Шведска торта за лятното слънцестоене – Midsommartårta
Трудностите приключват за 3 зодии след 18 юни
Нумерологична прогноза за 18 юни
5 идеи за спорт с приятелки
Турнир затваря за граждани комплекс "Приморски" този уикенд
Без ток във Варна на 18 юни 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (18 юни)
Виц на деня - 18 юни
Огнеборците са реагирали на 115 сигнала през последното денонощие
Времето във Варна на 18 юни 2026
Мисията BepiColombo навлиза във финалната си фаза по пътя към Меркурий
Китай ще изстреля първия си сателит за наблюдение на космически отпадъци
Извънземните вероятно съществуват: 3 причини, за да не ни посещават
Луната скрива Венера днес: Къде ще видят явлението на живо
Мисията на сондата MAVEN на НАСА приключи след 11 години
Две почти непокътнати римски статуи са открити в Израел