Българската икономика през 2012. Поглед отвътре

Очакванията на представители на бизнеса в анкета на Investor.bg
Обновена: 31 дек 2011 17:53 | 31 дек 2011 13:28,
111
Българската икономика през 2012. Поглед отвътре
Снимка: Reuters

Отиващата си 2011 година започна с умерен оптимизъм у бизнеса, а и у гражданите, че излизаме от кризата и ще бъде отбелязан икономически ръст. Към края на годината обаче буквално през последните седмици оптимизмът в Европа, а и у нас, рязко спадна. Причината е „буксуването“ на европейските икономики главно заради дълговите проблеми, започнали от Гърция.

По предварителни данни ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) за България тази година ще бъде под 2% (при заложени в бюджета за 2011 г. 4,2%). А за 2012 г., въпреки заложения в бюджета 2,9% ръст на БВП приходите предвидливо са изчислени при ръст от 1% - което всъщност според икономисти е по-реалната стойност на този показател. Има дори опасения, че и тя може да не бъде достигната.

На фона на тези нерадостни перспективи в международен план Investor.bg попита представители на бизнеса от различни сектори – финанси, енергетика, транспорт, туризъм, търговия с горива - какви са прогнозите им за развитието на техния сектор и на икономиката ни като цяло през 2012 г.

Финасов сектор

Петър Андронов - мениджър на КВС Груп за България и главен изпълнителен директор на СИБанк

Нашата икономика и банковата ни система се влияят много силно от външните събития заради обвързаността ни с европейската стопанска и банкова конюнктура. Затова ще е ключов въпросът накъде ще поеме Европа през 2012 г. Очаквам като цяло трудна година, пълна с неизвестности. Надявам се „крехкото“ равновесие в Европа да се подобри или поне да се запази. Опасностите и негативните сценарии обаче придобиват все по-видими очертания.

Голяма част от стокообмена ни е с европейски страни и при рецесия възможностите за износ и приходи за нашия бизнес се ограничават.

Бих казал, че ако разглеждам България изолирано от процесите в ЕС и в еврозоната, щях да бъда по-голям оптимист за следващата година, защото особено през първото полугодие на 2011 г. стопанството ни показа ясни признаци на възстановяване.

Уви, действието на външните негативни фактори е много силно и вече заплашва да ни върне отново в кризисно състояние.

Всъщност прогнозите за следващата година, доколкото такива могат да се дадат към момента, са повлияни и от нагласите на голяма част от населението за влошаване на икономическото положение у нас. Не случайно гражданите, а и бизнесът, продължават основно да спестяват, а не да инвестират.

Най-негативният сценарий е липсата на работещи решения и лидерство на европейско ниво да доведе до дълбока рецесия и още по-лошо - до монетарна катастрофа. За нас тези събития са крайно неблагоприятни. Нещо повече, на техния фон кризата от 1996/1997 г. изглежда по-лесно управляема, доколкото беше предизвикана основно от вътрешни фактори.

Днешната криза е „вносна“ за нас и нямаме почти никакъв контрол върху последствията й. Все пак смятам, че бавно и мъчително ЕС и еврозоната ще намерят очакваните от пазарите решения и ще дадат шанс на европейците да насочат икономиките си към възстановяване. Дано това се случи по-рано през 2012 г.

Надявам се обаче този път негативните прогнози в голямата си част да не се сбъднат. Все пак продължавам да съм оптимист за развитието на нашата икономика.

Прочетете и мненията на представители от браншовете транспорт, туризъм и енергетика в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


111
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
1
 
5
 
! Отговори
за 3 преди 12 години
Ел . енергия изнася Ковачки, Гоцковата дружка.............''ние изнасяме'' звучи пресилено
9
2
 
14
 
! Отговори
за 6 преди 12 години
Боку ви каза да садите картофи, *** вие селяните се натискате в софето и мечтаете за офис с яки колежки и 3 хилки заплата :)
8
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Обвързването на страната само с икономиката на ЕС води и до това. Едно време беше СИВ, сега е ЕС. Защо, след като сме имали признаци на оживление, не сме ги използвали? Пазарите не са само в ЕС. Но като чели по-вярни са твърденията, че вече нямаме икономика. 22 г. се крадеше неуморно или се продаваха на безценица предприятия, някои от които (Соди - Девня например), държаха над 10% от световното производство. А сега?
7
3
 
14
 
! Отговори
Реалист преди 12 години
Глобален свят. Консуматорски общества. Изчерпват се ресурсите на планетата. Богатите държави искат да стават все по- богати, а бедняците се плодят като зайци и многодетните им семейства гладуват. Печатат се пари без реално покритие, книги, шума. Алтернативите са две- войни или хиперинфлация. Човечеството се самоунищожава. Това е заложено в гена ни.
6
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Българска икономика значи да внасяме и зеленчуците които ядем, а не да си ги произвеждаме. Нямаме икономика вече. Всичко е ориентирано към сферата на слугинажа. Ей на и хората от правителството най-много обичат някой от чужбина да ги похвали за нещо, особено Боко. Е, Токо изнася и разнася акъл и съвети, но това е друга тема.
5
0
 
25
 
! Отговори
Калин преди 12 години
ИКОНОМИКА НА ПОТРЕБЛЕНИЕТО ИКОНОМИКА ЛИ Е БЕ, НАЦИЯ ОТ ПОТРЕБИЛИ НАЦИЯ ЛИ Е ? НАЦИЯ ОТ КОМСОМОЛСКИ .. ПРОТИВНЯЦИ ВПИЛИ СЕ КАТО ХАРПИИ НА ГЛАВА НАСЕЛЕНИЕ, ПАРТИЗАНИ ПО СЛУЖБИ И ИНСТИТУЦИЙКИ .. ПРОДУКТ ПРАВЯТ ЛИ?
4
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
и от вътере и от вънка да го погледнеш се тая.
3
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Естествено, че е вносна(корекомска) - та ние каква промишлност имаме? Основно изнасяме камеьк, ел. енергия и ***.
2
1
 
23
 
! Отговори
гр преди 12 години
каква икономика бее,всичко е батак,от който няма измъкване с тия Умници........
1
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Ама то в България има ли въобще икономика?Останало е само МАФИОТИКА оглавявана от "кръстника" Тиква!

Спонсорирани публикации