Снимка: БГНЕС/ EPA
|
Смъртоносното хакване на пейджъри и уоки-токита с азиатска марка на "Хизбула" предизвика интензивно търсене на пътя на устройствата, разкривайки мътен пазар за по-стари технологии, където купувачите може да имат малко уверения за какво получават, пише Ройтерс.
Докато веригите за доставка и каналите за дистрибуция за продукти с по-висок марж и по-нови продукти се управляват строго, това не е така за по-старата електроника от Азия, където фалшифицирането, излишните запаси и сложните договорни производствени сделки понякога могат да направят невъзможно идентифицирането на източника на даден продукт, анализатори и консултантите казват.
Отговорът на компаниите в центъра на джаджите с капан, които убиха 37 души и раниха около 3000 в Ливан тази седмица, подчерта трудностите при разпознаването как и кога са били въоръжени.
Базираната в Тайван Gold Apollo хвърли вината върху базиран в Европа лицензополучател на своя пейджър, което предизвика разследвания в Унгария, България, Норвегия и Румъния за произхода на смъртоносното устройство. Icom на Япония (6820.T), отваря нов разделказа, че не може да определи дали уоки-токитата, носещи нейното име, са истински, в пазар, залят от фалшиви продукти.
„Ако веригата за доставки е била компрометирана, за да се поставят експлозиви вътре е невероятно инженерство да се направи това. Но действителният компромис във веригата за доставки не е толкова труден. Вероятно най-лесната част е компромисът с веригата за доставки“, каза Дейвид Финчър, китайски представител базиран технолог и консултант.
Той каза, че фалшивите продукти са широко разпространени, особено в големи производствени центрове като Китай, където лесно могат да бъдат произведени фалшиви компоненти, добавяйки, че не е голям скок да се премине от фалшиви компоненти към компромис на веригата за доставки.
"Хизбула" се е сдобила с устройствата преди около пет месеца, според източник от сигурността, който добави, че въоръжената група е смятала, че купува пейджърите от Gold Apollo.
Ръчните радиостанции, които източникът каза, че са закупени приблизително по същото време като пейджърите, имаха етикети, носещи името на базираната в Осака Icom и фразата „Произведено в Япония“, показват изображения на едно взривено устройство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase