През 2023 Турция може да е друга, а какво ще прави Ердоган?

Партията му може да се свие до малка политическа формация
91
През 2023 Турция може да е друга, а какво ще прави Ердоган?
Снимка: Reuters, архив

Загубите на турската управляваща Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на местните избори миналата неделя показват ясно едно: апогеят ѝ вече е далеч в миналото. Няма я вече онази лекота, с която ПСР печелеше почти всички избори от създаването си през 2001 година насам. В изборната битка този път нямаше и следа от страстта, с която нейните функционери и кандидати се бореха в миналото, пише Райнер Херман от ФАЦ, цитиран от Дойче веле.



Сериозно предупреждение за Ердоган

След изборите Ердоган държа традиционната си реч от балкона на партийната централа. По негово желание до него застанаха единствено съпругата му Емине и говорителя му Алтун. При посещението си в партийната централа в Истанбул на следващия ден Ердоган не поздрави нито един партиен функциинер. Дори и само заради това тези функционери трябваше да обжалват изборите в Истанбул. За да се спасят.

Всичко това не означава, че е настъпил краят на ПСР и нейния председател Реджеп Тайип Ердоган. Защото местните избори не променят разпределението на властта в Анкара. През последните пет години турците гласуваха шест пъти. А следващите избори ще се проведат чак след четири години. Следователно Ердоган има още четири години време, за да стори това, което очакват турците. Парламентът също не представлява някаква опасност: в него ПСР има стабилно мнозинство - благодарение на съюза с националистическата Партия на националното действие.

И все пак: изборите бяха силен предупредителен изстрел, който дълго няма да отзвучи. Ердоган трябва да промени политиката си, а партията му е длъжна да се обнови и да се завърне към реформаторските си идеали от основаването си. В противен случай на следващите избори тя най-вероятно ще се провали. Те ще се проведат през 2023 година, когато Турската република става на 100 години.

Ако ПСР не се промени...

Четири опасности грозят Ердоган и партията му. Първо: партията загуби предишната си жизненост. Тя вече не се бори, няма цел и не знае накъде иска да води Турция. Второ: по тази причина вътрешнопартийните дисиденти около бившия министър на икономиката Али Бабаджан и бившия президент Абдуллах Гюл искат да създадат нова партия, която да се опира на принципите на старата ПСР. Трето: най-голямата опозиционна партия - Републиканската народна партия - получи силен тласък с успехите си на местните избори. В очите на много турци тя отново се превръща в алтернатива на ПСР. Четвърто: с досегашната си политика ПСР ще жъне все по-малко успехи. Защото за последните десет години турската младеж се промени. Особено в градовете.

Групата на турците между 15 и 29 години стана по-модерна и светска в сравнение със същата възрастова група отпреди едно десетилетие. Младите турци днес познават само Ердоган и партията му. И ги отхвърлят все повече и повече. Защото политиката на ПСР не отговаря на жизнения стил на младото поколение.

Ако Партията на справедливостта и развитието не се преоткрие, скоро ще престане да бъде народна партия и ще се превърне в малка политическа формация в консервативния Централен Анадол.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


91
Още по темата: избориТурцияердоган
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И референдума, с който се провъзгласи за доживотен госхподар го спечели с 51%. И сега пак същото. Тая цифра му е оживяла на сърцето. Радвам се, че турците разбират с кого си имат работа. Но с престъпник като него борбата ще бъде трудна.
14
2
 
10
 
! Отговори
Бае ви Прое преди 5 години
Поканих го да ми пасе козите тогаз,няма да го оставя без работа чиляка
13
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не се издържа от ***!Спирам да влизам тук.
12
18
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А какво ни интересува това нас нормалните хора ?
11
16
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Турция е дивашка ислямска диктатура. Жалко за читавите турци.За успокоение на тези, които пишат да гледаме нас - тук е същото, жалко за читавите българи.
10
5
 
4
 
! Отговори
House M.D. преди 5 години
Местните избори са различен тип избори и не е коректно на тяхна база да се правят изводи за евентуални парламентарни или президентски такива.
9
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
дъвчат нашите америконски слуги я москва я турциявсеки който не играе по свиркото но краварите е лош и трябва да се бичуваа човека дето каза че имаме проблеми колкото айсберг и нкой непише за тях е правдайте да си оправим територията дето вече съмнително дали е дъжаваа после да клюкаме за близки далечни странивсеки който коментира чуждите страни вече жертва на тази пропаганда българияяя това е темата
8
3
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Що не чоплите например цената на тока че искат от юли да е с 20% по-висока,вместо да гледате какво става навън.
7
2
 
2
 
! Отговори
batmario преди 5 години
новата схема...цветна революция-не работи...направи го мишка-котараците ще го хапнат...
6
21
 
11
 
! Отговори
Шахин Османоглу преди 5 години
До 7Аз не съм тpoл за разлика от османлийските ***, хвалещи амчъказлията.
5
5
 
29
 
! Отговори
До Шахин Османоглу преди 5 години
До Шахин ОсманоглуНямаш ли почивен ден,***?
4
3
 
27
 
! Отговори
Турски ятаган преди 5 години
Всеки ден има новини за Турция.Дори на мен ми идват понякога в повече!
3
30
 
14
 
! Отговори
Шахин Османоглу преди 5 години
Не ме интересува 2023 г. Запасил съм се с достатъчно лук за супа и джанки за компот. Заплатата не ми стигна за тоалетна хартия, но така или иначе банкнотите са по-евтини от нея! Имам няколко кашона с обезценени турски лири!
2
4
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А в България как ще е ?Големи и светли бъднини?Да гледаме нашата си държава, но и това не правим, тръгнали сме света да оправяме.Добре че по света се случват неща че да има новини, иначе за българските не се говори ако няма катастрофа, кражба или нещо лошо
1
10
 
22
 
! Отговори
loko преди 5 години
zagubil e samo 1 % i ne sam saglasen sas jurnalista