Как Сърбия се лута между Русия и Запада?

Сръбските елити се ръководят главно от своя опортюнизъм
1 апр 2023 15:00, Нели Христова
89
Как Сърбия се лута между Русия и Запада?
Снимка: БГНЕС

След руската инвазия в Украйна, Сърбия се движи в деликатен и все по-неудобен баланс между Запада и Изтока. Според анализатора Вук Вуксанович от Белградския център за политика на сигурност обаче сръбските елити се ръководят главно от своя опортюнизъм.

В интервю за италианския портал "Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa" той заяви, че на Балканите мнозина твърдят, че военната ситуация може да доведе до някакъв вид преливане на конфликти - чувство, което, се подсилва от спомените за войните от 90-те години в региона. Въпреки това войната не се е повторила на Балканите и е доста малко вероятно да се повтори, тъй като НАТО остава основният доставчик на сигурност в региона. В същото време е малко вероятно и Русия да предприеме нещо на Балканите.

"Русия отдавна е описвана на Балканите като сила-разрушител, сила, която не се интересува от това да замени Запада, да предложи алтернативна геополитическа визия за региона, а като сила, която просто има за цел да наруши и подкопае Запада, да предизвика контролирани кризи в региона, за да може да отклони вниманието на Запада от Украйна и постсъветското пространство", каза анализаторът. "Начин, по който Русия да получи лост за влияние и разменна монета със Запада и да каже: "Добре, ще оставим Балканите на мира, ако оставите нашата сфера на интереси непокътната".

Вуксанович е скептичен, че Русия може да предизвика проблеми, защото е твърде далеч и не разполага с мощни възможности за проекция в региона.

"Тя изтегли мироопазващите си сили от Босна и Косово още през 2003-2004 г., така че няма присъствие на място тук. Ресурсите ѝ са заети с войната в Украйна. И в същото време, ако Русия иска да предизвика някакви проблеми на Балканите, тя се нуждае от помощта на местните елити", заяви той. "А местните елити всъщност са твърде опортюнистични и егоистични актьори, за да бъдат надежден съюзник. Те са съсредоточени върху собственото си оцеляване и запазването на властта в съответните си страни. Тези, които все пак имат някаква форма на комуникация и сътрудничество с Кремъл, независимо дали става дума за Вучич в Белград, Додик в Баня Лука или някои просръбски партии в Черна гора, искат да използват Русия, за да получат по-добра сделка от Запада и да спечелят някакви дивиденти. Но никой от тях не иска да бъде пожертван в съперничеството на Москва със Запада“.

Руското влияние както в Сърбия, така и в по-широкия регион, се свежда до три конкретни източника на влияние, които се използват доста умело от Москва, смята той. Първият е нерешеният спор за Косово. Номер две е енергетиката. И номер три е популярността на Русия сред част от населението.

"Може би най-важното нещо в този момент, когато става въпрос за популярността на Русия на Балканите, не е военната мощ или някакъв практически елемент, а най-вече начинът на мислене и образите, които Русия предизвиква в колективното въображение на местното население", каза Вуксанович.

Що се отнася до сръбската политика на балансиране между Русия и Запада, според него тя се определя главно от две неща: нерешения спор за Косово и вакуума на власт, оставен в този регион от Европейския съюз след 2008 г.

"След световната финансова криза и кризата в еврозоната Балканите се превърнаха в нещо като "тера инкогнита" за Европейския съюз. Хърватия се присъедини към него през 2013 г., но оттогава насам няма надежда и добри усилия за реален тласък на разширяването. ЕС присъства тук по отношение на парите, няма съмнение за това. Но по отношение на сериозната политическа и комуникационна стратегия той прие Балканите почти за даденост, а това остави вратичка за Русия, а с времето и за други играчи като Турция и Китай. Оттеглянето на Брюксел също така насърчи страните от региона, особено Сърбия, да започнат да се предпазват от рискове и да се опитват да диверсифицират партньорствата си", каза анализаторът.

Но все пак, според него, „когато руският външен министър Сергей Лавров не може да пътува до Белград, защото европейското въздушно пространство е затворено; когато оръжията, които Сърбия е закупила от Русия, не могат да бъдат доставени в Сърбия - тогава не можем да говорим за руско влияние в страната“. Също така поради блокадата на ЕС Сърбия не може да внася петрол по хърватския петролопровод.

По отношение на въпроса за Косово Вуксанович смята, че за Белград подкрепата на Москва е необходимост в спора, за да се постигне по-добро споразумение. „Изчисленията на Русия в спора за Косово са съвсем различни“, каза той. „Те го възприемат като начин да спечелят евтино влияние на Балканите. И в същото време видяхме, че Русия използва прецедента с Косово доста умело като претекст, за да го използва срещу Запада в Грузия през 2008 г. с Абхазия и Южна Осетия и в Украйна - с Крим през 2014 г., а сега и в Донбас. Така че за Русия винаги е било "добре, не ни критикувайте, защото ние не сме направили нищо, което вие вече да не сте направили". Те доста умело използват този аргумент срещу Запада“.

Но големият проблем за Вукснович е в това Русия да реши да саботира това споразумение, например като се опита да организира протести или да проведе кампании срещу него или да наложи вето на Съвета за сигурност на ООН върху всяко ново споразумение. Това би било политическо фиаско за сръбското ръководство, смята той.

"Поради популярността на Русия сред сръбското обществено мнение мнозинството от населението не би възприело тази ситуация като саботиране от страна на Русия на споразумение, договорено от сръбското ръководство. Те биха я изтълкували така, сякаш Путин се грижи за националните интереси на Сърбия повече от сръбското ръководство, а това би било политическо фиаско за всяко сръбско правителство", заключи Вук Вуксанович. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


89
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ня гнусната руzка уличница сърбия и пожелавам дс се върне в историческите и граници на област белград
25
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Българите не мразят сърбетата, но те ни мразят много, явно много бой са яли от нас :)))
24
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Най много мразя Сърбия и Русия!
23
7
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма да се ориентират към БРИКС и Русия, защото там няма пари. Парите са в ЕС. Румъния благодарение на парите от ЕС дръпна. Но в Румъния няма комунисти. Убиха ги навремето.
22
2
 
0
 
! Отговори
Читател преди 1 година
Слагайте ми минуси но това е истината дами и господа.Другия вариант е да не сте запознати с фактите.
21
7
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Комунистите в България са готови да бъдат всякакви, руснаци, сърби, само да не бъдат българи.
20
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Лута? Уникален изказ! Един въпрос към днес, защо наематели псевдо журналисти, като тия от факти да ви списват рубриката? Толкова ли сте изпаднали?
19
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Весела 12 г клас Еми прав е, те немат некакви постижения като нация, който ги хване ги е бил :))) Сърбе на върбе, както е казал българския войник :))
18
0
 
3
 
! Отговори
До 15 преди 1 година
Много са завистливи, също.
17
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тия, ако са умни ще се преориентират към ШОС, БРИКС+ и един пояс един път.
16
1
 
6
 
! Отговори
До 15 преди 1 година
Не е вярно! Превъзхождат ни по простотия.
15
0
 
2
 
! Отговори
Весела 12 г клас преди 1 година
Моя класен е военен от запаса, смее се е , това са били тъпотии казва, те не могат да бият!
14
2
 
13
 
! Отговори
До 9 преди 1 година
Сърбите с нищо не превъзхождат българите.
13
5
 
5
 
! Отговори
Кой какъв е преди 1 година
Според най-скромните оценки общият брой на цивилните, убити по време на бомбардировките на НАТО над Сърбия, възлиза на над 1700 души, включително почти 400 деца, около 10 хиляди са тежко ранени. Около 1 милион души са останали без вода, 500 хиляди души са останали без работа, хиляди са останали без покрив над главите си. Според ООН 821 души са изчезнали, повечето от които сърби. "Аз предложих да бомбардираме Белград", казва тогава сенатор Делауеър (сега дядо) Байдън. Ето кого трябва да осъдят.
12
3
 
1
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 1 година
До Анонимен 1 ..........Нормален човек никога не би задал такъв въпрос ! Това го правят единствено евро-атлантическите джендъропитеци !
11
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вие Сърбия не я мислете - кажете защо сте най-бедната държава в ЕС
10
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И на този ден статия за Сърбия. Не е подходящо. Не заслужават това внимание.
9
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сърбетата много ги сърби задницата. Чакат някой голям батко да ги почеше. Засега се натискат на руската мечка. Ама тя си има други проблеми и не може да се занимава с тях. Чичо Сам и той зает. И тъй сърбетата си остават неначесани.
8
11
 
7
 
! Отговори
Читател преди 1 година
Сърбите са по добре от нас в всичко., всяко едно отношение,армия, медицина, образование имат прираст на населението и си гледат интереса. Ние сме точно на обратното деградация пълна за голямо Съжаление.
7
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тези думи в устата на италианци звучат малко странно и по- скоро оправдателно, така щото фалиралата тежко Италия да се оправдае, че е нещо по- различно от полубалканска държава! От друга страна, италианският бизнес с Русия до скоро беше пъти по- голям от целия балкански бизнес с руснаците! Следователно, тези подли статии да си ги четат в Италия и ако може да открият и няколко пицарии и в Бургас, че само в София и Пловдив е малко!