Азербайджан задържа шестима мъже по подозрение, че са свързани с иранските тайни служби и са планирали извършването на преврат в страната, съобщава "Франс прес".
Отношенията между Баку и Техеран отдавна са обтегнати, тъй като Азербайджан е близък съюзник на историческия съперник на Иран - Турция.
Арестите са извършени след месеци на дипломатическо напрежение.
Баку заяви, че шестимата азербайджанци са били "вербувани от иранските тайни служби за дестабилизиране на ситуацията в страната".
В съвместно изявление на вътрешното министерство, държавната сигурност и Главната прокуратура на страната се посочва, че групировката е планирала да "създаде "съпротивителен отряд", целящ установяването на шериатска държава в Азербайджан чрез въоръжени бунтове и насилствено сваляне на конституционния ред на Азербайджан".
Те са обвинени, че са "ангажирани в проиранска пропаганда на религиозен радикализъм и изпълняват заповеди от чужбина за подкопаване на традицията на толерантност на Азербайджан".
Според Азербайджан задържаните насърчават "радикален ислям", използвайки пари от печалби от наркотици.
През януари Азербайджан спря работата на посолството си в Иран, след като въоръжен мъж нахлу в сградата, убивайки охранител и ранявайки други двама души.Баку твърди, че зад атаката стоят тайните служби на Техеран.
Миналата година богатата на петрол страна арестува петима свои граждани за шпионаж в полза на Иран, както и още 17 мъже, за които Баку твърди, че принадлежат към "незаконна въоръжена групировка, създадена от Иран".
Азербайджан разкритикува Иран за предполагаемата му подкрепа за Армения в продължаващия от десетилетия конфликт на Баку с Ереван за отцепилия се регион Нагорни Карабах.
Иран, в който живеят милиони тюркоезични етнически азербайджанци, отдавна обвинява Баку, че подклажда сепаратистки настроения на територията си.
Техеран се опасява и че територията на Азербайджан може да бъде използвана за евентуална офанзива срещу Иран от Израел - основен доставчик на оръжие за Баку.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
AI спори сам със себе си за бъдещето на професиите
Продажбите на жилища в САЩ разочароваха през април, високите лихви тежат на купувачите
Тръмп кани Илон Мъск и Тим Кук да го придружат до Китай
Унгария ще направи одит на парите за разширяване на АЕЦ "Пакш"
Путин раздели политически Берлин с предложението си за Герхард Шрьодер
Възможен ли е мир след срещата между Доналд Тръмп и Си Дзинпин?
Георги Кадурин: Без култура ще се превърнем в племе
Никола Стоянов: Мерките срещу високите цени могат да проработят
Централна емисия
Проф. Панайотов: Забавяне на избора на ВСС може да доведе до политически щети
Бивш на Левски претърпя нова операция след 19 месеца борба с контузия
ЦСКА се подигра с Вили Вуцов и го запрати при изпадащите
Чоло изригна: Елиминирахме Барса два пъти, Боже мой!
Битката за Първа лига: Янтра и Вихрен Сандански се занулиха
Ромарио се забавлява с млада мацка в Париж + СНИМКИ
Патрика разкри какво си е казал с "Кюстендилеца"
Какво се прави на Спасовска задушница
Дневен хороскоп за 12 май, вторник
Поверия за 12 май – Герман Градушкар
Три топ хардкор банди откриват лятната сцена в Борисовата градина
3 грешки, които допускате, когато приготвяте паста
Day Off: Family Time посреща ваканцията с игри, семейни активности и големи награди
Мъж загина след падане от високо в София
Тръмп: Примирието с Иран е на изкуствено дишане
Реал (Мадрид) взе решение за новия треньор, плаща 6 милиона за правата му
Състоянието на Любен Дилов-син се подобрява
Обявиха жълт код за опасно дъждовно време в няколко области у нас
Любо Пенев с емоционален пост за предстоящия Мач на надеждата
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса
AI откри над 10 000 потенциални екзопланети
Космически апарат на НАСА ще използва Марс, за да промени траекторията си
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри гигантска неподвижна галактика в ранната Вселена