Сряда ще е най-горещият ден от тази седмица, предупреждават от Националния институт по хидрология и метеорология. Понижението на температурите между сряда и четвъртък ще е свързано с преминаващ на страната студен атмосферен фронт. След четвъртък температурите отново ще се повишат.
Лято е и е добре температурите да са високи, коментира за БНР Виктория Клещанова от Националния институт по хидрология и метеорология.
В Гърция продължава да е усложнена обстановката, свързана с пожарите, причинени от горещото време.
На места огънят достигна до морето и така беше загасен. Някои от туристите са били буквално евакуирани от плажа, разказа кореспондентът на БНР Катя Пеева.
Температурите са над 40 градуса. Вчера беше отчетен рекорд - 47,6 градуса, поясни тя. По думите ѝ в някои дни сутрин температурите започват от 30 градуса нагоре.
На остров Родос има и хипотеза на местните жители за умишлени палежи, има и арестувани по подозрения за такива палежи.
"Горещото време в България не е аномалия. През лятото в България става горещо. Толкова горещо, колкото сега, не става всяка година. Такива дълги периоди с високи температури се случват периодично", отбеляза климатологът доц. Илиян Господинов пред БНР.
За последното десетилетие той посочи няколко години с подобни периоди на изявено високи температури - 2010, 2012, 2017, 2021 и 2022 г., а за предходното десетилетие - 2000, 2001, 2007 г.
Топлата вълна в България не е екстремна. Все още нямаме подобрени температурни рекорди, подчерта климатологът.
"Трябва да сме готови, да сме адаптирани към прояви с горещо време през лятото", подчерта специалистът.
По думите му честотата, продължителността и амплитудата на топлите вълни се очаква да се увеличава.
"Причините за тази топла вълна в Европа и САЩ са свързани с атмосферната циркулация. Такава е структурата на движението на въздушните маси, което води възможност за транспорт на топъл въздух от Африка към Европа в този период на годината."
Ел Ниньо е най-голямата климатична структура в земната климатична система. Тя обаче се намира много далече от България, оказва важно влияние в своите екстремни фази и се отразява и на глобалния климат, каза доц. Господинов.
"Става въпрос за повишаване на глобалната температура. Не става въпрос, че задължително и пряко ще има връзка с температурите на конкретно място на Земята, например в Европа и България."
Въпреки че средната глобална температура може да се окаже малко по-висока, не може да направим извод, че в България ще бъде по-топло от обикновено, защото има местни климатични характеристики, каза доц. Илиян Господинов.
Засега климатичните промени изглеждат неизбежни. Мерки за адаптация, промени в нашата организация на работа и живот през лятото трябва да има, изтъкна още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как AI променя изискванията към финансовите специалисти?
"Еврохолд България" ще се преструктурира, за да стане изцяло енергийна група
ОПЕК още не вижда края на петрола - сигурността превишава климатичните страхове
Освобождаването на активите на Иран е политическо главоболие за Тръмп
Водещите индекси на фондовата търговия в Европа не намериха посоката
Отличиха "България сутрин" като най-динамично развиващ се сутрешен блок
Йотова: Театърът ни помага да съпреживяваме човешките съдби
Астрологичен наръчник: най-подходящите цветове за всеки ден
НА ЖИВО: Швейцария - Босна и Херцеговина 0:0
Официално! Ливърпул с първо ново попълнение
Бившите налазиха Винисиус за билети + СНИМКИ
Любопитно решение за капитаните на отборите на Мондиал 2026
Чехия и Южна Африка с 1:1 на Мондиал 2026, женска съдийска бригада влезе в историята
Краев остана без отбор
Дневен хороскоп за 19 юни, петък
Пухкава погача с прясно мляко
Галерия Cable Depot представя „Real-Time“ – самостоятелна изложба на Боб Бикнел-Найт
Една година Wolt в България: 7 града, над половин век спестено време и нов ритъм на удобството
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
Тръмп призова за пълно прекратяване на огъня между Хизбула и Израел
64-и турнир по ориентиране за Купа „Варненско лято 2026“
Чехия и Южна Африка със "самоубийствено" реми на Мондиала
Хванаха за ден 38 шофьори с алкохол или наркотици
Варненски ученик e сред златните медалисти на европейската олимпиада по физика
Румен Радев: Ще наложа вето върху санкциите срещу Русия
Защо бедните остаряват по-бързо от богатите: Проучване разкрива причините
Създадоха невроморфен чип, който имитира човешкото зрение
С 95% вероятност: Учени изчислиха кога ще настъпи краят на човечеството
Нов анализ: Тъмната материя ли е източникът на гама-лъчението от центъра на галактиката
Напрежението в разломите на Калифорния е най-високото от 1000 години насам
Мозъкът „репетира“ разговори секунди преди да се случат