Френско-германски съюз за европейски директор на МВФ

Имената на потенциални наследници на Строс-Кан започнаха да валят
19 май 2011 20:10, Красимир Ангелов
5
Френско-германски съюз за европейски директор на МВФ
Снимка: Reuters

Френският министър по европейските въпроси Лоран Вокие заяви в Берлин, че Германия и Франция подкрепят заедно европейска кандидатура за приемника на Доминик Строс-Кан начело на Международния валутен фонд (МВФ), предаде Франс прес.

"Има френско-германско разбирателство да се опитаме да прокараме европейска кандидатура, която е нещо естествено", заяви Вокие след среща с германския си колега Вернер Хойер.

"Кой днес е основният източник за финансирането на Международния валутен фонд? Европа. Така че, напълно естествено е Европа да може да запази ръководния пост на фонда", каза Вокие, цитиран от АФП. "Къде в момента МВФ има огромна работа? В Европа. Така че, напълно логично е европеец да бъде начело на Фонда", допълни Вокие.

Той обаче отказа да коментира кандидатурата на френския министър на икономиката Кристин Лагард, чието име бе посочено сред вече многобройните кандидатури за приемник на подалия оставка Строс-Кан.

Имената на потенциални наследници на Строс-Кан започнаха да валят, след като медиите от няколко седмици коментират кой може да го замести начело на фонда.

Предположенията набраха скорост след ареста му миналата седмица в Ню Йорк по обвинения в сексуално посегателство и днес особено след съобщението, че е подал оставка като управляващ директор на МВФ.

Освен Лагард сред предполагаемите кандидати са:

- Кемал Дервиш, бивш турски министър на финансите;
- Аксел Вебер, бивш президент на Германската централна банка;
- Монтек Сингх Ахлувалия, заместник-директор на индийската Комисия по планирането;
- Тарман Шанмугаратнам, министър на финансите на Сингапур;
- Тревър Мануел, бивш южноафрикански министър на финансите;
- Агустин Карстенс, управител на Мексиканската централна банка;
- Стенли Фишер, управител на Израелската централна банка;
- Арминиу Фрага, бивш президент на централната банка на Бразилия.

Общността на независимите държави (ОНД или бившия ССР без балтийските страни и Грузия) реши да предложи президента на централната банка на Казахстан Грегори Мартченко.

В Европа обаче се чуват все по-настоятелни гласове, призоваващи за европейски заместник на Строс-Кан.

Холандският централен банкер препоръчва шеф на Фонда да стане сегашният президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише. Трише би бил "фантастичен кандидат" за приемник на Доминик Строс-Кан начело на МВФ, заяви управителят на холандската централна банка Наут Велинк, цитиран от Франс прес.

Още по темата

Новият шеф на фонда трябва да бъде от еврозоната, каза днес британският министър на бизнеса, иновациите и професионалното обучение Винсънт Кейбъл, отхвърляйки негласно евентуалната кандидатура на сънародника си и бивш премиер Гордън Браун.

Самата Лагард, чието име се коментира сред потенциалните наследници на Строс-Кан, изтъкна днес, че бъдещата кандидатура трябва да бъде излъчена единодушно от ЕС.

Говорителката на Европейската комисия Пиа Хансен посочи, че според Брюксел е естествено следващият директор на МВФ да бъде европеец, тъй като ЕС има основен дял в организацията. Вярваме в приемствеността по програмите, по които работим, добави Хансен.

Жозе Барозу е на мнение, че МВФ има нужда от силен лидер, като националността му няма връзка с постигането на успех. Ще обмислим номинирането на силна европейска кандидатура за поста, не националността, а компетентността ще определи кой кандидат - мъж или жена, е най-подходящ, коментира Хансен.

Германският канцлер Ангела Меркел изтъкна, че уважава решението на Строс-Кан да подаде оставка и призова за бързо издигане на европейска кандидатура за неговия пост.

Китай пък настоява изборът да се основава на "заслуги, прозрачност и безпристрастност" посочи говорителката на китайското външно министерство Цзян Юи. Тя отбеляза, че нововъзникващите пазарни икономики трябва да бъдат представени в ръководството на МВФ.

Бразилия е на мнение, че наследникът на Строс-Кан трябва да бъде избран без бързане въз основа на широк консенсус, постигнат след консултации със всички страни членки на фонда.

Бразилският министър на финансите Гиду Мантега посочи в съобщение, цитирано от ИТАР-ТАСС, че изборът трябва да бъде направен въз основа на заслугите, независимо от националността. "Отмина времето, когато беше уместно този пост да бъде запазен за европеец", допълни той.

В Япония финансовият министър Йошихико Нода също отбеляза, че новият шеф на фонда трябва да бъде избран по прозрачен начин, но не коментира дали той трябва да бъде от Европа или от някоя нововъзникваща пазарна икономика, предаде Ройтерс.

Още икономически новини от света

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


5
Още по темата: МВФДоминик Строс-Кан
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
0
 
1
 
! Отговори
Прости Американци преди 13 години
Американците си играят задкулисните игрички... за сметка на Европа!
3
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Да отиде нашия Дянков, той ще оправи фонда!
2
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Този отвратителен акт за компрометирането на Строс Кан беше за да бъде сложен проамерикански директор
1
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Няма да успеят. Целта на свалянето на Строс-Кан е не да сложат друг европеец, а американец.