Качествената лютеница за износ, евтината у нас – с нишесте

Примесите не са вредни за здравето, а ментето върви по лев - два
72
Качествената лютеница за износ, евтината у нас – с нишесте
Снимка: Булфото, архив

Масово ядем лютеница с картофено нишесте, а качествената без допълнителни примеси се изнася в чужбина. Това съобщи за в. "Монитор“ Павлина Параскова, директор на Института за консервна промишленост в Пловдив. „Консервите, които са за износ са с много високо качество. Това, което обаче остава за вътрешния пазар е съобразено с покупателната способност на българина“, бе категорична тя.

По думите й всички производители се съобразят с финансовите възможности на хората, тъй като евтините лютеници са масово предпочитан продукт сред потребителите.

Лютениците, които съдържат нишесте обикновено са на цени от 1 до 2 лева в разфасовки по 270-375 г, обясни Параскова.

"В нашата лаборатория все по-малко хващаме фирми, които слагат нишесте. Основно това са продукти от ниския клас
фино смляна лютеница. Количествата, които установяваме са в рамките на браншовия стандарт на Съюза на производителите и преработвателите на плодове и зеленчуци“, допълни директорът на института.

Експертът поясни също, че досега са проверени около 12-13 фирми и само в една от пробите е открито нишесте
и то в рамките на допустимите количества, които са в рамките на 1,5-2%.

Параскова обърна внимание, че нишестето не е субстанция, която е вредна за здравето на потребителите.

"Това количество, което поглъщаме, е много по-малко от това на една порция пържени картофи“, каза тя.

Фактически обаче има елемент на измама, тъй като на на опаковката пише едно, а съдържанието се оказва различно.

Основно нишестето се слагало за да се стабилизира продуктът. Другата причина била, че така разрядката се сгъстявала по-бързо и се намалявал разходът на енергия.

"Има и някои производители, които използват и модифицирани скорбяли, но са рядкост“, обясни експертът.

Основно родните производители се снабдявали с подобно нишесте от Разград, но "пазарът е свободен и повечето търсят и по-евтини суровини“. Някои предприятия купували и от Турция.

По отношение на изискванията на Българския държавен стандарт (БДС) Павлина Параскова обясни, че в някои рецептури се допуска да се поставят картофи, но не е директно написано да се използва картофено нишесте.

"БДС не е задължителен за сега. Нашите производители на този етап са се организирани и са направили този стандарт. Хубав или лош, в момента той е валиден“, бе категорична тя.

От бранша казаха, че едросмляната лютеница е напълно натурална, без допълнителни примеси и нишесте. „Продуктът е изключително качествен и го препоръчваме за деца, защото е с много високи биологични показатели“, призна Параскова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


72
Още по темата: лютеницанишесте
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Има от най-хубавото и на нашия пазар, но не е 2 кинта бурканчето.А българинът масово купува евтина храна в големи количества. И, съответно, е дебел и предразположен към инфаркт.Давам ти пример: най-масово купуваната бира е в ПВЦ, при положение, че на пазара има разкошна бира откъде ли не. Нооооооо, не е по левче литъра.
9
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 7Този БДС ако си мислиш че се уважаваше... По бригадите едно време масово се брусеше плода - зелен, презрял, развален - нямаше значение - важното беше да се покрие обема. От там това нещо се товареше за братюшките. Но и братюшките не ни оставаха длъжни - даваха ни тракртори със същото качество на което им изпращахме плодовете. За танковете и другите оръжия казваха че е било същото, но не съм в този сектор и не мога да потвърдя
8
0
 
13
 
! Отговори
бла,бла преди 7 години
Рядкост е баба ти, почти на всяка лютеница пише модифицирано нишесте или скорбяла, явно си купуват от 5 лева бурканче и не са виждали. Вместо най-хубавото да е на нашия пазар, ние най-долните продукти ядем...
7
0
 
19
 
! Отговори
морски преди 7 години
Олинклузив туристите не се оплакват.Плюскат колкото си искат "на корем".Повръщат и пак ядене и пиене до откат.
6
12
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Гадните комунисти, защото милееха за народа си, въведоха БДС за храните, който сега никой не му изнася да прилага. А добрите капиталисти просто трепят хората като талибани с отровите си.
5
1
 
30
 
! Отговори
Извънземен преди 7 години
Аз затова си я правя в нас лютеницата. Пипера е собствено производство, доматите, морковите и патладжана. Всичко си отглеждам и си правя лютеничка за зимата. Твърдо отказвам да ям това което продават в магазина, по простата причина че аз искам да ям лютеница а не картофено пюре. Ако искам картофено пюре, отивам в мазето и си вадя картофи (пак собствено производство) и си правя картофено пюре или картофена салата. Хора, купувайте къжи с двор, така ще видите разликата в храната. Сейте и яжте....
4
6
 
20
 
! Отговори
бай иван преди 7 години
Като искате без нишесте 4 лв. е буркана в магазина. Да скъпичко е, ама пък и никой не ви кара на сила. А на който не му се дават винаги може да си забърка една лютеница, нищо че пак излиза 4 лв. буркана.
3
1
 
14
 
! Отговори
Вуйчо преди 7 години
За лекарства да са им спестените с нишесте пари.
2
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
хубаво признавате, че е наблъскано с нишесте, но ... защо не се казва докрай истината, която е отразена и на етикетите - нишестето е "МОДИФИЦИРАНО", т.е. направено е от "модифицирана" изходна суровина, т.е. от ГМО !!п.п. И защо цените на истинската лютеница, предназначена за вътрешният пазар, трябва да е същата, като тази, която е за износ?? Вътрешната цена, трябва да се избива навън, а не да е обратното!
1
0
 
35
 
! Отговори
оффг преди 7 години
Зада пише на етикета лютеница нетрябвали да покрива станндарти за лютеница или пак държавата си мълчи за *** които разрешавА да се предлагат на народа.КАТО НЯМА ДЪРЖАВА ЩЕ МЪЛЧИ.

Спонсорирани публикации