Гигантското струпване на боклуци продължава да нараства в Тихия океан край бреговете на САЩ, между Калифорния и Хавайските острови.
Площта на острова е два пъти по-голяма от тази на щата Тексас, а масата на битовите отпадъци, 80% от които са пластмаса, е над 3,5 милиона тона, съобщава San Frаncisco Chronicle.
„Айсбергът” от боклуци е от 50-те години. Всяко десетилетие площта му нараства 10 пъти. Да се премахне островът едва ли е възможно, единственият изход е хората да се откажат от употребата на пластмасови опаковки.
Учените са установили причината за плътното струпване на боклуци. През канализацията празните пакети отиват в океана, а теченията ги отвеждат до „боклучения” остров.
Тъй като теченията текат в кръг, парчетата боклуци попадат в един вид водовъртеж и се събират на купчина на едно място. Районът, в който се трупат боклуците, е в неутрални води, встрани от основните плавателни маршрути.
Евентуалното премахване на боклуците ще струва милиарди долари. Освен това нито една страна в света не се наема да работи в неутрални води и да събира боклуците и на другите.
Еколозите предупреждават за сериозната опасност, която боклуците представляват за обитателите на океана. Птиците например погрешка взимат парчетата пластмаса за храна, но парченца от опаковките засядат в храносмилателната им система и те умират.
За разлагането на пластмасата са нужни десетилетия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Остров от боклуци в Тихия океан расте ли, расте
Гигантското струпване на боклуци продължава да нараства в Тихия океан край бреговете на САЩ, между Калифорния и Хавайските острови
23.10.2007 | 15:26 ч. Обновена: 12.06.2025 | 17:51 ч.
29

Новини
-
Консулството ни в Солун потвърди: Българин е открит мъртъв в каравана край Неа Кердилия
-
Драгомир Стойнев: Полицейският произвол е изцяло недопустим
-
Заради гафовете на Boeing: Ryanair се принуди да си проверява всички самолети
-
Протест пред посолството на РСМ у нас заради присъдата на Люпчо Георгиевски
-
Прайдът в Киев събра пари за дронове за украинската армия
-
Украйна удари с прецизни управляеми боеприпаси, базирани на ефекта
-
Родители, ученици и учители в един глас: НВО за 10 клас не е необходимо
-
Ким Чен Ун отхвърлил писмо от "влюбения" Доналд Тръмп
-
Кралица Рания с трогателна почит към крал Абдула след 32 години брак
-
Има пострадали българи при протестите в Северна Ирландия
-
Експлозии в Тел Авив и в Йерусалим, Иран изстреля стотици балистични ракети
-
Нестихваща размяна на удари между Иран и Израел, има жертви от двете страни
-
„София Прайд 2025“ започна в София
-
Иран не е беззъб, ще има развръзка, прогнозира Владимир Чуков
-
Труден сезон по Северното Черноморие, няма кой да работи
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата