Москва: В Сирия има не един, а няколко източника на насилие

Според Русия външни играчи се стремят към смяна на режима в Дамаск
Обновена: 6 фев 2012 14:49 | 6 фев 2012 13:08, Елка Василева
160
Москва:  В Сирия има не един, а няколко източника на насилие
Сергей Лавров. Снимка: архив, Reuters

Някои оценки за резултатите от гласуването на резолюцията за Сирия в Съвета за сигурност на ООН звучат неприлично и истерично. Това заяви днес руският външен министър Сергей Лавров, предаде ИТАР-ТАСС.

"Някои гласове на Запад с оценки за резултатите от гласуването на резолюцията за Сирия в Съвета за сигурност на ООН звучат, бих казал, неприлично, някъде на ръба на истерията", изтъкна Лавров. Той припомни поговорката "Който се сърди, рядко е прав", посочва агенцията.

Целта на "подобни общо взето истерични изявления е главно да се забули същината на онова, което е станало и става сега". Същината е, че днес в Сирия "има не един, а няколко източника на насилие", поясни Лавров.

"Затова подкрепихме най-активно ноемврийската инициатива на Арабската лига, че е необходимо да бъде спряно насилието, откъдето и да идва то", изтъкна руският министър. Тази тези наистина бе отразена в резолюцията, подложена на гласуване, но документът трябва да съдържа не само лозунги, а и конкретни мерки за осъществяване на съответните положения, отбеляза Лавров.

Още по темата

"Такива мерки бяха описани доста подробно, но само за едната страна, само за правителствената страна - добави той. - Ние внесохме няколко поправки, за да отстраним дисбаланса и да опишем конкретните стъпки спрямо въоръжените екстремисти в Сирия, които очакваме от опозицията и държавите в световната общност."

Според Лавров Русия предлага в резолюцията да бъде включен призив към сирийската опозиция да се разграничи от въоръжените екстремисти в страната. Освен това държавите, които имат влияние върху подобни групировки, трябва да бъдат приканени да го упражнят, за да бъде спряно насилието.

Русия предлага също искането към властите на Сирия да изтеглят армейските части от градовете в страната да се допълни с искане към въоръжените групировки също да напуснат градовете, информира Лавров.

Русия неведнъж е убеждавала Дамаск да ускори реформите и продължава да го прави. Някои външни играчи обаче "имат други цели" и "се опитват да използват това движение за смяна на режима", "укрепват въоръжените групировки", което "само увеличава броя на жертвите", отбеляза руският външен министър.

Москва е изненадана от отказа на Съвета за сигурност да приеме напълно логични поправки към резолюцията, "отразили по време на предишните кръгове от консултации неща, важни за Русия и Китай", посочи Лавров. Тези поправки предвиждаха да бъдат изключени всякакви текстове за санкции и да се спомене, че резолюцията не упълномощава когото и да било да употреби сила, поясни той.

"Естествено е печално, че съавторите й решиха прибързано да подложат резолюцията на гласуване, макар че се обърнахме към тях с молба да отпуснат още няколко дни, включително за да може да обсъдим ситуацията, след като Михаил Фрадков и моя скромна милост посетят Дамаск на 7 февруари", каза Лавров, цитиран от РИА Новости.

По поръчение на президента Дмитрий Медведев Сергей Лавров и директорът на Службата за външно разузнаване Михаил Фрадков ще посетят на 7 февруари Дамаск за среща с президента Башар Асад, припомня агенцията съобщение на руското външно министерство.

"Излезе, че за съавторите (. . .) е по-важно да стоварят върху някого вината за ставащото, да отвлекат вниманието от дейността на въоръжените групи, които получават оръжие и други видове съдействие от чужбина. Това е било по-важно за тях от постигането на консенсус в Съвета за сигурност", заяви руският външен министър.

Москва и Пекин се опасяват в Сирия да не се повтори "либийският" сценарий. С подкрепа от войски на НАТО, санкционирана от ООН, и с разрешението на Съвета за сигурност опозицията в северноафриканската страна успя да свали режима на Муамар Кадафи, но усилията да бъде възстановена стабилността останаха без успех, пише РИА Новости, цитирана от БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


160
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
1
 
41
 
! Отговори
Nemeca преди 12 години
До 3Не е заради нефта. В Сирия запасите са около 2 милиарда барела. Тука играта е по-различна. Сирия е съюзник номер едно на Иран. Разполагат и с армия, както виждаме в момента. Тъй като се иска отслабването на Иран, и поставянето на неговите нефтени запаси под *** ботуш, се иска смяна на властта в Сирия. Но интересите на Русия и Китай са големи, така, че аз лично съм спокоен относно тези две държави, че чифутчетата няма да посмеят да ги нападнат.
12
2
 
8
 
! Отговори
за 13 преди 12 години
хахахахахахааа
11
33
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
СпокоИде арабската пролет в Русия с една година закъснение.
10
10
 
14
 
! Отговори
за 10 преди 12 години
Бойко ще спечели втори мандат, Путин също. А ти още много време ще виеш тука и ще се лигавиш.
9
6
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Чува се как пукат *** седерастки мозъци в опит да мислят.
8
9
 
39
 
! Отговори
И преди 12 години
поредната псевдо-революцийка финансирана от разни западни и задокеански играчи.
7
6
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Както става ясно, Русия иска смяна на управлението в Сирия, но без да се дестабилизира страната.
6
30
 
8
 
! Отговори
анонимен преди 12 години
Не е морално да се крепи един брутален режим.
5
7
 
46
 
! Отговори
БРАВООООО преди 12 години
Абсолютно е прав. Хайде, насерете се от яд.
4
8
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
*** почнаха вече да реват срещу руснаците.
3
4
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
ami to tova e cqlata igra da drapnat siriiskiq neft .Kakvo stana v LIbiq sashtoto da ne bi sega da sa po demokrati4na darjava ?tazi Amerika tazi bolna NACIQ
2
37
 
7
 
! Отговори
А преди 12 години
Типична византийска позиция.
1
50
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Vidiahme gi rusnacite , typaci kakto vinagi.