IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Само две държави в света са способни да водят модерна война, нито една от тях не е в НАТО

Това са Русия и Украйна, което е лоша новина за източния фланг

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Следващият конфликт не предстои – той вече се води в Украйна. Не от генерали от НАТО в симулирани учения, а от малки, недофинансирани екипи от украински новатори, които изграждат бъдещето на войната с лаптопи, поялници и парчета въглеродни влакна.

Украйна пренаписва правилата на съвременния сухопътен конфликт – и освен ако не разберем и не инвестираме в тази трансформация, Украйна няма да получи необходимото финансиране за отбрана, а страните от НАТО ще бъдат оставени на опасно ниво.

Само две държави в света са способни да водят модерна, високоинтензивна пехотна война и нито една от тях не е в НАТО - едната е Украйна, а другата е Русия. Това е лоша новина за нашия източен фланг.

Никакви други въоръжени сили не участват в пълноспектърни бойни действия по суша, въздух и киберпространство, включващи дронове, заглушаване на комуникации и многопластова електронна война. Разбира се, Израел получава почетно споменаване, но неговите пехотни врагове са терористични групировки и паравоенни формирования, а не армии.

Насищането на бойното поле с дронове на пехотно ниво е най-ясният индикатор за военно-технологичната трансформация. Това е част от прехода към фронтова линия без хора, автоматизирана и роботизирана. Вече започва да се случва.

Важно е да се отбележи, че не става въпрос само за дронове във въздуха, но и по сушата и морето, и в някои отношения най-опустошителният ефект е наблюдаван при военноморските дронове. И въпросът остава: колко често в историята нация без военноморски флот е побеждавала голям надводен флот?

Междувременно Русия е пионер в нова форма на тотална война, при която военните и невоенните инструменти са обединени в единна теория за конфликта и в единна доктрина. Макар че голяма част от това се корени в съветското тоталитарно минало, преосмислената теория за водене на война на руския президент Владимир Путин е достатъчно нова в много области.

Украинският отбранителен сектор трябва да се превърне в критична част от западната отбранителна индустрия. А неговите инструменти, както сега знаем, не са само военни.

Киев също разработва свой собствен начин на водене на война. Той използва украинските иновации срещу руската маса, създавайки стил на водене на война, основан, в общи линии, на децентрализацията и бързата адаптация. Ето защо някои от най-блестящите отбранителни умове на Украйна в момента работят в гаражи, работилници и импровизирани пространства за научноизследователска и развойна дейност, а не в лаборатории. Въпреки че тази индустрия се развива, тя все още е в ранен етап на развитие.

Междувременно западният модел на отбрана се нуждае от разрушители. Нека ви дам пример. Когато пишех книгата си „Новата тотална война“, посетих, наред с други украински части, специализиран батальон с дронове. Този батальон се справяше със 150 дрона самоубийци на ден. Техните дронове струваха около 1000-2000 долара всеки. Те покриваха може би 15 километра от фронтовата линия, по протежение на фронтова линия с дължина около 1000 километра.

За разлика от това, западните боеприпаси за безделничество могат да струват 50 000 долара всеки. Нека направим сметката: 150 дрона на ден в продължение на месец, за една единица, на един кратък участък от фронтовата линия — месечните разходи достигат една трета от милиарда долара. Западът се нуждае от качество, както и от количество — масовост — но има оръжейна индустрия, която не може да произвежда съвременни оръжия на реалистична цена.

Решението е да се поучим от Украйна.

Украинският отбранителен сектор трябва да се превърне в критична част от западната отбранителна индустрия. Докато по-големите държави все още проектират сложни и скъпи платформи, Украйна печели тактическо предимство с бързи, иновативни и достъпни оръжия.

И все пак украинските новатори продължават да работят с минимален достъп до западен капитал. Това ниво на подкрепа не отразява нито неотложността на войната, нито мащаба на технологичното значение на Украйна за Запада.

Рисковият капитал и инвестиционните фондове са отблъснати от страха от инвестиране в Украйна и от продължаващата враждебност към отбраната като индустрия. И все пак, кого искаме да развива водеща роля в отбраната: НАТО и неговите съюзници или Русия и Китай?

Украйна има ключова роля не само в борбата срещу съвременния фашизъм, но и във превъоръжаването на Запада. Ето защо е изключително важно да видим Украйна интегрирана по-фундаментално. в западния свят, включително неговите отбранителни индустрии, които имат жизненоважна роля не само в защитата на Украйна, но и на всички нас.

Анализът е на Робърт Сийли - бивш британски депутат и ръководител на стратегията в стартъпа за отбранителни технологии „Триполи“, за Kyiv Independent.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Войната в Украйна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата