Пада ли Македония в ръцете на албанците?

Те излязоха с общи искания – за езика, името, знамето, химна, герба
31 яну 2017 21:35, Елка Василева
222
Пада ли Македония в ръцете на албанците?
Снимка: архив, Reuters

Срокът за сформиране на ново правителство на Македония изтече в полунощ на 29 януари, а бившият премиер Никола Груевски, на когото беше връчен мандатът за съставяне на кабинет, не успя да се договори с албанската партия Демократичен съюз за интеграция /ДСИ/ и нейния лидер Али Ахмети. Сега пред Македония има няколко възможности, като почти всяка от тях изисква разрешение на албанците за сформиране на правителство, пише сръбският вестник „Блиц“.

Сега всички погледи са вперени в президента Георге Иванов, който би трябвало да връчи мандат за съставяне на кабинет на втората най-голяма партия – Социалдемократически съюз на Македония /СДСМ/.

Груевски поиска нови, извънредни избори през април, а албанците заявяват, че все още не са избрали една от петте опции.

Какво се случи?

Управляващата доскоро партия ВМРО-ДПМНЕ начело с Груевски победи на проведените на 11 декември 2016 г. парламентарни избори, като спечели 51 депутатски мандата при 49 за опозиционната СДСМ начело със Зоран Заев.

Тъй като за обикновено мнозинство в македонския парламент са нужни 61 депутати, е логично да се преговаря с албанските партии. Най-много от тях спечели ДСИ – 10, движението БЕСА спечели 5 депутатски места, Алианс на албанците – 3 и Демократичната партия на албанците – два депутатски мандата.

Първите очаквания бяха следните: Груевски ще се договори с досегашните си партньори от ДСИ и ще продължи да управлява Македония. Случи се обаче нещо /не/очаквано: албанските партии договарят обща платформа и отказват да влязат в коалиция, без да бъдат изпълнени техните искания.

А исканията им изобщо не са прости: иска се промяна на конституцията с цел въвеждане на албанския като втори официален език, еднаква представеност на албанците във всички държавни институции и включването им в преговорите с Гърция за решаването на спора за името на Македония. С платформата се иска и дебат за химна, знамето и държавния герб на Македония, така че в държавните символи да се представена мултиетничността и етническото равноправие.

Ситуацията може да ескалира

„Албанците и преди са заявявали, че ще поискат още отстъпки. Те държат контролния пакет, поради което ще гледат да измъкнат колкото се може повече, включително ревизия на Охридското споразумение, което не им даде автономия, а засилено местно самоуправление. Така те получиха по-големи правомощия от където и да е в региона. На албанците не е дадена национална автономия, защото това би било прекалено опасно, това всъщност би била стъпка към отцепване“, каза за сръбското издание Александър Попов, директор на сръбския Център за регионализъм.

Запитан дали сега албанците ще поискат автономия, Попов казва: „Ситуацията в региона е толкова крехка, което показва и задънената улица, в която се оказаха преговорите в Брюксел /между Сърбия и Косово/. Факт е, че албанците имат капацитет за изнудване, а дали ще поискат автономия в Западна Македония, не знам. Това, което знам, е, че на няколко пъти прехвърчаха искри, довели страната до ръба на гражданска война – такова нещо видяхме в началото на миналото десетилетие, както и в Куманово“, казва Попов.

Велика Албания чука на вратата?

Въвеждане на албанския като официален език, дебат за промяна на химна, знамето и герба, както и името на страната, показва, че целта е Македония и официално да се албанизира, пише сръбският „Блиц“.

Защото досега е изпълнено почти всичко, което албанците са поискали. Охридското споразумение практически федерализира Македония. Когато обаче се очакваше натискът да спре, той се засили и така официално през 2005 г. Скопие разреши на албанците да издигат албански знамена в областите, където те са мнозинство.

В Албания и в Косово се печатат учебници по география за 4 клас, които съдържат карта на Албания с „албанските области“ в Черна гора, Сърбия, Македония и Гърция, както и Косово.

Не бива да се забравя и конфликтът в Куманово през май 2015 г., когато въоръжени албански екстремисти влязоха в сблъсък с македонската полиция и „поискаха своя държава“. Този конфликт е само последица от десетилетните усилия на косовските и македонските албанци за това териториите на Балканите, на които живеят албанци, да се обединят в една държава, пише сръбското издание.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


222
Още по темата: македонияалбанци
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
141
1
 
29
 
! Отговори
Стефан Стоев преди 7 години
До байхейс Прав си, много. Но докато макетата не се осъзнаят, а те като потомци на българи са твърдоглави диванета не трябва да предприемаме нищо. А че държавата им ще се разпадне на две - ще стане това нещо но дано доживеем този момент след 50-100 години
140
2
 
45
 
! Отговори
:) преди 7 години
Да живее Българо - Унгарската граница!!! По 5 на нож, Ура!!!
139
26
 
31
 
! Отговори
Хищника преди 7 години
До assМного бъркаш. Милошевич искаше да изгони албанците от Косово като ги премести в Македония и България. Искаше да запали Балканите с помощта на Русия. Руснаците бяха превзели летището в Прищина и чакаха подкрепления по въздух. Тогава Костов им отказа въздушен коридор, даде го на НАТО. За това ни приеха в НАТО и махнаха визите за Европа.
138
5
 
17
 
! Отговори
bluesky1 преди 7 години
"Тези данни са потвърдени на база оценки на различни учени и международни организации, както и по данни на Екзархията, доклади на Българското консулство в Албания, книгата на Светлозар Елдъров Българите в Албания и други.""Много от известните личности в Албания са от български произход и в днешно време много български деца учат в български висши и средни училища."
137
3
 
28
 
! Отговори
bluesky1 преди 7 години
В Албания "В областта Мала Преспа признатото като официално македонско малцинство има право на обучение на майчин македонски език в началното училище." Уики. Във вътрешността на Албания броят на българите е много по-голям, но липсва официална статистика за точния им брой (вътрешна миграция Берат, Тирана, Драч, Елбасан, Шкодра, Корча и други градове).Сали Бериша през 2000 г. пръв от албанските политици заявява, че българите в пределите на държавата са около 50 000 души.
136
22
 
27
 
! Отговори
ass преди 7 години
Дойде времето в което да осъзнаете че Милошевич беше прав
135
3
 
6
 
! Отговори
bluesky1 преди 7 години
До Анонимен 175 отивай да отвоюваш Ерусалим в един нов кръстоносен поход! хах
134
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 175 По-полека ще прегрееш! Малко инфо от Уикипедия: "Албанците са по-силно родово и национално ангажирани, отколкото религиозно пристрастни, особено след дългогодишния комунистически режим. В 2001 г. в Албания мюсюлманите са 38,8%, християните общо са 35,4%.След забраната на религиите от 1967 г. в по-стари нестатистически най-общи оценки на ЦРУ и предположения за състоянието след 1990 г. ориентировъчно за мюсюлманско се счита 70% от населението, 20% са православни и 10 католици."
133
45
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Албанците са пичове. Имал съм удоволствието да общувам с тях. Тези които познавам учеха в България.Но, ако някой ще си присвоява територии, то по-добре Македония да се върне при сърбите. Повече се имат с тях, пък и без това не ни харесват много, много, така че прав им път.И без това си имаме проблеми за решаване, Македония ни е най-малкият от тях.
132
58
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Да живее велика албания
131
7
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не е перава авторката, че Македония има само такива възможности - да отстъпва пред исляма ( албанците ) !!! Това е абсурд и ТОЗИ ДУХ НА МИСЛИ Е ТОТАЛНО ГРЕШЕН !!! МАКЕДОНИЯ Е ХРИСТИАНСКА ДЪРЖАВА!!! ОТ ДАВНА ОСВОБОДЕНА ОТ ИСЛЯМА И ТРЯБВА ДА ОПАЗИ ТОВА СИ НАСЛЕДСТВО - БОГ ДА ИМ ПОМАГА!!! А такива глупости, че трябва да се отстъпва, са само подготовка на терена за нападение на противника!
130
15
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
zabravihte kardjalistan
129
1
 
47
 
! Отговори
nkavrakov преди 7 години
Турция,Македония,Сърбия,Украйна...отвсякъде се чува едно тихичко тик так тик так тик так....Въпрооса е кога и кой пръв ще натисне копчето...отново
128
5
 
24
 
! Отговори
булгаристанец преди 7 години
още петдесетте години албанците са искали автономия в косово но сърбите ги смачкали,и тогава албанците се заканили,,щом не можеме со пушки-че ви биеме со курци,,
127
27
 
18
 
! Отговори
Факт. преди 7 години
Не ,не пада , това е поредна сръбска статия-провокация срещу албанците.Исторически погледнато албаницте са ни били съюзници срещу общият враг - шумадийците , извършили кланета и геноцид в Македония.Пример : Охридско-дебърското въстание.Така че напълно подкрепям Косово,дори ще искам отцепване на Санджак,Войводина и Западните покрайнини
126
5
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ке чекаме царот Александър.да ни освободи от шиптарете .
125
3
 
27
 
! Отговори
бг преди 7 години
По-добре Кюрдистан отколкото Турция.
124
0
 
69
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Да се обърнат към ония брадясалия дето чупи паметници!
123
3
 
9
 
! Отговори
Кмета на Симитли преди 7 години
Добре, ще ги делиме само с Албания. Предричат и че след 20 години на югозапад ще граничи с Велики Кюрдистан.
122
1
 
26
 
! Отговори
бг преди 7 години
Кмете,сръбските шумаджийски гов.еда и гърците не трябва да се докосват до Македония.