Светът на свръхпотребление ще трябва да се опомни, за да оцелee

Пандемията и войната в Украйна изваждат нови приоритети
9 авг 2022 15:41, Анисия Иванова
172
Светът на свръхпотребление ще трябва да се опомни, за да оцелee
Снимка: Bloomberg

Процесът на намаляване на растежа ("degrowth") - идеята, че планетата ни е с ограничени ресурси и не може да издържа на постоянно нарастващо потребление - е най-близката до ерес теза в икономиката, където растежът се смята за най-добрия път към просперитета, пише Reuters.

Но с ускоряването на изменението на климата и прекъсването на веригата за доставки, което предлага на потребителите от богатия свят непривичен вкус на недостиг, теорията става все по-малко табу и някои започват да обмислят как би могъл да изглежда един свят на намаляване на растежа.

След като тази година научната агенция на ООН за климата призова за намаляване на потребителското търсене - основна предпоставка за намаляване на растежа - мозъчният тръст, който ръководи форума в Давос, публикува през юни наръчник за намаляване на растежа, а въпросът дори започна да се появява в инвестиционните бележки.

"Това е провокативен термин", каза Аникет Шах, глобален ръководител на ESG и стратегия за устойчиво развитие в Jefferies, за бележката на базираната в Ню Йорк банка от 13 юни относно "Възможността за регресивно развитие".

"Но не става въпрос за това да отидеш в страна с ниски доходи и да кажеш: "Не можете да растете повече", каза той. "Става дума за това да се каже: Трябва да разгледаме цялата система и да видим как с течение на времето да намалим общото потребление и производство в съвкупност."

За първи път теорията се появява на френски език през 1972 г. под името "décroissance" и печели поддръжници, след като в доклада "Граници на растежа" от същата година се описва компютърна симулация от учени на Масачузетския технологичен институт на свят, дестабилизиран от нарастващото материално потребление.

От самото начало тази симулация е спорна и някои я атакуват като погрешна, а други я приветстват като невероятно прозорлива в предсказанието си за ускоряващия се стрес на планетата.

През последните десетилетия световната икономика расте по-бързо от въглеродните емисии, които генерира. Но това не бе достатъчно, за да се спрат или обърнат тези емисии, което позволи на глобалното затопляне да продължи.

През април Междуправителствената експертна група по изменение на климата (МГИК) заключи, че за намаляване на въглеродните емисии е необходимо пълно намаляване на потребителското търсене, което представлява промяна в сравнение с предишния фокус върху обещаващите технологии за устойчиви горива.

Миналия месец партньорът на МГИК по въпросите на биологичното разнообразие IPBES включи процесът на намаляване на растежа сред редица алтернативни икономически модели, които биха могли да помогнат за спиране на влошаването на околната среда.

"В пленарната зала дори думата "дерастеж" (degrowth) не беше оспорена. Това е много интересно", заяви пред Ройтерс съпредседателят на доклада на IPBES Унай Паскуал за заключенията, които получиха одобрението на 139 държави членки, включително Китай, Индия, Русия и САЩ.

Статията за "дерастежа", публикувана през юни от Световния икономически форум, който е организатор на форума в Давос, загатва за въздействието на процеса, като предполага, че "това може да означава хората в богатите страни да променят начина си на хранене, да живеят в по-малки къщи и да шофират и пътуват по-малко".

Някои държави се опитват да измерват икономическите резултати по различен начин - малкото хималайско кралство Бутан е известно с това, че е разработило индекс на "брутното национално щастие", а Япония проучва възможността да разработи измерване на "зелен БВП".

Но все пак икономическата политика и пазарите в преобладаващата си част се движат по двойния път на увеличаване на потреблението и производството.

Тим Джаксън, икономист, който отдавна критикува този модел, заяви, че настоящият дебат за растежа е "много, много объркан", като различни направления се борят за надмощие.

Той посочи надпреварата за лидер на Консервативната партия на Обединеното кралство, която ще реши кой ще замени Борис Джонсън на поста министър-председател - той я нарече "безспирно" фокусиране върху икономическия растеж като безспорен приоритет.

От друга страна, каза той, по-екологично настроените политици в Европа и извън нея са възприемчиви в частни разговори към аргументите за ограниченията на растежа, но "искат да намерят други начини да говорят за това, които не плашат впряга".

Джаксън, автор на книгата от 2009 г. "Просперитет без растеж", заяви, че пандемичните ограничения от 2020 г. и тазгодишните западни санкции срещу Русия са поставили на дневен ред потреблението с други приоритети, а именно здравна безопасност или геополитически цели.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


172
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
2
 
9
 
! Отговори
Тъпотия преди 1 година
Ще потребявам повече отколкото мога да си позволя.А шумата да задави централните банкери.Да ги погребват с нея.
15
1
 
15
 
! Отговори
Т преди 1 година
Само да спомена, че вчера бях в метро там имаше в 4 огромни касетки метър на метър хляб на който му изтичаше годността на следващият ден, а беше вече 21ч. По 1.80 без ДДС .. вероятно ще се хвърли. Това е тъжната прахоснически картинка с две думи.
14
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма да оцелее. Ще оцелеят свикналите на ограничения. Т. нар. Западен свят е обречен на гибел, но той сам пожела съдбата си.
13
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Чудно Прочете ли откога е тази теория? :))))
12
5
 
25
 
! Отговори
Чудно преди 1 година
Как точно сега Западът се сети, че е на свръхпотребление? Дали желанието им да навредят на Русия (без да навредят на себе си) се оказа мисия невъзможна.
11
6
 
4
 
! Отговори
Психолог с 200 преди 1 година
Хора, които чувстват, че са изгубили контрол върху живота си, са силно податливи на конспиративни теории, особено такива свързани с апокалиптични картинки и хаос. :))))
10
6
 
15
 
! Отговори
Край преди 1 година
Не става въпрос за санкциите и газа. Проблема е много по-голям. В момента човечеството изяжда планетата - паразитираме върху нея. Хората трябва да започнат да потребяват толкова, че да са в синбиоза с нея. Това означава да намерим щастие в нематериалните неща. Не в нова дреха нова кола нова кухня пътуване със самолет или круиз.
9
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В такъв случай е редно и банките да намалят свръхпечалбите..
8
11
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Нет Рубля, Нет Газь Русофилите е хубаво да следвате предписаното ви, защото положението при вас е МНОГО зле. Вече напълно живеете в/с глупостите, които драскате :))))
7
4
 
5
 
! Отговори
Deep Zone преди 1 година
Два от най-любимите ми САЙ-ФАЙ филми описват точно тази липса на природни ресурси - "Пандорум" - "Вие на кораба "Танис" сте последните хора, които оцеляха. Земята вече нe съществува! Успех и нека Бог бъде с вас!""Сойлънт Грийн" - "Сойлънт грийн са хора!"ВЕЛИКИ И ДВАТА :)
6
7
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нещата отдавна са извън контрол. Откровено казано от КОВИД пандемията насам вкъщи се чудим какво да си купим... Нови и нови уреди, ремонти, нова къща, всякакви глезотии. Ако тегли човек чертата, се оказва, че няма нужда от повече от половината от тези неща. Последния месец сме изхарчили над 13000лв. за тотални глупости. Дрехи, айде купих си и нов лаптоп, че моят стана на 3 години, но дори нямам нужда от него. Всичко ми е евтино, купувам. АКо стане скъпо, няма да купувам.
5
2
 
12
 
! Отговори
Ала Бала преди 1 година
А как според автора на статията ще компенсираме добавената от *** лихва ? :)
4
9
 
19
 
! Отговори
Край преди 1 година
За да оцелее човечеството ще трябва да въведе в целия свят нещо като социализъм. Това модата в облекло/телефони/коли/ел. уреди и пр. отива в коша. Потребяването трябва да се свие до спартанско преживяване. Или 2/3 от човечеството трябва да изчезне.
3
11
 
6
 
! Отговори
Зозо преди 1 година
...........Светът на свръхпотребление........... Хахахахаа, няма как да стане. Ние ще си плюскаме пържоли, а руснаци, китайци и други азиатци ще ядат кучета, котки, тюлени и прилепи :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
2
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всички да станат като нас пенсионерите. По едно кисело млекце и един 300 грамов хляб на ден. Така ще има за всички ядене и няма да има гладни.
1
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да де тези които знаеха само 200 сега ще научат какво е 2.