Светът на свръхпотребление ще трябва да се опомни, за да оцелee

Пандемията и войната в Украйна изваждат нови приоритети
9 авг 2022 15:41, Анисия Иванова
172
Светът на свръхпотребление ще трябва да се опомни, за да оцелee
Снимка: Bloomberg

Процесът на намаляване на растежа ("degrowth") - идеята, че планетата ни е с ограничени ресурси и не може да издържа на постоянно нарастващо потребление - е най-близката до ерес теза в икономиката, където растежът се смята за най-добрия път към просперитета, пише Reuters.

Но с ускоряването на изменението на климата и прекъсването на веригата за доставки, което предлага на потребителите от богатия свят непривичен вкус на недостиг, теорията става все по-малко табу и някои започват да обмислят как би могъл да изглежда един свят на намаляване на растежа.

След като тази година научната агенция на ООН за климата призова за намаляване на потребителското търсене - основна предпоставка за намаляване на растежа - мозъчният тръст, който ръководи форума в Давос, публикува през юни наръчник за намаляване на растежа, а въпросът дори започна да се появява в инвестиционните бележки.

"Това е провокативен термин", каза Аникет Шах, глобален ръководител на ESG и стратегия за устойчиво развитие в Jefferies, за бележката на базираната в Ню Йорк банка от 13 юни относно "Възможността за регресивно развитие".

"Но не става въпрос за това да отидеш в страна с ниски доходи и да кажеш: "Не можете да растете повече", каза той. "Става дума за това да се каже: Трябва да разгледаме цялата система и да видим как с течение на времето да намалим общото потребление и производство в съвкупност."

За първи път теорията се появява на френски език през 1972 г. под името "décroissance" и печели поддръжници, след като в доклада "Граници на растежа" от същата година се описва компютърна симулация от учени на Масачузетския технологичен институт на свят, дестабилизиран от нарастващото материално потребление.

От самото начало тази симулация е спорна и някои я атакуват като погрешна, а други я приветстват като невероятно прозорлива в предсказанието си за ускоряващия се стрес на планетата.

През последните десетилетия световната икономика расте по-бързо от въглеродните емисии, които генерира. Но това не бе достатъчно, за да се спрат или обърнат тези емисии, което позволи на глобалното затопляне да продължи.

През април Междуправителствената експертна група по изменение на климата (МГИК) заключи, че за намаляване на въглеродните емисии е необходимо пълно намаляване на потребителското търсене, което представлява промяна в сравнение с предишния фокус върху обещаващите технологии за устойчиви горива.

Миналия месец партньорът на МГИК по въпросите на биологичното разнообразие IPBES включи процесът на намаляване на растежа сред редица алтернативни икономически модели, които биха могли да помогнат за спиране на влошаването на околната среда.

"В пленарната зала дори думата "дерастеж" (degrowth) не беше оспорена. Това е много интересно", заяви пред Ройтерс съпредседателят на доклада на IPBES Унай Паскуал за заключенията, които получиха одобрението на 139 държави членки, включително Китай, Индия, Русия и САЩ.

Статията за "дерастежа", публикувана през юни от Световния икономически форум, който е организатор на форума в Давос, загатва за въздействието на процеса, като предполага, че "това може да означава хората в богатите страни да променят начина си на хранене, да живеят в по-малки къщи и да шофират и пътуват по-малко".

Някои държави се опитват да измерват икономическите резултати по различен начин - малкото хималайско кралство Бутан е известно с това, че е разработило индекс на "брутното национално щастие", а Япония проучва възможността да разработи измерване на "зелен БВП".

Но все пак икономическата политика и пазарите в преобладаващата си част се движат по двойния път на увеличаване на потреблението и производството.

Тим Джаксън, икономист, който отдавна критикува този модел, заяви, че настоящият дебат за растежа е "много, много объркан", като различни направления се борят за надмощие.

Той посочи надпреварата за лидер на Консервативната партия на Обединеното кралство, която ще реши кой ще замени Борис Джонсън на поста министър-председател - той я нарече "безспирно" фокусиране върху икономическия растеж като безспорен приоритет.

От друга страна, каза той, по-екологично настроените политици в Европа и извън нея са възприемчиви в частни разговори към аргументите за ограниченията на растежа, но "искат да намерят други начини да говорят за това, които не плашат впряга".

Джаксън, автор на книгата от 2009 г. "Просперитет без растеж", заяви, че пандемичните ограничения от 2020 г. и тазгодишните западни санкции срещу Русия са поставили на дневен ред потреблението с други приоритети, а именно здравна безопасност или геополитически цели.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


172
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За пореден път екоталибаните доказват, че са закоравели социопати, чийто най-голям враг е човека. Регресивно развитие е оксиморон, венец на човешката глупост. Тези зелени човечета ни подготвят едно ново средновековие. Няма да се ограничавам, защото някакви закърнели мозъчета вярват сляпо в някакви утопии и откровенни измислици, нямащи нищо общо със здравия разум.
35
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Край "Да китаеца потребява по-малко от американеца и европееца." Като страна не е "по-малко". Повече е. Просто е по-некачествено. :))))
34
5
 
3
 
! Отговори
Край преди 1 година
До 29 Да китаеца потребява по-малко от американеца и европееца. Японеца, виетнамеца, индиеца също.
33
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Потребление и пазарна икономика ще има в Русия и в САЩ, където има ресурси. Особено Русия има всичко в изобилие, и не се налага да пести бензин, газ, метали и каквито и да е ресурси. САЩ също са самодостатъчни. ЕС ще обедняват и ще свиват потреблението, а васални държавички като България буквално ще мизерстват.
32
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма да лъжа, че вкъщи прекаляваме с харчовете... Да, остават доста и за инвестиции насам-натам и за развитие на бизнес планове, но харчим като разпрани... Дори при тези цени спирка нямаме. Материални хора сме, което е грозно нещо. За изминалата година сме дали шесцифрена сума за луксозни стоки (без автомобили и подобни- те са необходимост).
31
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тука е пълно с пролетариат :))))) Готови са за революция :))))) А докато има овце, ще има и вълци. :))))
30
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Поредните глупости. Ние нито имаме свръх потребление нито сме много добре. Свободния пазар се регулира сам стига да има и свободна конкуренция.
29
2
 
3
 
! Отговори
... преди 1 година
Растеж може да има дотолкова доколкото ни ограничават знанията които имаме и размера на вселената или и двете! Но на този етап просто растежя трявба да се намали!
28
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Стар ткзс-ар Капитала на Маркс се чете вече само като философска книга :))) Иначе за нищо не става :))))
27
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Край "Запада е в по-тежко положение. Изтока потребява поначало по-малко" Кой бе? :))) Китай ли? :)))))
26
8
 
13
 
! Отговори
Стар ткзс-ар преди 1 година
Май пак ще се чете Капиталът на Маркс. И май ще се окаже, че капитализмът днес е хищническа система, стимулираща убийственото паразитиране върху планетата и обществата
25
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да да трябва да се опомни. Като се опомни ще е в средновековието.
24
1
 
14
 
! Отговори
Край преди 1 година
Запада е в по-тежко положение. Изтока потребява поначало по-малко. Такава му е философията даже и на богатите. Достатъчно е китаеца да не реши че иска да се снима под Афеловата кула и стотици хиляди самолетни полети няма да се състоят. Запада обаче ще трябва да се откаже от неща с които е свикнал и ги приема като насъщни.
23
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 22 "ова нее на бай Тошо време. По негово време взимах 350 лв заплата." Какъв си по професия и какво си работил тогава? :)))
22
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За вас икономиите, дрехите 4та ръка, публичния транспорт и тъмно и студено, за тях луксозни почивки, огромни къщи с отопляеми басейни и джакузи, лимузини за над 100 000 евро и частни джетове за да могат да ви посетят и да ви потупат по рамото, че икономисвате и да ви поставят още ограничения за догодина.
21
2
 
14
 
! Отговори
До номер 8 преди 1 година
Твоето нищо не е. При мен последните години толкова евтино ми е всичко, че махнах тоалтната хартия, вместо нея съм наредил столевки в тоалетната и всеки си ползва. Миналия месец 20 бинки само в канала съм хвърлил. За горивото няма да говоря, взел съм един камион и си хо карам за кеф че иначе много евтино ми идва. А за храната поръчвам директен внос на омари от северна Азия и филета от патагонска невестулка от Африка.
20
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ограниченията ще дойдат от самосебе си. Горивата отоплението осветлението вече не са по всеки джоб. Това нее на бай Тошо време. По негово време взимах 350 лв заплата. Продуктите бяха стотинки тока стотинки парно 12 лв на месец на пълна мощност и в радиаторите имаше пара а не хладка водичка. 50 ст бензин. Но на някои им липсваха бананите и се продадоха. Вириха двата пръста скачаха и накрая се наденаха на дебелият с котешката глава.
19
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Т Откъде знаеш, че няма да бъде смлян на галета?
18
3
 
7
 
! Отговори
Куки преди 1 година
По-будни хора, по-разумно поведение със забавяне на оборотите, за да може духът ни да ни настигне по пътя. Развиване на чувствителност дали живеем в баланс с обкръжаващата ни среда. Самокритичност и смиреност.
17
1
 
14
 
! Отговори
pronto преди 1 година
Лощото е, че свръхпотребяващите страни ще бъдат по-малко засегнати от войната в Украйна, в сравнение с по-бедните страни. Намаляването на растежа май ще бъде несправедливо разпределено между народите...

Спонсорирани публикации