Жилищният пазар в България е достигнал нова равновесна точка след бурното развитие

Това стана ясно по време на финалния за годината бизнес форум на Imoti.net
40
Жилищният пазар в България е достигнал нова равновесна точка след бурното развитие

Имотният бранш с неговите експерти представиха какви са новите предизвикателства пред пазара на имоти по време на финалния за годината форум на утвърдената медия за недвижими имоти Imoti.net. На фокус в дискусиите бяха ниската безработица, повишаването на доходите и тяхното влияние върху жилищния пазар в България.

Какво е състоянието на пазара коментира д-р Свилен Колев, заместник-председател на Национален статистически институт, представяйки данни на БНБ, според които ръстът на депозитите през октомври е с над 10% на годишна база, а ипотечните кредити нарастват с 19,2% спрямо октомври миналата година. Чрез данните стана ясно и че въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради и жилища са най-много в София (182 сгради с 1 413 жилища), Пловдив (174 сгради с 548 жилища) и Бургас (136 сгради с 1 073 жилища). В допълнение Колев информира, че най-висок дял от новопостроените жилища имат тези с две стаи (37%).

„Цените на качествените имоти продължават да растат, лек спад има при неатрактивните жилища, които са с по-трудна реализация. В София все по-модерна става схемата „купувам имот-отдавам го под наем-живея под наем“. Причината е, че заради високите цени на жилищата в столицата купувачите невинаги могат да се сдобият с имот на желаното от тях място“, това коментира Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на Адрес недвижими имоти. Според нея купувачите са готови да намалят квадратурата, от която имат нужда, за да могат да си позволят покупката на имот.

Високият сегмент в имотния пазар беше представен от Невена Стоянова - управляващ директор на LUXIMMO Finest Estates. По време на форума на Imoti.net тя съобщи, че през последното тримесечие сред купувачите в луксозния сегмент на пазара се наблюдава тенденция за нарастване на търсенето на къщи, като допълни, че те вече са с дял от 38% при запитванията от клиенти на LUXIMMO. Причината за това според нея е изравняването на цените на луксозните апартаменти в големите градове с цените на къщите и недостатъчното предлагане на апартаменти във високия сегмент.

Според д-р Мирослав Владимиров, преподавател в Икономическия университет във Варна, през 2023 г. жилищният пазар в България е достигнал нова равновесна точка след бурното развитие в предходната година и половина. Пред аудиторията Владимиров сподели, че очаква лихвите по жилищните заеми да останат на ниски нива и през следващата година, като посочи четири фактора за това – тенденцията домакинствата да спестяват по-бързо, отколкото заемат средства, слабата инвестиционна активност на домакинствата и на бизнеса, свръхликвидността на банковата система и конкуренцията между банките.

Даниела Иванова, началник на „Ключови партньорства и пейрол бизнес“ в Пощенска банка, също подкрепи твърдението на Мирослав Владимиров, че не се очаква ръст на жилищните заеми. „Жилищните кредити в България са в лева, депозитите също са в лева и лихвите по жилищните заеми се влияят пряко от лихвите по депозитите. Лихви по депозитите няма, банковата система е свръхликвидна, постигаме рекорд след рекорд и това на този етап не дава основание за повишаване на лихвите по ипотечните кредити“, отбеляза тя.

След края на първи панел на аудиторията беше представена социалната кауза на бизнес форума - подкрепа за фондация „Очи на четири лапи“, в която кучета се обучават за асистенти и водачи на незрящи. Белизар Маринов разказа на присъстващите за изградената връзка между него и лабрадорa Прима и как това е повлияло на неговия житейски път.  

Вторият панел на бизнес форума на Imoti.net представи новите предизвикателства пред пазара на имоти. Д-р Николай Лазаров, началник управление “Продажби Индивидуални клиенти” в Пощенска банка, посочи, че достигнатите високи нива на цените отказват спекулантите от стратегията да купят имот сега и да го продадат след две години с 20% възвръщаемост. „Този тип играчи изчезнаха от пазара“, отбеляза той.

„През последните две години строителната себестойност се е увеличила с 32%. 24% от стойността на строителния продукт се формира от цената на труда, а през последните три месеца възнагражденията в строителния бранш са се повишили с 15%“, това съобщи по време на дискусията Георги Шопов, председател на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи.

Теодора Димитрова, основател на ЕРА България, коментира, че купувачите на пазара на ново строителство могат да избират между различни проекти и качество на жилищата, които са на конкурентни цени. В същото време обаче предлагането на готови жилища е изключително ограничено и това според нея е причината за „ненормалните“ ръстове на цените им. „В София всяка година на пазара излизат около 10 хил. нови жилища, като една трета от новото строителство в страната е съсредоточено в столицата“, допълни Димитрова.

Ценка Божилова, управляващ партньор в „Адванс експертни оценки“, призова в обявите поне за нови жилища да се включва информация дали имат сертификат за енергийна ефективност, какъв клас е той и какво е енергийното потребление на дома. Тя напомни, че тези изисквания са заложени още през 2016 г. в приетия Закон за енергийната ефективност, но и досега не се изпълняват. В същото време в останалите страни в Европа тази информация е включена в обявите за имоти.

В дискусията участник беше и Георги Илиев, кмет на район „Слатина“, който заяви, че подкрепя предложението на правителството за актуализиране на данъчните оценки на имотите и допълни, че увеличените по този начин средства на общините следва да се използват за предоставяне на по-добра инфраструктура, вместо да се налага на предприемачите да им помагат да облагородяват града, както е към момента. Кметът съобщи, че годишният бюджет на района му, в който живеят официално 75 хил. души, възлиза на 350 хил. лв. „Това е цената на два апартамента“, допълни той.

Бизнес дискусиите се осъществяват в унисон с цялостната мисия на водещия сайт за недвижими имоти Imoti.net, част от Investor Media Group, да стимулира прозрачното и професионално развитие на имотния бизнес в полза на потребителите. Те са част от програмата на „Годишните награди на Imoti.net“.

Генерален партньор на „Годишни награди на Imoti.net“ е Пощенска банка. Основен партньор е Националната асоциация на строителните предприемачи.

Институционални партньори са Български Съвет за Устойчиво Развитие, Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Университета за национално и световно стопанство (УНСС), PropTech Bulgaria, Френско-българска търговска и индустриална камара, Международна федерация за недвижими имоти „FIABCI“ и Областно представителство на Камарата на строителите в България - София.
Медийни партньори са Investor.bg, Dnes.bg, Bulgaria ON AIR, Money.bg, сп. BusinessGlobal, Градът Медиа Груп, вeстник „Строител“ и Stolica.bg.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


40
Още по темата: жилищапазар
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Скоро ще има и друга равновесна точка.
39
0
 
6
 
! Отговори
Гошо преди 4 месеца
Той хляба не го вдигат толкова бързо бе драги ми подкупници!
38
0
 
6
 
! Отговори
реалист преди 4 месеца
Е да ама 30% били празни.
37
1
 
10
 
! Отговори
Иван преди 4 месеца
На всички е ясно, че в момента цените са изкуствено надути и ще паднат. И в момента повечето сделки се правят на поне 10% отстъпка от обявената цена. Не очаквам драстичен спад, но все пак в близките няколко години цените няма да се качат. Затова не бързайте с покупка на имот с цел "инвестиция". По добре сложете спестяванията си в банка на 3.5-4% лихва или инвестирайте в ДЦК и изчакайте някоя добра сделка, а не бързайте да купувате имот в пика на цените.
36
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Гошо: Гочка не се напъвай с празният ***. Елементарна икономика се учи в 5ти клас. Ти и аритметика не знаеш. Абе слушкай кючек и блъскай по масата от яд това си го знаеш най добре.
35
0
 
2
 
! Отговори
До 30 преди 4 месеца
Ама къде в Германия? Защото знаем какви са цените в градовете там. Тази къща с двор и 5 паркоместа да не е в тиха уличка встрани от центъра на някое селце и относно търговското помещение да е преценено, че ще го посещават средно по 5 човека дневно, за да си купят марципан или дъвка?
34
2
 
4
 
! Отговори
Статистик преди 4 месеца
Имотите в София няма да растат безкрайно, това е ясно. Не вярвам и да паднат значително, защото собствениците ще предпочетат да ги държат пред това да ги продадат ниско.
33
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Усетили са вече напън откъм отверсната точка и сега се успокояват взаимно. Няма страшно драги, не е задължително цял живот да си комисионер и да лънготиш обикновените хорица. В земеделието и чистотата има достатъчно работа.
32
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Внимавайте хора. От такива имотни разбирачи и съветници ще останете завинаги бедни. Нашият имотен пазар е един от най-манипулираните.
31
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Допълнително аз съм търсил в центъра на голям германски град от топ 5 - 57 квадрата чиста жилищна площ, чисто ново строителство беше под 300 хиляди, същата площ в златния Лозенец съм гледал за почти същата сума.
30
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До 24,:Групата е имоти без посредник: 250 квадрата къща и 700 квадрата двор, 5 паркоместа, плюс търговско помещение 380 хил евро
29
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Две стаи, хол и кухня, тези смешници сега го предлагат като четиристаен апартамент, неграмотни, алчни същества. Кухнята винаги се води сервизно помещение и после им вервайте.
28
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Хората се набълбукаха здраво, 30 г. роби на банките за едни скапани жилища. Като гледа човек едни жълти павета колко пъти ги редиха и пак нищо и може да си представи какви са жилищата. Къде ги тези супер строители, че нещо не се виждат. Загледайте строежите и вижте за какво става дума. Ейй, само лъжи.
27
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Тия хептен го закъсаха. Пеят заклинания над казана. Я отворете imoti.net да видите какво количество се продават. А новото строителство вътре да не говорим. При срив на раждаемостта и масово измирана на народа с най-голям кеф седя и им гледам сеира. Става все по-забавно. Равновесна точка била. Ми стойте си и си чакайте в тази равновесна точка.
26
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Реститут - Ти правиш ли разлика между реститут и инвеститор?
25
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Ако въведат високи /14/ Мира не ти дава фактът, че някои имат имоти, а ти нямаш. Чудиш се какво да предложиш, за да им вгорчиш живота или да ги смъкнеш на твоето ниво. Вместо това да се беше замислил как да ги настигнеш. Невъзможни неща няма. Но се изискват усилия. Не случайно народът е казал, че Господ дава, но сам в кошара не вкарва.
24
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анонимен 11 В коя група се обсъждаше това? В групата на мечтателите, които чакат цената на тристаен апартамент в голям град да стане 20 000 лева ли? Как не се сети Ваня Григорова да направи такова предизборно обещание? Но впрочем, не, тя прави по-друг вид обещания - национализация и после настаняванее в тези апратаменти на онези, които не са си направили труда да пестят, за да си купят или построят жилище. Да, ама въпреки това не спечели изборите. Защо ли?
23
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Кой изчислява каква е реалната цена на квадратен метър? Всеки строител ще ти каже колко му струва един кв.метър на шпакловка и замазка. Но ще ти го каже само ако си му близък и не си евентуален клиент.
22
0
 
10
 
! Отговори
До Анонимен 21 преди 4 месеца
Питаш кой определя каква надценка може да има? Съотношението между търсенето и предлагането определя тази надценка, така е при свободния пазар. Сам си се досетил, че наличието на балъци също е фактор при търсенето на недвижими имоти и при определянето на цената им.
21
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
В странна държава живеем. Няма правила за нищо. Колко искат да печелят тези. Кой изчислява каква е реалната цена на квадрат и кой определя каква надценка може да има. Това като туроператорите на черен петък цените с 400-500 и повече нагоре от преди това. Всички от алчни по алчни, ама и балъци има в изобилие.