Турският външен министър Мевлют Чавушоглу и държавният секретар на САЩ Майк Помпео се споразумяха днес в Сингапур да продължат да се опитват да разрешат спорните въпроси между двете страни, съобщи Държавният департамент, цитиран от Ройтерс.
САЩ въведоха санкции срещу министрите на правосъдието и на вътрешните работи на Турция Абдулхамит Гюл и Сюлейман Сойлу заради казуса с американския пастор Андрю Брънсън, обвинен от турските власти, че подкрепя тероризма. Турция заяви, че санкциите са неприемливи.
Помпео и Чавушоглу разговаряха в Сингапур в рамките на срещата на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия /АСЕАН/. Те обсъдиха широк кръг въпроси и разговорът бе конструктивен, каза говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт. Разговорът е продължил около 40 минути.
"Винаги сме били за дипломация, диалог и взаимно разбиране. Но ние също така подчертахме, че заплашителният език и санкциите няма да дадат никакъв резултат. Разбира се, тези проблеми не могат да бъдат решени с една среща, но ние се споразумяхме да работим заедно, за да ги решим", заяви след срещата Чавушоглу, цитиран от в. "Хюриет дейли нюз".
Турският външен министър определи срещата като "конструктивна".
От своя страна Помпео каза след срещата, че решението за санкциите е "демонстрация, че САЩ са много сериозни" по отношение на искането за освобождаване на Брънсън.
Преди срещата Помпео заяви, че въпросът за Брънсън ще бъде една от важните теми в разговора и защити решението на американската администрация да въведе санкции срещу Турция, предаде Асошиейтед прес.
"Турците бяха уведомени, че времето е изтекло и Брънсън трябва да бъде върнат и се надявам, че те ще разберат, че това е демонстрация, че ние сме много сериозни", посочи държавният секретар пред журналисти в самолета на път към Сингапур.
Чавушоглу и Помпео имаха три телефонни разговори през последните няколко дни след решението на американската администрация да предприеме мерки срещу Турция, посочва в. "Хюриет дейли нюз", цитиран от БТА.
50-годишният американски пастор Андрю Брънсън беше арестуван в Турция през декември 2016 г. по обвинения във връзки с Фетхуллахистката терористична организация (ФЕТО), която според Анкара стои зад опита за преврат през 2016 г., и с Кюрдската работническа партия (ПКК). Неотдавна той беше освободен от затвора и поставен под домашен арест.

Износът на дизел от САЩ достигна рекорд, докато светът се бори за доставки
Войнов: Инфлацията в България ще остане висока - средногодишно ниво от 5,9%
Утвърдените технологични компании в Европа са неочаквани победители от изкуствения интелект
Европейските борси отбелязаха трети исторически връх за последните четири сесии
Дъждовете през август няма да донесат значително успокоение за сухите реки в Европа
Кой носи отговорност за вредите от AI?
От Helpbook: Не съм виждала по-мръсно място от столичния кв. "Левски"
Късна емисия
"Досиетата Х" се завръщат след 18 години, Крис Картър сбъдва първоначалната си идея
В социалните мрежи: 3 астрономически явления предвещават края на света
Рецепта за бърза разядка с люти чушки и сушени домати
Сигнали за занемарен подлез, боклуци и опасни изсъхнали дървета в София и Бургас
Левски трепери и за Евертон Бала
Кайрат разпродаде стадиона за реванша с Левски
Реал Мадрид договори Ян Диоманде
ЦСКА и Европа си принадлежат
Последният европейски мач на "Герена"? Победата над Кайрат може да остане завинаги в историята на Левски
Треньорът на ПАОК разкри новини за Кирил Десподов преди мача с Андерлехт
Дневен хороскоп за 6 август, четвъртък
Лъвският портал е отворен и 5 зодии ще имат по-хубав живот
„Среднощната роза“ от Лусинда Райли
„Забравените божества“ оживяват в Националния археологически музей
Джаз концертът 100 Miles for Miles Davis идва в България през ноември 2026
Задължителни ястия за Преображение Господне
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Мултивитамините може да подпомогне активността в напреднала възраст
Сухота в очите – причини и решение на проблема
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Усеща ли нещо бебето по време на раждането?
Нов високотехнологичен скенер разширява диагностиката в УМБАЛ Бургас
Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Илин Димитров: Подобряването на свързаността ще помогне за развитието на туризма