Глад, липса на лекарства и пари - Северна Корея е в сериозна криза

Ще се стигне ли до криза от мащаба на глада през 90-те?
6 май 2021 21:38, Нели Христова
226
Глад, липса на лекарства и пари - Северна Корея е в сериозна криза
Снимка: БГНЕС

Северна Корея е изправена пред една от най-тежките икономически кризи в своята 73-годишна история, на фона на недостиг на храни и лекарства и предупреждения за нарастваща безработица и бездомност.

Икономиката на страната е разбита след като повече от година страната има наложени гранични ограничения заради пандемията от COVID-19. След това имаше наводнения, причинени от природни бедствия, и международни санкции, наложени в отговор на програмите на режима за разработване ядрени и балистични ракети.

Миналия месец севернокорейският лидер Ким Чен Ун призова членовете на управляващата партия да проведат поредния "труден марш", за да избегнат икономическа криза, която той оприличи на глада от 90-те години, в който се смята, че са загинали около три милиона души.

Докато групите, наблюдаващи КНДР, казват, че не са видели доказателства за разгръщаща се хуманитарна катастрофа, наблюдатели, които имат контакти вътре в страната смятат, че влошаващите се условия съвпадат с репресиите от режима, страхуващ се от повторение на социалното сътресение, последвало глада.

"Има много препятствия и трудности пред нас и затова нашата борба за изпълнение на решенията на осмия конгрес на партията не би била изцяло плаваща", каза Ким на низови членове на управляващата корейска работническа партия.

Ким, който е изправен пред най-големия вътрешен тест за деветте си години на власт, заяви, че е инструктирал членовете на партията на всяко ниво "да направят още един, по-труден марш, за да облекчат хората въпреки трудностите, макар и само малко".

Терминът "труден марш" е евфемизъм, използван за описване на последиците от глада през 90-те години, причинен от падането на СССР - тогава водещ доставчик на помощ - лошо управление на икономиката и бедствия. Изчислените жертви варират от стотици хиляди до между два и три милиона души.

Северът затвори сухоземните си граници с Китай и Русия в началото на миналата година след първите съобщения за случаи за COVID-19 в китайския град Ухан. Макар че затварянията и ограниченията за движението на хората в страната изглежда са попречили на пандемията да завладее КНДР, те са опустошили нейната зависима от вноса икономика.

"Севернокорейската икономика е на ръба на огромна рецесия", казва Джиро Ишимару, който оглавява базирания в Осака уебсайт Asia Press и управлява мрежа от граждански журналисти в Северна Корея, пред The Guardian.

Ишимару е на мнение, че колапсът на търговията с Китай е причинил значителни загуби на работни места, тъй като хората са принудени да продават вещи и дори права на пребиваване в домовете си, които са държавна собственост, за да купуват храна.

Данните показват, че търговията на Северна Корея с Китай се е свила с около 80% миналата година, след като Пхенян затвори границите си, знаейки, че значителен брой заболели бързо ще осакатят и без това слабата му здравна инфраструктура.

"Много хора страдат", казва Ишимару. "Говорил съм с мои контакти, които казват, че има все повече хора, които просят за храна и пари на пазарите. Нараства и броят на бездомните хора. Освен това има отчаяна нужда от антибиотици и други лекарства."

Ким, който беше необичайно откровен за "най-лошите досега" предизвикателства, пред които е изправена Северна Корея, изглежда използва мерките срещу коронавируса - със строги ограничения на движението на хората в страната - за да засили властта си, на фона на загрижеността в режима, че продължителната икономическа кризата може да доведе до срив в обществения ред.

"Ким Чен Ун обеща на севернокорейския народ през 2012 г., че никога повече няма да се налага да затяга коланите си", припомня Леонид Петров, експерт от Северна Корея и старши преподавател в Международния колеж по мениджмънт в Сидни. "Очевидно е, че никой не би могъл да предположи, че глобална пандемия ще се съчетае международни санкции, така че предположението, че "мъчителният марш" се завръща, има за цел да мобилизира членовете на партията да работят по-усилено за предотвратяване на бедствия."

Да се изгради точна картина на условията в страната става все по-трудно, след напускането на голям брой дипломатически служители и хуманитарни работници по време на пандемията.

Северна Корея продължава да съобщава, че няма нито един случай на COVID-19, но американски и южнокорейски служители поставят под съмнение тези твърдения.

Посланикът на Русия в Пхенян Александър Мацегора - един от малкото дипломати, които все още са в страната - заяви през април, че животът в Северна Корея е "труден", но няма признаци за повторение на глада от 90-те години.

"Слава Богу, много е далеч от "мъчителния поход" и се надявам никога да не се стигне до това", каза той пред руската агенция ТАСС. "Най-важното е, че днес в страната няма глад."

"Позоваването на Ким на глада е по-скоро идеологически призив за оръжие, отколкото сериозна прогноза за предстояща катастрофа", казва Лейф-Ерик Исли, доцент по международни изследвания в университета Ewha в Сеул. "Той не се оплакваше от глада, а по-скоро изискваше национално единство за увеличаване на вътрешното производство", казва Исли. "Ким също използва самоналожената изолация заради COVID-19 от Северна Корея, за да почисти къщата от чужди влияния, които смята за негативни за неговото управление."

Има признаци, че Северна Корея се опитва да възстанови своята икономическа жизнена линия с Китай - неговия основен съюзник и донор на помощ - включително възобновяване на трансгранична услуга за товарни влакове и изграждане на карантинни съоръжения, които биха позволили доставките да се доставят с камион .

Китай иска да избегне икономически колапс на КНДР, в случай че предизвика хуманитарна криза и политическа кула, която може да завърши на полуострова, контролиран от Южна Корея и САЩ. "Китай и Русия не могат да си позволят да загубят Северна Корея от САЩ и техните съюзници в региона", каза Петров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


226
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
1
 
11
 
! Отговори
Некой преди 3 години
Нема за кво да пишеме и почваме да пишеме за Северна Корея? 112 място?!!??....
27
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Като в България.Тука пък Толупа ни съсипа 11години.
26
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ем да не са си избирали Ким ...Опа, чакай!!!!
25
1
 
4
 
! Отговори
Barba Ganios преди 3 години
...Nelitu Hristova ...pak se e postarala ....Ama da ne izlezne ,che v Balgaria e po- zle ot Severna Koreia ?!!
24
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ЧучхеИ какво?
23
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бла, Бла.Пропаганда адаптирана към западно мислене. Любознателните и внимателно четящи се досещат защо. Останалите ползват материала за пропаганда.
22
9
 
3
 
! Отговори
Българин преди 3 години
В САЩ да си беден значи да караш 3-годишен кадилак и да не можеш да си купиш чисто нов.
21
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 22Работещите гладни, получават купони за храна и не са толкова гладни.
20
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Това го слушаме от 60 години. През това време населението им нарастна 2,5 пъти. Лесно се проверява в Гугъл. А ние щото сме в ЕС , демокрация и просперитет скоро ще изчезнем. Вярвайте на глупостите дето пишат за С Корея. Яд, че не се подчиняват на световните господари. Не са ги налазили пиявиците още. То и няма как.
19
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
За САЩ ЛИ СТАВА ВЪПРОС? работещите бедни !
18
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А как е в членката на ЕС и НАТО България?
17
3
 
11
 
! Отговори
Чучхе преди 3 години
Чучхе почива на три много прости принципа:1. Винаги прави най-доброто от себе си без да се оправдаваш че обстоятелствата ти пречат или нещо ти пречи да си вършиш добре работата.2. Държавата трябва да е напълно самодостатучна и да не зависи от никакви външни фактори.3. Не се допуска никаква външна намеса в делата на държавата.
16
3
 
3
 
! Отговори
Див врачанин преди 3 години
"С.Корея е в криза.Тия кога са били в разцвет?
15
4
 
4
 
! Отговори
Сланина и Зурла преди 3 години
И кой виновен,разбира се кравария!
14
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Стига бе, журналисти продажни! Стига писахте против Северна Корея! Северна Корея е световен производител на волфрам! Какво искате сега? Да ни се разсърдят и да ни спрат кранчето ли? После с какво ще си светим, като няма да имаме волфрам за електрически крушки, а? Със свещи ще си светим!Продажници! За няколко цента и за да угодите на ФАЩ-исткия президент сте готови да продадете националните интереси! На бърза ръка забравихте кой ни освободи от фашистко робство. И ще оставите народа без крушки!
13
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Китай ще плаща на Северна Корея, за да бъде с тях, както Германия плаща на Източна Европа да бъде с нея и против Русия.Който плаща, той командва.
12
6
 
10
 
! Отговори
Гладуват преди 3 години
Да, и произвежда спътници, ядрени централи, автомобили, междуконтинентални балистични ракеди, а САЩ не смят гък да им кажат!
11
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Северните корейци се хранят с вяра.
10
10
 
11
 
! Отговори
Мечтата на болния преди 3 години
Това е мечтата на учиндолският диктатор - пълна власт. За да може да взима безумните си решения без опозиция. Тогава ще има труден марш с количката. Една седмица екскурзия за чалгарите дотам. Да им се избистрят от глад главите, или поне каквото има малко в тях.
9
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Що бе, да не би руските туристи да са спряли да идват в Северна Корея!