Арабският свят върви към реабилитиране на Асад

Дискусията - кога Сирия отново ще бъде пусната в Арабската лига
Обновена: 14 яну 2019 22:54 | 14 яну 2019 22:35, Елка Василева
76
Арабският свят върви към реабилитиране на Асад
Башар Асад. Снимка: архив, Reuters

Той оцеля на власт след осем години война и милиарди долари под формата на финансови средства и въоръжение, дадени, за да бъде свален. Сега сирийският президент Башар Асад се готви да бъде допуснат обратно в организацията на арабските страни - постижение, смятано за немислимо някога, когато той смазваше бунта срещу управлението на семейството си.

Страните от Персийския залив, които преди бяха основните поддръжници на сирийските бунтовници, една по една отварят отново посолствата си в Сирия, опасявайки се да не оставят една от важните за арабския свят държави в ръцете на регионалните си противници - Иран и Турция, и да не изпуснат доходоносните проекти за следвоенно възстановяване. Основни гранични пунктове със съседните на Сирия страни, които с години стояха затворени заради войната, работят отново, а, както се твърди, арабските авиокомпании обмислят възможността да възобновят полетите си до Дамаск, пише Асошиейтед прес..

И докато президентът на САЩ Доналд Тръмп възнамерява да изтегли от Сирия наброяващия 2000 души американски военен контингент, сирийските правителствени части се готвят да си възвърнат територията, изоставена от тях през 2012 г. в разгара на войната. Подобно развитие би било значителна стъпка към това Асад да си върне контрола над цяла Сирия, като така единствено северозападът ще остане в ръцете на бунтовници, повечето от които са джихадисти.

Всичко вероятно изглежда като невъобразим обрат на събитията за лидер, чиято армия някога беше опасно близо до това да рухне. Но започналата през 2015 г. военна интервенция на Русия постепенно обръщаше хода на войната в полза на Асад, което позволи на войниците му, подпомагани от поддържаните от Иран въоръжени отряди, да си върне градове като Хомс и Алепо, които са от изключително важно значение за властта на сирийския президент.

Асад управлява страна в руини, в която има близо половин милион загинали, а половината от населението й е разселено. Възможно е на бойното поле да предстоят още важни битки. Но според много хора боевете вървят към края си, а 53-годишният лидер се ползва с още по-голям властови комфорт, отколкото през изминалите осем години.

"Реабилитирането от арабските страни е неизбежно", каза Файсал Итани, анализатор в Центъра за близкоизточни изследвания "Рафик Харири" към Атлантическия съвет.

Сред основните мотиви на сунитските страни от Персийския залив е това да парират намесата на своя противник с шиитско управление Иран, чието влияние се разрастваше стремително в хаоса на гражданската война в Сирия.

"За кратко, когато изглеждаше най-уязвим, Саудитска Арабия се опитваше да помогне той да бъде свален от власт, използвайки за целта действащи от нейно име екстремисти", каза Итани. "С оглед на това обаче, че режимът вероятно ще оцелее, Саудитска Арабия е предпочете да упражни влияние върху Асад, за да постигне равновесие с Иран и същевременно да избегне изостряне на напрежението между самата нея и Техеран", добави той.

След като през 2011 г. управлението на Асад започна репресии срещу протестиращите, голяма част от арабския и западния свят определи Сирия като държава парий. Тя загуби мястото си в Арабската лига и международната общност й наложи тежки санкции, а американските и европейските дипломати затвориха дипломатическите си мисии.

Но изолацията на Сирия никога не е била пълна. Китай, Русия, Бразилия, Индия и Южна Африка поддържаха дипломатически отношения с нея. В арабския свят Ливан, Ирак и Алжир също никога не са прекъсвали връзките си със Сирия. Подкрепян от Русия, Китай и Иран, Асад никога не е усещал реално политическия натиск върху себе си.

Ако Саудитска Арабия опита да възстанови отношенията си с Асад, това ще бъде публично признание, че кралството не е успяло да го свали от власт. В същото време участието на правителствата от Персийския залив и частни компании е от решаващо значение за всякакво сериозно следвоенно възстановяване на Сирия. Разходите за такъв процес се оценяват на между 200 и 350 милиарда долара.

Миналия месец суданският президент Омар Башир, самият той парий в международно отношение, посети Дамаск с руски самолет, превръщайки се в първия арабски лидер след 2011 г., отишъл на визита в Сирия. Това посещение в немалка степен се тълкуваше като предвестник на подобна стъпка и от останалите арабски лидери.

На 27 декември с публична церемония Обединените арабски емирства възстановиха работата на посолството си в Дамаск, най-значимия досега арабски жест към управлението на Асад, който почти сигурно е бил съгласуван със Саудитска Арабия. На следващия ден същото направи и Бахрейн.

Както изглежда, сега дискусията е за това не дали, а кога Сирия отново ще бъде пусната в Арабската лига. На среща в сряда в Кайро египетският министър на външните работи Самех Шукри заяви, че връщането на Сирия в лигата е свързано с развоя на процеса за политическо уреждане на кризата. Някои ливански официални представители настояват Сирия да бъде поканена на арабската икономическа среща на върха през седмицата, на която Ливан ще бъде домакин, но окончателното решение за това ще е на лигата.

"Може да стане по-бързо, може и да е по-бавно, но ако Асад ще остава, то очевидно страните от региона ще се опитат да извлекат максимума от тази ситуация", каза Арон Лунд, анализатор от мозъчния тръст Фондация "Сенчъри".

"Американските политици могат да си седят в блестяща изолация (британска политика от XIX в. на необвързване) на другата страна на океана и да се преструват, че Сирия не е това, което е", заяви той. "Но йорданският крал Абдула не може", добави Лунд.

Жестовете на арабските страни биват отправени на фона на променящия се пейзаж в западния свят.

Планираното изтегляне на САЩ от Сирия е част от политиката на Тръмп "Америка на първо място". Той нееднократно е заявявал, че не проявява интерес към отстраняване на Асад от власт, нито към държането на американски военни сили за участие в "безкрайните войни" в региона, а съвсем наскоро каза за Сирия, че там има само "пясък и смърт".

Намиращите се във възход десни партии и популистки движения в Европа също са благоразположени към Асад, виждайки в негово лице светска крепост срещу ислямските екстремисти.

Дори Турция, чийто президент е известен с изказването си от 2012 г., когато се зарече, че след като Асад бъде свален, ще отиде да се моли в Омаядската джамия в Дамаск, даде сигнал, че ще обмисли възможността да работи със сирийския президент, ако последният спечели свободни и честни избори.

За сирийците, които се разбунтуваха срещу управлението на Асад, е възможно нещата да изглеждат сякаш страната им се е върнала точно там откъдето тръгна преди осем години, само че с тази разлика, че сега има половин милион загинали, а градовете са в руини.

Според анализатори докато Асад управлява, вероятно Сирия ще продължава да е заплашена от конфликти и несигурност още години наред и ще се възстанови от войната само частично. Но той вероятно няма да се откаже от властта и ще прави бизнес с всеки, който пожелае да прави бизнес с него.

"Не мога да си представя Сирия на Асад да се нареди сред най-реномираните членове на международната общност, но не смятам и че тя ще потъне в изолация", заяви Итани. 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


76
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А майка ми през целият си живот беше само с един мъж, баща ми.Вие сте толкова паднали, че...
14
34
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Никой не иска Асад. А Русия се меси във вътрешните работи на чужда държава.
13
36
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Асад ще го съдят сирийците. Не руснаци, не американци, не турци, а още по-малко българи.Рано или късно Асад ще падне в сирийски ръце и тогава никой няма да може да го спаси от справедливият гняв на хората загубили майки, бащи и деца в тази безсмислена война.
12
3
 
38
 
! Отговори
Гост+ преди 5 години
Асад е герой, защото не се уплаши и не избяга от интервенцията, а намери начин да спаси страната и народа си. Всички нормални сирийци стоят убедително зад него и днес светът това го вижда по-ясно отвсякога (сн изключение на лицемерите).
11
27
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Асад е убиец и това най-добре го знаят сирийците, но зад него стоят нечии интереси.Статията е малко подвеждаща, защото докато Асад е на власт сирийците дето са избягали от Сирия няма да се върнат. Малко пирова победа неговото, ще управлява държава без хора. За да се възстанови Сирия, за да има инвестиции, за да тръгнат нещата някой ще трябва да иска да живее там. А сега няма кой. И кюрдите го мразят, и суннитите.
10
3
 
38
 
! Отговори
Гост+ преди 5 години
"Tой оцеля на власт след осем години война и милиарди долари под формата на финансови средства и въоръжение, дадени, за да бъде свален." - на атлантическите лицемери този път Русия им затвори парашутчето, а?.....
9
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако не беше Русия тоя беше пътник, но... Не знам на Русия каква и е ползата от Асад. Единственото за което се сещам е, че вече Русия има военна база в Сирия, което доскоро беше немислимо. Според мен Тръмп е съгласувал оттеглянето си с Русия, защото иначе двете държави се конфронтираха там индиректно.Турция също ще загуби, защото сега за да нападнат Сирия, значи да нападнат правителствени сили, а зад тях стои Русия. Турция ще се заканва, ще се заканва и накрая ще отстъпи, изкарвайки го победа.
8
4
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Работилата по мат'ряла, влезте в час! Не употребявайте повече ангажирани нескопосни изрази като "...започналата през 2015 г. военна интервенция на Русия...". На целия свят бе оповестено, че сирийското правителство КАНИ Руската федерация да се намеси в конфликта. Всички останали, които изпратиха войски в Сирия даже без да са упълномощени от ООН извършиха интервенция, или с други думи - извършиха АГРЕСИЯ.
7
42
 
5
 
! Отговори
Асад е убиец преди 5 години
Този сатрап Асад изби 500 000 свои сънародници. Няма да се отърве жив. По-добре да избяга сега, иначе ще завърши като Кадафи - народа му ще го разкъса жив по улиците на Дамаск.
6
2
 
40
 
! Отговори
ТHE Патриот преди 5 години
Реабилитиране на Асад и осъждане на краварския тероризъм!
5
2
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Човекът не се е компрометирал за да го реабилитирате. Асад не избяга от страната си въпреки, че американците го бяха белязали да свърши като Садам и Кадафи. Дори когато ислямските главорези влязоха в Дамаск, той не напусна поста си и не се скри.Обратното на Асад е Янукович,, който бидейки законно избран президент на Украйна, не изпълни задължението си да спре безредиците, а избяга. Днес Украйна е разсипваща се страна.След САЩ навсякъде остава кръв и мизерия.
4
3
 
37
 
! Отговори
ъх преди 5 години
Малко, много малко оставаше Сирия да бъде превзета от терористите, а след това кой знае как щяха да се доразвият нещата. Почти като в американски филм, помощта дойде в критичния момент, но иронично - добрите бяха руснаците. Лек срам за сирийците за неправилните бойни действия и слаб хъс да защитят държавата си. На терен добре, че бяха и иранците и Хизбула.....
3
2
 
56
 
! Отговори
браво преди 5 години
Асад е герой за своя народ,той не избяга когато запада прати терористи да колят и рушат в Сирия а остана и се бори,истински президент на Сирия.
2
2
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Асад разори краварите и ги накара да си тръгнат бити и с разпрани дирници от Сирия, както им е редовният навик.
1
2
 
44
 
! Отговори
Наблюдател преди 5 години
Реабилитиране трябва и на Кадави и Садам Хюсеин, видяхте какво стана без тях.