Снимка: Pixabay
|
Ормузкият проток, тесен воден път в устието на Персийския залив, рядко е далеч от центъра на глобалното напрежение. Основен корабен маршрут, който обработва почти 30% от световната търговия с петрол, той се следи отблизо за признаци на прекъсване. Ескалиращият конфликт между Иран и Израел отново породи опасения, че корабоплаването през жизненоважния воден път може да бъде изложено на риск.
Иран многократно е атакувал търговски кораби, преминаващи през протока през годините, и е заплашвал да блокира транзита в миналото. Техеран не е заплашвал конкретно трафика през Ормуз напоследък, но активно подкрепя бунтовниците хути в Йемен, които атакуват кораби близо до южния вход на Червено море, което показва, че Иран е готов да попречи на глобалното корабоплаване в преследване на целите си.
Къде е Ормузкият проток?
Оформен като обърнато V, водният път свързва Персийския залив с Индийския океан, с Иран на север и Обединените арабски емирства и Оман на юг. Той е дълъг почти 160 километра и широк 33 километра в най-тясната си точка, като корабните пътища във всяка посока са широки само по три километра. Плитката му дълбочина прави корабите уязвими на мини, а близостта до сушата - по-специално Иран - оставя корабите отворени за атака от брегови ракети или прихващане от патрулни лодки и хеликоптери.
Каква е неговата роля?
Протокът е от съществено значение за световната търговия с петрол. Танкерите са превозвали почти 16,5 милиона барела на ден суров петрол и кондензат от Саудитска Арабия, Ирак, Кувейт, Обединените арабски емирства и Иран през протока през третото тримесечие на 2024 г., според данни, събрани от Bloomberg. Протокът също е от решаващо значение за втечнения природен газ, или LNG, като повече от една пета от световните доставки - предимно от Катар - преминават през същия период.
Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase