След близо 66-годишно отсъствие Сивият жерав се завърна в България. Радостната новина съобщиха от Сдружение за дива природа "БАЛКАНИ". Редкият вид защитена птица се е настанила в Драгоманското блато, което и преди е било неин дом.
Повече за сивия жерав, ще разберем сега от и Иван Христов .
"Жеравът е една от най-големите птици в България, които в миналото са се срещали масово по време на миграция. Гнезди в блата с по-голяма надморска височина. В торфищата в Родопите, в блатата около София. Но с пресушаването на тези блата най-ценните торфища са се превърнали в язовири. Това е една от причините да изчезват като вид в България. Последно жерав е забeлязан край язовир Батак. В средата на 20 век е имало срив на популацията, най-вече заради унищожаване на езерата и голяма част изчезва. Той е рядък и като мигриращ вид. През последните 20-30 години има повече, това е вероятно защото вече се полагат грижи за възстановяването им и за околната среда", обясни Иво Христов от WWF пред "България сутрин".
"Опазването им минава през осигуряването на спокойствие на птиците, а в дългосрочен план трябва да бъдат осигурени водни тела и да бъдат обезщетени собствениците на земи в този район. Държавата е длъжна да обезщети собствениците, за да няма недоволни. Те в момента не могат да си ползват собствеността, защото тя попада в блатото. Трябва да се поддържа тази зона, като трябва да бъде осигурено почистване на водите на Драгоман, и други мерки, които да осигурят дългосрочното пребиваване на този застрашен вид", каза природозащитникът Петко Цветков от Сдружение за дива природа "БАЛКАНИ" пред Bulgaria ON AIR.
Драгоманското блато няма статут на воден обект за момента.
"Това е проблем, които не е само с Драгоманското блато, има го и на други места. Това са бивши блата или езера, но с връщането на земите на собствениците те се водят земеделска земя, като управлението на тези земи е на практика невъзможно. Бидейки земедeлска земя, опазването и управлението ѝ е трудно. Статутът им е несъвместим с опазването на тази земя и изобщо управлението му като важна зона. Разрешително не може да се издаде, защото там не се води, че има езеро. Това е противоречие от много отдавна и е важно в кадастъра да се отбележат като важни зони", добави Иво Христов.
Министерството на околната среда през годината е съдействала този район да бъде обявен за важна зона, но последната стъпка не е предприета. По закон те са и длъжни да осигурят охрана на територията и нейното правилно управление.
"Птиците се крият, притеснителни са, особено в размножителен период. Ако човек се приближи, те излитат. Те са големи силни птици, най-лесно се виждат, но са особено уязвими. За да се връщат тези птици в България, е важно да не ги притесняваме", подчерта Христов.
"Трябва да се спазва законът и териториите да се поддържат. Има голям интерес от страна на фотографи през месец май и юни, но молим да пазят дистанция и да не ги сплашват. Нека да не се приближават близо до тях и да не ги сплашват Молим държавата да си свърши работата и Драгомировци да бъде обявен като територия на водни тела, а собствениците на тези територии да бъдат обезщетени", завърши Цветков.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китайският износ на електромобили достигна исторически връх през март
Цените на петрола нарастват заради нови удари срещу саудитски съоръжения*
"Булгартрансгаз" ще осигури необходимия природен газ за технологични нужди чрез търг
Крехкото примирие в Иран остава под натиск преди мирните преговори в Пакистан
Словакия се преориентира към боеприпаси в новата индустриална ера на Европа
Путин обяви 32-часово примирие за Великден, Зеленски потвъди, че ще го спазва
От София до магията на Порто: "България Еър" откри нова директна линия към Португалия
Истинска зима изненада шофьорите при прохода "Шипка"
Великден 2026 е по-скъп - как да пазаруваме разумно за празника
Морбили е изключително заразно заболяване, до 30% развиват сериозни усложнения
Великденски трафик в Гърция: Рекорден поток от хора към островите
Обявиха най-важния фактор за спечелване на Вечното дерби Левски – ЦСКА
БФС официално наказа Веласкес за Вечното дерби с ЦСКА
От Арда поискаха обяснение от БФС след мача с Левски + СНИМКА
Новият Квара! Наполи взима талантът на Босна
Алисон, Калафиори, Лоботка! Списъкът на Спалети за новия Юве
Мачовете по телевизията днес, 10 април
3 зодии с финансов успех в седмицата 13 – 19 април 2026
5 постни рецепти за Разпети петък
10 празнични предястия с яйца за Великден
Поверия за Великден
11 признака, че неговото минало с властна майка, диктува любовния му живот
3 кето рецепти за Великден
РЗИ с важна информация за любима чешма на варненци
Издирват млад мъж от Девня
Кадрови проблеми мъчат Аксаково преди домакинството на Устрем (Дончево)
Спартак (Вн) приема Добруджа в мач на спасението
Петима пострадахa при пожари през изминалото денонощие
Голямa част от центъра на Варна е без вода на Разпети петък
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро
Удари по Луната: Екипажът на „Орион“ видя нещо уникално