75 са новите 65 г.: Живеем по-дълго и сме по-здрави, а експерти зоват да се вдигне възрастта за пенсия

Методите, използвани сега, не са пригодени за съвремието
9 апр 2024 07:00, Нели Христова
205
75 са новите 65 г.: Живеем по-дълго и сме по-здрави, а експерти зоват да се вдигне възрастта за пенсия
Снимка: Pixabay/Leroy_Skalstad

Хората живеят по-дълго, а ежедневието става все по-скъпо. Може би е време да преосмислите надеждите си кога ще напуснете работа.

Да се отдадете на заслужена почивка като шестдесетгодишен е целта на много работници по света: навършването на 65 би отворило златен портал към пенсиониране. И все пак идеята да се оттеглите от работната сила в 60-те си години не изглежда реалистична – или дори разумна – за много хора, особено сега. Някои големи финансови фигури са съгласни.

През март фирмата за управление на инвестиции BlackRock публикува годишното си писмо до инвеститорите на компанията. Главният й изпълнителен директор Лари Финк отправи предупреждение към работниците, които се надяват да се пенсионират – удобно и финансово осигурени – в 60-те си години. Тъй като продължителността на живота в световен мащаб расте, мрежите за социална сигурност се разпадат и разходите за живот скокват, Финк предупреди, че пенсионирането на 65-годишна възраст няма да е възможно за много, дори за повечето хора.

"Пенсионирането е много по-трудно предложение, отколкото беше преди 30 години", пише Финк, цитиран от BBC. "И това ще бъде много по-трудно предложение след 30 години."

От 2000 г. до 2019 г. очакваната продължителност на живота в световен мащаб се е увеличила от 67 години на 73. До 2050 г. ООН очаква един на всеки шест души по света да бъде на 65 или повече години. И тъй като населението застарява, много страни скоро ще достигнат точка, в която повече хора напускат работната сила, отколкото влизат в нея: В Обединеното кралство тази точка може да бъде достигната до 2029 г..В Бразилия до 2035 г. В Индия до 2048 г., а в САЩ до 2053 г.

"Очакваната продължителност на живота продължава да се увеличава от средата на 1850 г. в Обединеното кралство", казва Ребека Сиър, професор по население и здраве в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. "Но възрастта за пенсиониране не се е променила толкова много."

Тъй като както здравният, така и икономическият пейзаж се промениха драстично, пенсионирането на 65 години напълно нереалистична ли е цел в съвременния свят?

Произволен стандарт?

Не само, че целевата възраст за пенсиониране не се е променила в крак със съвременните обстоятелства, но също така е "неясно защо средата на 60-те години е станала толкова основна възраст за пенсиониране", казва Гал Ветщайн, старши икономист в Центъра за изследване на пенсионирането в Бостънския колеж . По някакъв начин това беше "груба преценка", предназначена да изведе хората от работната сила към самия край на живота им.

И все пак много правителствени програми продължават да го използват като стандарт. В САЩ Medicare, федералната програма за здравно осигуряване, в момента е достъпна само за възрастни на 65 и повече години (има изключения за по-млади хора с увреждания). Американците имат право да получават пълните си социални осигуровки на 67-годишна възраст, приблизително на същата възраст, на която гражданите на Обединеното кралство могат да поискат своите универсални държавни пенсии.

В средата на 20-ти век, когато много от тези програми бяха приети, продължителността на живота беше значително по-кратка: в Обединеното кралство например тя беше приблизително 66 години за мъжете и 71 години за жените.

"При този случай гражданите на Великобритания биха прекарали само 8% или 10% от живота си за пенсия", казва Крис Пари, главен преподавател по финанси в Кардифския университет Метрополитън.

Сега обаче "животът ни става по-дълъг, ние сме по-здрави по-дълго в късна средна възраст и ранна възраст", отбелязва той.

"Сега има много хора, които се скитат в началото и средата на 80-те, които са здрави и се радват на много активен живот – както физически, така и психически."

Промяна на моделите на богатство

Накратко, държавните помощи не са предназначени да подкрепят хората от 80-те и 90-те години и не са актуализирани за това. Политиките, които някога са били установени за подкрепа на пенсионирани работници до края на живота им, вече не са калибрирани към съвременните обстоятелства.

И докато някои хора допълват държавните си обезщетения с инвестиционни инструменти, предназначени за пенсионни спестявания, много бивши работници нямат достатъчно – или никакви – лични спестявания, на които да се върнат. Плюс това, тъй като разходите за живот се покачват в една инфлационна икономика, всички натрупани спестявания просто не се простират толкова далеч.

Освен това богатството на поколенията, което някога е гарантирало на по-младите хора да имат финансова възглавница по-късно в живота, се превръща в нещо от миналото. "Ресурсите основно са се стичали поколения, от баби и дядовци до родители и деца", казва Сиър. "Сега пренасочваме ресурсите към поколенията. За първи път в човешката история имаме потоци от богатство, преминаващи от поколението на родителите към поколението на бабите и дядовците."

Тази липса на традиционна защитна мрежа налага много работници по целия свят да останат на работа след 65 години, за да генерират достатъчно спестявания, за да се пенсионират. Данни за юни 2023 г. от американската застрахователна компания Northwestern Mutual показа, че работниците в САЩ вярват, че "магическото число" за пенсионни спестявания е близо 1,3 милиона долара  – богатство, което повечето хора не могат да натрупат до 60-те си години и не надрасква повърхността на това, което държавната пенсия може да осигури.

За Финк от BlackRock отговорът на удобното модерно пенсиониране включва по-агресивно инвестиране, като се започне от по-млада възраст – и се работи след 65-годишна възраст. Някои правителства вече признават 65-годишна възраст като остаряла цел; пенсионната възраст в Обединеното кралство вече е предвидена да се повиши от 66 на 67 между май 2026 г. и март 2028 г.; след 2044 г. може да нарасне до 68.

Някои експерти, включително Пари, са съгласни, че пенсионирането на 60-те вече е повече мечта, отколкото реалност. Когато става дума за пенсиониране, "мисля, че 75 са новите 65", казва той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
18
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Дори в малка и бедна България средната пенсия е по-висока от пенсиите в Путинова Рус! ФАКТ!
17
1
 
23
 
! Отговори
анонимен преди 2 месеца
Като начало спирайте поне доживотните помощи за безработни, а постепенно и разни други. Какво значи млад, здрав, прав да ги получава? Да не би да сме станали някакво супербогато общество, а? А иначе дай да вдигаме на по-читавите до не знам колко си възрастта за пенсии? Също и спиране на т.нар. детски, да има деца повече, който може повече, а не после да врещи как другите са му били длъжни?!
16
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Прочетох само захлавието!Да го ду.хат всички експерти!
15
5
 
2
 
! Отговори
Къде е Държавата преди 2 месеца
Полицаи и роми избиха жените в град Бобов дол, къде е Държавата, СОБТ!?
14
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Аз пък на 40 години спрях да бачкам, достатъчно спонсорирах ***!
13
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До Нане И що така? Кой ти бърка под капака?
12
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Някой, на който не му се изплащат пенсии е поръчал материала.
11
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Мечтата на всеки финансов министър е да няма пенсионери, живи пенсионери.
10
16
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Българинът работи по-малко и по-глупаво. С една дума, не знае за какво работи. Живее хаотично и нездравословно. Като резултат, живее с 15 години средно по-малко от развите западни страни, Чпония, Сингапур.
9
4
 
25
 
! Отговори
Нане преди 2 месеца
Пишещите подобни пасквили, трябва да бъдат връзвани и влачени по улиците до пълно изтриване връз асвалта... ===)))
8
4
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Това не е вярно, продължителността на живота от години наред спада. Но да, ако питаме ЕКСПЕРТИТЕ, най добре всички да плащат пенсионна осигуровка и никой да не доживява до пенсия. За да може властта да краде повече, че бедни и гладни милите.
7
18
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До пляс пляс, копейкаджия, в цялата статия няма и една дума за България! Отдавна съм ви забелязал руските тpoлове че сте като някакви полу-ид-иоти - прочитате само заглавието, и почвате да бълвате отдолу като обезумяли
6
2
 
8
 
! Отговори
Веселинъ 7112136860 преди 2 месеца
А тоя на снимката жив ли е или мъртъв ?
5
24
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До 1, в статията се говори за пенсионерите в цивилизованите държави! В бившите руски губернии и в самата Русия, е ясно че това не важи! Там масово си мрът на 60 и нещо, а някои и много по-млади! Иначе наистина - за един италианец, японец, или грък примерно, 65 е горе-долу средата на живота им
4
4
 
39
 
! Отговори
пляс пляс преди 2 месеца
***, водно колело. тия алабалистики ги пробутвайте на хората, които не могат да четат. средната продължителност на живота на мъжа в България е 67г като намалява с всяка година. всеобхнатната алчност и масовата престъпност по високите етажи на властта са причина за подобни лъжи.
3
2
 
39
 
! Отговори
ze nigmar преди 2 месеца
Бачкане до гроб:)))
2
2
 
42
 
! Отговори
Пепи драхмата преди 2 месеца
Направо на 85 ги направете.
1
5
 
66
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Който е писал тази статия, да се разходи в големите магазин ида ги види на какво приличат - унижени, омерзени, бедни, гладни, болни. Срам и позор да се лъже, че са здрави и могат още да блъскат.