Български учени в битка с климатичните промени

Христо Пимпирев пред Bloomberg TV Bulgaria
7 ное 2017 19:39, Екип на Bloomberg
30
Български учени в битка с климатичните промени
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Предстои 26-тата българска експедиция до Антарктида. България вече има доста голям опит в изследване на полярните региони и в частност на Ледения континент. Тя вече не е начинаеща държава. Има полярна база повече от четвърт век на Антарктида. Това е повод за гордост, защото там са направени едни от най-големите открития, които касаят цялото човечество. Това каза Христо Пимпирев, председател на УС на Български антарктически институт, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria. Гостът коментира и климатичните промени.

"Въпреки че нашата база е най-лошо оборудваната база в сравнение с всички останали бази на 30 държави, присъстващи на Ледения континент, вече от 20 години на нашата база винаги има екипи от чуждестранни учени, които работят с българските си колеги. Това са учени от държави, които са много силни, както финансово и индустриално, така и в науката. Затова са и силни финансово, защо са силни в науката - Япония, Южна Корея, Австралия, Нова Зеландия, САЩ, Великобритания. Почти всички европейски държави също са работили на нашата база. Българската Полярна база действително е световен център за научни изследвания. Толкова учени на едно място от цял свят в България не се събират".

Нищо в съвременния свят не се случва без пари, ние не живеем във времето на Аристотел, отбеляза гостът. "В XX век сме и големите открития се правят с много усъвършенствани уреди за получаване на много качествени резултати. Абсурдно е да се мисли, че България може да прави сериозна наука, без да има вложения в науката".

"Фактът, че всяка година световните лидери се събират и се занимават с климатичните промени, говори, че това е проблем за човечеството. Антарктида е кухнята на климата на Земята. Там много ярко и ясно се усещат промените в климата и за това усилията на цялата научна общественост са насочени към изследвания на климата в полярните региони и по-конкретно - на Антарктида. Това ще бъде и акцента на нашите, български изследвания на 26-тата антарктическа експедиция".

Кои са компаниите, които влагат средства в научни проучвания на Антарктида? Защо фармацевтичните компании инвестират за проучвания на Ледения континент? Кои са най-притеснителните сигнали, които са свързани с климатичните промени? 

Повече можете да видите на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименААА ТОВА ДА НАУЧИШ ПИНГВИН ДА ПСУВА НА БЪЛГАРСКИ И ДА ПИЕ РАКИЯ СИ Е ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА И ДА ПИШЕ КУ.. НА АЙСБЕРГИТЕ.
6
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Безделници на държавна хранилка! Учат пингвините да псуват и пият ракия, това им е приноса в науката.
5
1
 
6
 
! Отговори
данъкоплатец преди 6 години
така,много ми е интересно,това светило в науката,ако толкова години не е на държавна хранилка..какво може да работи?можете ли да напишете три научни открития,направени в тази база?
4
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Какво правиме на Антарктида и Пимпирев, смислен отговор не може да даде!Богата държава сме с излишни пари ,що да не финансираме и екскурзийте на нашите ,,учени" полярници? Ами ,ако такива като Пимпирев решат да изследват Луната,длъжна ли е държавата ,да ги финансира?
3
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Пиянки, ходят да льокат ракия с лед от Антарктида!
2
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
КАКВА БИТКА БЕ ПИМПИРЕВ? А ИНАЧЕ БЪЛГАРСКАТА БАЗА В АНТАРКТИДА ТРЯБВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА СЕ ПОДДЪРЖА.
1
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Я този да каже какво откритие са направили за 25 години в Антарктида. Че плаче за пари.