На 13 октомври със старт от площад “Александър Батенберг” ще се проведе 41-ият Софийски маратон - най-голямото по мащаб и едно от най-значимите събития за спортна София в началото на есента.
Над 3500 ентусиаста от 55 държави от 5 континента вече се записаха за участие в една от четирите дистанции на - 5, 10, 21 и 42 км. Състезателите в масовата дистанция - 5 км, ще стартират на 12 октомври (събота), а останалите ще премерят сили в неделя, 13 октомври, за да превърнат улиците на София в арена на спортната сила и вдъхновение. Редовната регистрация за състезанието ще продължи до 30 септември включително на официалния сайт на маратона, където са предвидени и опции за късна регистрация.
Традиционната надпревара за професионалисти и любители-бегачи навлиза в петото си десетилетие с ново лицензирано трасе. И през 2024 г. маршрутът ще премине през едни от най-емблематичните сгради и паметници на културата от многовековната история на София. Това ще даде възможност на жителите и гостите на столицата да се потопят в автентичната й атмосфера и да я опознаят по един изцяло нов начин - с бързо темпо и рамо до рамо с бегачи от цял свят.
След старта от площад “Александър Батенберг” пред сградата на Двореца, състезателите ще преминат последователно през Лъвов мост, бул. “Тодор Александров”, Кооперативния пазар в Люлин. Оттам се връщат обратно по бул. “Т. Александров”, ул. “Алабин”, ул. “Георги С. Раковски”, Софийски университет “Свети Климент Охридски”, моста “Чавдар” до храм-паметник “Александър Невски”. Състезателите в маратонската дистанция от 42 км ще изминат трасето два пъти. Всички финиширали в контролно време за съответната дистанция ще получат медали.
На 13 октомври между 8 и 15 ч. новото трасе ще бъде затворено за автомобили по цялото протежение на бул. “Тодор Александров” и “Царица Йоанна”, давайки предимство на активния начин на живот и чистата градска среда поне за един ден. Всички, за които е наложително придвижването до центъра или обратно по този маршрут, могат да го направят лесно и удобно със столичния Метрополитен. През уикенда на 12 и 13 октомври също така ще се движи и голяма част от наземният транспорт с леки промени в маршрутите си. Столична община ще осигури делнични разписания по всички редовни линии на градския транспорт, за повече удобство на всички участници и зрители на маратона.
Между 11, 12 и 13 октомври всички бегачи могат да посетят безплатно Регионален исторически музей-София, като представят стартовия си номер от маратона. На бегачите в дистанциите маратон и полумаратон (21 км и 42 км) ще бъдат предоставени 72-часови карти за целия градски транспорт, които ще са активни от момента на първото им валидиране.
Тази година, освен на впечатляващи спортни постижения, състезателите и всички техни поддръжници ще могат да се насладят и на атрактивна музикална програма в най-горещите точки по трасето на маратона. Детайлната програма и точните локации ще бъдат обявени допълнително.
Тази година на публиката освен активно участие в атмосферата на надпреварата, е предоставено и поле за изява и творчество с конкурс за най-оригинален надслов/табела, окуражаваща всички бягащи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Може ли нови инвестиции да насочат строителството към Северна София?
Азиатските пазари затвориха предимно на зелено въпреки несигурността около Иран
"Булгаргаз" има осигурен евтин газ до лятото и не чака шок с цената
Estée Lauder преговаря с испанската Puig за сливане
Приходите на Revolut за годината растат с 46%, в България клиентите са с 27% повече
Broadcom сигнализира за ограничения в доставките, включително в капацитета на TSMC
"Пътна помощ" на протест: Източват държавни средства, почти всички сме пред фалит
Керемедчиев: Иран може да въвлече във войната държавите от Персийския залив
Опасната красота: Не бъдете поредната жертва на лекарска грешка при процедури
Русия е в бойна готовност заради данни за украински диверсии
Мавровски, БАБХ: В магазините се предлага негодно месо, в Ихтиман има екологична катастрофа
ПСЖ бяга от Ланс преди Ливърпул
Цирк: Отказаха да заличат Стефка Костадинова като председател на БОК
Напрежението между играчите и мениджъра в Челси е сериозно
Детройт спря серията на Лейкърс след трилър
Лудогорец направо връчи титлата на Левски с този необмислен ход
Обвито ли е в мъгла? Обявиха бъдещето на Светослав Вуцов
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
3 важни поверия за Благовещение
„Дневникът на Големия лош вълк“ от Бен Милър
Заповядайте на спектакъла на Театър „София“ – „Херкулес vs Авгий“ на 27 март
Пайети и минимализъм от Miu Miu за есен-зима 2026-2027 (+Снимки)
Паста с телешко месо
Благомир Коцев: Властта е доверието на народа, в чието име отсъжда съдът
Множество сигнали за опасни вещества в плодове, зеленчуци, ядки и птиче месо
Биков: Радвам се, че Владислав Горанов се връща в политиката
ИПБ: 30% от жертвите на пътя умират в дървета, стълбове и мантинели
Денков: Искаме Радев да каже кои са лицата на корупцията и как ще я преборим
Задържаха осем мъже във Варна, всичките - стари познайници на полицията
Meta инвестира $135 млрд. в „персонален свръхинтелект“ през 2026 г.
Нова метафора за квантовата механика: Вселената не се разклонява, а се разцепва на фрагменти
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“