"Победителите и губещите"

Марин Йорданов @mt46.blog.bg 26 май 2014 21:23
Тези текстове изразяват личното мнение на блогърите и Dnes.bg не носи отговорност за тях.
0
922
.
.
.

Европейски избори 2014: Победителите и губещите

Евроскептиците с пробив, но дясноцентристите продължават да са начело
прочитания: 16116 | коментари: 16
Брюксел, Белгия
Снимка: REUTERS
Изборите за 751-местния Европарламент са спечелени от партията, която загуби най-много гласове, а във Франция и Великобритания те предизвикаха политически земетръс с победите на еврофобите и националистите. Европейската народна партия (EНП) губи 63 депутати в Европарламента, макар че е на път да спечели изборите. Очаква се консерваторите да получат 211 мандата при досегашните 274. На практиката побеждаващата партия губи една пета от местата и е на път да се окаже най-големият губещ.Загубата на Партията на европейските социалисти (ПЕС) са 11 депутати. Очаква се тя да има 185 -ма депутати при сегашните 196. Разликата между ЕНП и ПЕС е 26 депутати повече за консерваторите. Докато в досегашния ЕНП имаше в повече 58 депутати. Трети е "Алиансът на либералите и демократите в Европа" (АЛДЕ) със 75 депутати. Според предварителните данни "зелените" ще имат 58 места, евроскептичната фракция "Европейски консерватори и реформисти" - 39, комунистите - 47, а еврофобская "Европа за свобода и демокрация" - 33 места. Допълнително 40 места са определени за независимите кандидати, а групата "други" включва 56 депутатски мандата. Очаква се именно към тях да бъдат разпределени депутатите от крайно десните партии като примерно френският "Национален фронт".

Евроскептиците са най-големите победители на изборите за европарламента, показват предварителните резултати от екзитполовете. В редица държави като Гърция, Австрия, Германия и Франция именно тези партии са изненадите и получават много повече места от досега.

Бомбата на германския евровот дойде от създадената през пролетта на 2013 г. евроскептична партия „Алтеранатива за Германия”, която взе 6,5 процента от гласовете на избирателите и това й позволява да влезе в Европарламента. Все пак ясен първенец на изборите е Консервативният блок на канцлера Ангела Меркел въпреки подобрения резултат на социалдемократите. Християндемократическият съюз и Християнсоциалният съюз получават 36 процента от гласовете (срещу 37,9 на вота през 2009 г.), с което изпреварват Германската социалдемократическа партия (ГСДП), за която са гласували 27,5 на сто от гласоподавателите (20,8 на сто през 2009 г.).

Увеличава влиянието си и Австрийската крайна десница - Партията на свободата печели цели 20% от гласовете и е трета политическа сила. Победители в австрийския евровот са консерваторите от Австрийската народна партия, която спечели европейските избори през 2009 г. с 30 процента, но този път получават 27,1 процента от гласовете на избирателите.

Австрийската социалдемократическа партия получава близо 24 процента. Партията на свободата има амбициите да сформира обща парламентарна група с френската Национален фронт на Марин Льо Пен, която е големият победител във Франция. Според предварителните данни от екзитполовете Фронтът печели между 24 и 26% от гласовете на французите и с това ще вземе между 23 и 25 места в европарламента, вместо досегашните три.

Съюзът на народното движение на бившия президент Никола Саркози взима между 21 и 23% от гласовете и получава 18 места, вместо досегашните 21. Социалистите на сегашния президент Франсоа Оланд ще получат 13 места срещу 14% от гласовете. Съюзът на демократите и независимите и демократическото движение ще вземе между 6 и 8 места, Зелените – 6, а левият фронт ще вземе между 3 и 5 места. Избирателната активност тази година е малко по-висока от 2009 г., когато е била 40,63%, сега е била 42,13%.

В Гърция радикалната левица Сириза има лека преднина пред управляващата десница Нова демокрация и се очаква да спечели между 26 и 30 процента срещу 23-27 процента за управляващите.

Предварителните проучвания от гласуването за Европейски парламент във Великобритания сочат сензационен успех и на Партията на независимостта (UKIP) на Найджъл Фараж, която е известна с призивите си за излизане на страната от ЕС. Според проучване на общественото мнение, проведено от YouGov, Партията на независимостта е на първо място по популярност, като се подкрепя от 27 на сто от избирателите. Тя е по-напред от опозиционната Лейбъристка партия, която се подкрепя от 26% от анкетираните. Консервативната партия на премиера Дейвид Камерън е едва на трето място с 22 на сто.

Партията на Зелените се подкрепя от 10 на сто от анкетираните. Влизащите в управляващата коалиция либералдемократи са на пето място с 9% и може изобщо да не влязат в Европейския парламент.

Изключение прави изненадващата загуба на друг стълб на национализма в Европа – Партията на свободата на холандския радикал Герт Вилдерс е загубила подкрепа на изборите за Европейски парламент и е завършила едва на четвърто място. Подкрепата за Вилдерс е спаднала от 17% през 2009 г. на 12,2%, показва социологическото проучване на института “Ипсос”, направено след края на изборния ден.

Проевропейската ляволиберална партия “Демократи-66” е начело в холандския екзит пол с 15,6%, докато дясната партия “Християнде-мократически призив” е получила 15,2 на сто. Народната партия за свободна демокрация на премиера Марк Рюте е с лек ръст в сравнение с 2009 г., достигайки 12,3%. Коалиционните й партньори от Партията на труда са загубили 3% и са с 9,6 на сто.

Полската еврофобска партия Конгрес на новата десница е на път да изпрати в ЕП четирима депутати, получавайки 7,2% от гласовете на европейските избори, сочат екзит пол проучванията. Движението иска да влезе в ЕП, за да „разбие Европейския съюз отвътре”. Дясноцентристката партия на премиера Доналд Туск Гражданска платформа излезе начело от изборите с 32,8% и 19 депутати пред „Право и справедливост” на Ярослав Качински, която получи 31,8% от гласовете, или 19 депутати.Социалдемократическата партия се очертава като трета политическа сила с 9,6% и 5 депутати, следвана от Селската партия със 7% и 4 депутати.

Избирателната активност в Полша е около 22,7%, което е по-малко от 25-те процента на изборите преди 5 години. Полша изпраща общо 51 депутати в ЕП. 

Сепаратистки настроената лява каталонска партия ERC е с най-добър резултат на европейските избори в Каталония, изпреварвайки националистическата коалиция CiU на каталонския премиер Артур Мас. ERC, която е втора политическа сила в парламента на Каталония, получи 23,67% от гласовете, докато партията на Мас има 21,86%. Резултатите са показателни за настроенията в испанската автономна област пет месеца преди референдума за самоопределяне, който Мас иска да проведе на 9 ноември.

На евроизборите в Румъния печелят управляващите социалисти, съобщава Die Zeit, позовавайки се на прогнозите на четири независими един от друг социологически института. По техни данни, социалдемократите на премиера Виктор Понта получават 41% до 43% от гласовете. На второ място се нарежда опозиционната Национална либерална партия с около 14%.

Очаква се първите резултати след преброяването на бюлетините да бъдат обявени в понеделник. Румъния изпраща общо 32 представители в Европейския парламент. Два часа преди затварянето на секциите за гласуване, избирателната активност в източноевропейската държава беше 26,52%, което е с около 5% повече, отколкото на европейските избори по същото време през 2009 г.

Антиимиграционната датска народна партия излезе начело след европейските избори с 23% от гласовете, сочи екзит-пол проучване. Според изследването партията ще има 3 от общо 13-те места, които се полагат на Дания в ЕП. Управляващите социалдемократи получиха подкрепа от 20,2% от избирателите.

Резултатът от европейските избори в Дания е подобен на този във Франция, където „Национален фронт” събра 25% от гласовете. Въпреки това Датската народна партия държи да се дистанцира от френския „Фронт”, който смята за антисемитска партия, враждебна към хомосексуалните. Евродепутат от партията дори изрази съжаление за добрите резултати на „Златна зора” в Гърция и „Национален фронт” във Франция.

Италианската лявоцентристка Демократическа партия води в изборите за Европейски парламент. По данни на екзит-половете Демократическата партия на Италия получава между 29.5% и 32.5%, партията на бившия премиер Силвио Берлускони- „Форца Италия” между 18% и 20%, а движението „5 звезди” на Бепе Грило- между 25% и 28%. Екзит-половете бяха обявени, след като избирателните секции в страната затвориха в 21.00 часа.

В съседна Унгария дясноцентристката партия ФИДЕС на премиера Виктор Орбан убедително спечели и евро изборите. За нея са дали гласовете си 51,5% от избирателите, които й дава право на 12 от общо 21-те места, полагащи се на Унгария. Този резултат е малко по-висок от парламентарните избори преди два месеца, когато ФИДЕС спечели абсолютно мнозинство и право да сформира самостоятелно правителство.

Втора в сегашния вот е антиимигрантската партия "Йобик", която изпревари социалистите с близо 14,7-процентна подкрепа и ще има три места. С получената 10,9 процентна подкрепа социалистите ще разполагат с две места. Места получават и три по-малки лявоцентристки партии – "Демократична коалиция" ще има двама депутати, а по един блокът "Заедно 2014-Диалог за Унгария" и "Политиката може да бъде различна".

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу призова в понеделник европейските сили да се "обединят" след напредъка на еврофобските партии на изборите за Европарламент. Той определи като "много важно" политическите сили "представени в Европейската комисия" – консерваторите, социалистите и либералите - да "станат заедно отново печеливши". "Всъщност те са тези, които имат най-широко представителство в новия Европейски парламент" , продължава изявлението си той. "Резултатите показват, че е възможно много силно мнозинство, което да работи".

Като има предвид вълната от антиевропейски, крайнодесни и радикално леви, единственото възможно мнозинство изглежда е в голяма коалиция между консерватори и социалисти с евентуална подкрепа на либералите. Трите сили "нямат съгласие за всеки детайл, но споделят основния консенсус за Европа, която сега трябва да бъде подкрепена", каза Барозу...
www.blitz.bg/news/article/269676

ПП: Изборите у нас - пародия, пари, купен вот, мъка...

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


0
Този текст изразява личното мнение на автора и Dnes.bg не носи отговорност за него.

Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари