Буквално с 1 глас: Македония прие промени за смяна на името

ВМРО-ДПМНЕ заяви, че депутати са заплашвани и подкупвани
20 окт 2018 06:45, Александър Попов
162
Буквално с 1 глас: Македония прие промени за смяна на името
Снимка: Reuters

След дълго и хаотично заседание, примесено със скандални обвинения, македонският парламент прие снощи промени в конституцията, за да може страната да промени името си на Република Северна Македония, предадоха световните агенции.

Необходимото квалифицирано мнозинство от две трети бе постигнато при поименния вот буквално с един глас - 80 от общо 120 депутати. 39 техни колеги гласуваха против, съобщава БТА.

Промяната на името бе договорена с Гърция в Преспанския договор от юни. Тя може да отвори пътя на страната към НАТО и Европейския съюз, блокиран от дълго време от Гърция, според която името "Македония" предполага териториални претенции към едноименната гръцка провинция, отбелязва Ройтерс.

Още по темата
Конституционните поправки получиха необходимото мнозинство от две трети, след като няколко депутати от националистическата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ се отклониха от нейната линия и подкрепиха конституционните поправки, отбелязва ДПА. Останалите им колеги от групата на ВМРО-ДПМНЕ - най-голямата в парламента на Република Македония - бойкотираха гласуването.

Заседанието на парламента бе забавено с над 10 часа. През това време македонският премиер социалдемократ Зоран Заев се мъчеше да си осигури подкрепата на депутати от националистическата опозиция, която бе необходима за събиране на необходимото мнозинство от две трети. В противен случай в страната щяха да бъдат свикани предсрочни избори.

Игор Янушев, генералният секретар на ВМРО-ДПМНЕ, заяви, че депутати от партията са били подложени на "политически заплахи" преди гласуването. На трима от тях според Янушев са били подложени подкупи между 250 хиляди и 2 милиона евро, съобщи АП.

Заев отхвърли тези обвинения и заплаши да заведе дело за клевета.

Одобрените поправки в конституцията на бившата югославска република са общо четири. Първата е за добавяне на "Северна" към името на страната Република Македония. Втората вписва държавните правни традиции в преамбюла на конституцията. Третата предвижда "уважаване на суверенитета, териториалната цялост и политическата независимост на съседните страни". Четвъртата поправка се отнася за грижите за културните, икономическите и социалните права на македонския народ и всички граждани на страната без граница без намеса в суверенните права на други държави и в техните вътрешни работи под каквато и да било форма.

Със силната подкрепа на западните лидери, Заев води кампания за преименуване на бившата югославска република с цел уреждане на продължаващия 27 години спор за нейното име със съседна Гърция, отбелязва АП. Това ще позволи на Р Македония да се присъедини на първо време към НАТО, а евентуално на по-късен етап - и към Европейския съюз.

Националистическата опозиция е твърдо против промяната на името и бойкотира произведения миналия месец референдум по въпроса. Огромното мнозинство от участниците в допитването подкрепиха инициативата на Заев, но не бе достигната необходимата избирателна активност от над 50 процента. Въпреки това македонският премиер пристъпи към гласуване на конституционните поправки в парламента.

Сега процесът на промяна на името на страната на Република Северна Македония трябва да започне официално в срок от две седмици, посочва АП.

Процесът обаче е дълъг и пред него остават препятствия, отбелязва Ройтерс. Ще са необходими още няколко гласувания в македонския парламент, като процедурата трябва да приключи най-късно до януари.

След като Република Македония промени официално името си, гръцкият парламент също ще трябва да одобри Преспанския договор. Министърът на отбраната Панос Каменос, лидер на националистическата партия "Независими гърци", заплаши, че по-малкият партньор в управляващата коалиция ще напусне правителството, ако споразумението бъде одобрено.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


162
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
4
 
20
 
! Отговори
rushi.gonamushi преди 5 години
Локо София е новото име
19
23
 
26
 
! Отговори
D преди 5 години
Очаквано беше! Беше интересно да се види,как *** плюят на волята на народа! Свиквайте братя българи в Македония! Това ви чака!
18
10
 
18
 
! Отговори
46щжэ преди 5 години
Ииии, големи скръндзи, не можаха ли да извадят още няколко милиона ? за по убедителна победа на евроатлантическата Правда :-)
17
16
 
21
 
! Отговори
Излъгаха македонците преди 5 години
До PetrovПомощта от БГ е за пред хората. Търсеше се някой, който да подюри макетата в НАТО и кой знае кога в ЕС, ако до тогава ЕЕ има. Падне ли Меркел, спират парите за такива държави като БГ и останалите източни страни и от ЕС нищо няма да остане,защото няма пари за управляващите. Иначе Боко Бъ се разтича, прегръщаха се, целуваха се и с машинации Заю Баю уреди превес с един глас. Защо не ни попитаха да им кажем, че печелят управляващите, а за обикновените хора е ***.гар.еш.кият.. ..
16
25
 
28
 
! Отговори
Зозо преди 5 години
Путинците отново в ступор! Македония в НАТО е край на руското влияние на Балканите!
15
6
 
9
 
! Отговори
Активист на БКП преди 5 години
Цвъ. Цвъ. им е помогнал,няма как...
14
17
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Макетата тоя път са прагматици. Важното, че направиха завой към ЕС, НАТО и цивилизования свят, а не към Евразия и мизерията.
13
2
 
29
 
! Отговори
@ k.27 преди 5 години
До АнонименЧе то и в България е същото: Повече от месец Сидеров и Валерко са се хванали за косите и катадневно си хвърлят стрели. Каракачана си трае и пълни шкембето, сега вече е в седмия месец. А Цецо от Шума като карма тръби, че правителсвото е стабилно. Онези от БСП пък са в люта битка стари срещу млади и Мишо от Кула, Овчарят, Мерджана и Свинарят още малко и ще свалят момата от Крушовица. А властта се търкаля по "Граф Игнатиев" и Свети Седмочисленици"...
12
27
 
24
 
! Отговори
Petrov преди 5 години
Македония, някога люлка на българското Възраждане и свобода сега с активно българско участие се превърна в американска военна база за натиск и удар срещу Русия. Без която Македония още щеше да е турска провинция.
11
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тука най-големите предатели наричат другите такива.
10
17
 
27
 
! Отговори
Ставрю преди 5 години
Шанса македония да се обедини с България почти умря. Западна европа и империята на злото постигнаха своето. Няма да се учуья ако разделят един ден македония на албанска и македонска. Направиха балканите на пух и прах и не мирясват. Така е като народите ни са продажни. Пък за политицкте за не говорим за пари биха гласували всичко.
9
17
 
21
 
! Отговори
Петрова преди 5 години
Прости им Господи те не знаят какво правят!
8
19
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Браво на макетата. Сръбско-руските *** газ пишкат.
7
6
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Добре, че беше Гърция, да ги накара да се откажат (поне на думи) от териториалните си претенции. Не че сега Путин няма да им налее пари да взривят бурето с барут, но поне ше са извън закона и че ги тепаме без особени последствия. За агресивните македонисти е думата
6
5
 
17
 
! Отговори
Северно Македонец преди 5 години
- Заев, ти си лав!
5
5
 
14
 
! Отговори
fake news преди 5 години
До До 8ммда тоест все едно без негосега, кой е виновен? тези дето като булгариците не гласуват или политиците им дето обслужват интереса на 30% гласувалите?
4
1
 
14
 
! Отговори
До 8 преди 5 години
На референдума Зайо спечели 80%, но нямаше кворум
3
8
 
22
 
! Отговори
Цветан Караилиев преди 5 години
Е,започва се!Разширението на НАТО е само въпрос на време,алианса ще стане още по-голям,а в Москва това хич няма да се хареса.Дано да е по-скоро!
2
4
 
19
 
! Отговори
fake news преди 5 години
ама референдума? хахах
1
7
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На трима от тях според Янушев са били подложени подкупи между 250 хиляди и 2 милиона евро, съобщи АП.Кой ще даде тези пари на тези цъpвyли, *** какооо!?