С колата на почивка – за какви нарушения дебнат сърби, турци, гърци?

Вижте кои са най-важните правила в съседните ни държави при шофиране
Обновена: 17 юни 2018 16:00 | 17 юни 2018 10:03,
63
С колата на почивка – за какви нарушения дебнат сърби, турци, гърци?
Снимкa: Reuters, архив

В сезона на летните отпуски хиляди българи потеглят за почивка през границата. По данни на Министерството на туризма миналото лято над 300 000 българи са почивали в чужбина. Голяма част от тях избират по-близките дестинации - като Гърция, Турция, Сърбия, и предпочитат да пътуват със собствен транспорт.
 
За да избегнат неприятни срещи с властите по пътя, е важно шофьорите предварително да проучат какви са основните правила за движение в съответната държава, към която тръгнат, съветват от Съюза на българските автомобилисти (СБА).
 
„Сериозно перо” за българския джоб са паричните санкции в Гърция. За използване на антирадар от шофьорите се налага глоба от 2000 евро, лишаване от свидетелство за управление за месец и сваляне на регистрационните табели за 60 дни. Преминаването на червен светофар се санкционира с глоба от 700 евро. Освен това се отнемат регистрационните табели на автомобила за 60 дни, както и шофьорската книжка на водача за 20 дни.

Глоба от 700 евро и 20 дни лишаване от право на управление е наказанието и при неправилно изпреварване или изпреварване на жп прелез. Забранен обратен завой „бърка в джоба” на провинилия се шофьор с 200 евро, отнемат се регистрационните табели на автомобила и шофьорската книжка на водача за срок от 20 дни. Предприемане на опасна маневра се наказва с 700 евро, 30 дни без книжка и 10 дни без регистрационни табели, предупреждават от СБА пред "Дарик".
 
За превишаване на максимално допустимата скорост с 30 км/ч, както и движение по автомагистрала с над 150 км/ч, виновните шофьори получават глоба от 350 евро и 90 дни лишаване от право на управление. Пияните водачи се наказват с глоба от 200 до 700 евро, в зависимост от количеството употребен алкохол и отнемане на книжката за три месеца (90 дни).
 
Според гръцките закони при заплащане на наложените глоби в 10-дневен срок, размерът на дължимото наказание се намалява с 50% от указаното в квитанцията.
 
От април т.г. в Сърбия действа нов Закон за движение по пътищата. Глоба от 10 000 динара (около 85 евро) се налага за шофиране без колан или мръсни регистрационни табели. Същото е наказанието при шофиране в населени места със скорост по-висока с 20 до 30 км/ч от разрешената или използване на мобилен телефон без устройство „свободни ръце”.

Почерпените водачи в западната ни съседка могат да отнесат глоба до 120 000 сръбски динара (около 1016 евро), отнемане на контролни точки и осем месеца без книжка.
 
Същата е паричната санкция и за управление на МПС в населено място със скорост от 71 до 90 км/ч над максимално разрешената; шофиране на автомагистрала със скорост, надвишаваща максимално позволената с 81 до 100 км/ч; возене на дете под 12 г. на шофьорската седалка или на непредвидените за тази цел места; както и шофиране без книжка.
 
Според сръбските закони шофьорите могат да бъдат наказани дори със затвор. Такова е наказанието при управление на МПС без необходимата за категория и/или управление с над 2 промила алкохол, както и при превишаване на скоростта в населено място с над 70км/ч, в зона със забавено движение, превишение с над 50 км/ч, в зона „30“- превишаване с над 60 км/ч; движение без включени светлини през нощта.

Вече близо година в страната се прилага електронен контрол на средната скорост на превозните средства по автомагистралите. За целта устройствата, отбелязващи часа на преминаване през пунктовете за заплащане на магистралните такси, са синхронизирани. Ако при преминаването между два пункта средната скорост на МПС е надвишила максимално допустимите 120 км/ч, служители на пътна полиция налагат глоби на място. Санкциите започват от 3000 динара, а за нарушения над 201 км/ч глобата скача до 100 000-120 000 динара, включително и лишаване от свобода за срок от 15 дни.

Строги са пътните закони и в Турция. Глобите за шофиране с превишена скорост започват от 199 турски лири (при превишение от 10 до 30% над позволената скорост) и скачат до 412 турски лири (при превишение над 30% над позволената скорост).
 
Засечените зад волана шофьори, качили се след употреба на алкохол, се наказват с глоби от 844 турски лири при първо нарушение до 1698 турски лири при следващо нарушение. Толкова е и санкцията за шофиране без книжка. При установено управление на автомобил с употреба на алкохол над 1 промил срещу водача се завежда и наказателно дело.
 
За непозволено паркиране глобата е 92 турски лири; за преминаване на червен светофар - 199 турски лири. За управление на МПС при липса на необходимата категория свидетелство за правоуправление се налага глоба от 700 турски лири.
 
92 турски лири е глобата, ако шофирате без предпазен колан или говорите по телефона. Полицията в Турция може да ви санкционира и за слушане на силна музика в автомобила. Ще отнесете наказание и при използване без причина на дълги светлини и фарове за мъгла, неспазване на дистанция, неразрешена смяна на лентите за движение, извършване на непозволен завой или отнемане на предимство.
 
За всяко нарушение, причинено от лице, което не е собственик на превозното средство, същата глоба се налага и на собственика. При плащане в 15-дневен срок от нарушението глобата се намалява с 25%.

В Македония всички шофьори на МПС с българска регистрация трябва да представят застраховка „Зелена карта” с покритие югозападната ни съседка. Там няма винетни стикери, но се заплащат такси на пунктове при влизане и излизане от магистрален път в размер до 2 евро.
 
Задължително е денонощното използване на фаровете по всички пътища на страната. Нарушителите се наказват с глоба от 45 евро.
 
В Македония нарушения на скоростните ограничения ще ви струват от 45 до 300 евро. Почерпените шофьори с над 0,5 промила се наказват с глоба в размер от 250 до 400 евро. Лимитът на позволеното количество алкохол в кръвта на професионалните шофьори е нула. 20 евро е глобата, ако шофирате без предпазен колан. Подобно на правилата у нас употребата им е задължителна за всички пътници в автомобила.

На предната седалка до шофьора е забранено возенето на лица под 12- годишна възраст, глобата е 45 евро. Толкова е и санкцията за ползването на мобилен телефон от водача по време на движение. Глобите се заплащат в най-близката банка или пощенски клон.

Парична санкция от 50 евро може да получите и за хвърляне и оставянето на хартия, фасове, амбалаж, растителни отпадъци, а също и за паркирането на автомобили на разстояние, по-малко от 10 м от контейнер за отпадъци.

В Румъния законът предвижда отнемане на книжка за не малък брой нарушения. Стандартното ограничение на скоростта е като в България, с изключение на магистралните пътища. Там максималната разрешена скорост е 130 км/ч.
 
Забраната за управление на МПС се налага за срок от 30 до 90 дни, което влиза в сила след 15 календарни дни от датата на отнемането на свидетелството. Шофирането по време на наложена временна забрана за шофиране се наказва със затвор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


63
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
52
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До аз-имам и друг ''невероятен'' случай-пак 2015 само че лятото, се наложи да пътувам до Сандански до ЕКОНТ с един X-TRAIL,гръцка регистрация.В бързината (беше събота посред бял ден) забравих да взема винетка и на изхода на Петрич ме спират,нямаш представа как им светнаха очите,като разбраха че съм ''нашенче'' и най-културно ми обясниха че за чужд автомобил без винетка глобата била 700Е... та първо да съм си ''помислел''..познай колко ми струваше ''мисленето''...
51
1
 
1
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
До аз--както искаш,така го приемай, случката е от коледа 2015г,тогава се прибирах със семейството за Коледа...а колата ми бе най-обикновенна Вектра-Б мод.99-та.Мога да ти кажа и точно местата където ме спираха..даже на две места откровенно си поискаха почерпка за празниците ..между другото до миналата година много често се прибирах и почти не са ме ''пропускали''..напоследък нямам желание да се прибирам...*** си е все същата...
50
0
 
0
 
! Отговори
аз преди 5 години
Наистина ми звучи невероятно.Последният месец 2 пъти съм пътувал с кола до Белград с тръгване 3 часа сутринта, нито на отиване, нито на връщане са ни спирали.Та твоите 6 пъти ми звучат лъжа. ще извиняваш.Необикновена кола, не беше много коректно. трябваше да кажа съмнителна кола. Забелязъл съм, примерно големи нови аудита, БМВ и мерцедеси спрени за проверка на софийското околовръстно. Но ми се струва, че не е за пътна проверка. Друг контингент се вози в такива коли, а и са от крадените.
49
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тва чудо наречено Катаджия го има само и единствено в банановите първобитно мутренски републики като България и някой нейни съседи. От Румъния до Дания по 3000 км аутобани не видях нито един *** с палка , клекнал в храсталака .
48
1
 
5
 
! Отговори
анонимен 42 преди 5 години
До аз--явно си късметлия или пък колата ми не е от обикновенните..не знам ,но по-долу писах че при едно пътуване само от Кулата до София ме спряха 6 пъти,може да ти се стори невероятно ,но за мен е факт..познай какво ми отговориха на въпроса на какво основание ме спират,отчети и факта че бе през ноща,а не установиха никакво нарушение ...за мен това не е контрол а си е чист РЕКЕТ на пътя ..и защо ли в BG скандалите с полицаи са си ежедневие?????????
47
5
 
1
 
! Отговори
аз преди 5 години
До анонимен42Че къде и кога в България са спирали за рутинна проверка обикновени коли?Аз съм шофьор въртящ по 30000км годишно главно из България и не са ме спирали от години.
46
0
 
7
 
! Отговори
Туриста преди 5 години
В Гърция има полиция, която внушава почит към закона.Техните полицаи, контролиращи движението, спазват правилата за движение на първо място, говорят разговорно езиците на съседите плюс английски.Пожелават ти приятен път на тръгване и се усмихват приветливо на тръгване.Най-лошото е разбитата магистрала след Промахон, за която плащаш тол такса 2.40 Евро, а има дупки и в двете платна.
45
0
 
12
 
! Отговори
БОКО ТИКВАТА преди 5 години
До Анонимен -тук май не си прав--България се топи не от ПТП-та,ами щото отвориха Терминал 2 ...
44
1
 
3
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
До А така--много си далече от истината -как може да се обясни факта че миналата година тук при птп са загинали над 3200,а в България-682ма--сигурно щото са ни по-хубави пътищата или караме по-хубави коли от тях,или пък нямаме закони- ''TROXAIO DYSTYXHMA/NEWSBOMB''-на тоя адрес в гугъл ще видиш неща,които не си виждал в България ,иначе на пътя гърците са много по-големи ***...вервай ми ..
43
2
 
14
 
! Отговори
А така преди 5 години
За простаци,селяни и чалгари само сурови закони.В България почти никой не спазва правилата.Но в чужбина *** е много примерен и послушен.Значи номерата минават само в страната на чалгата.
42
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Браво на чужденците! И се съгласяват,да видиш! Нашия" Булгарплод "не можеш да стреснеш! Освен каляската няма нищо което да му вземеш!
41
3
 
13
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
и последно-тук в GR никога няма да те спрат за ''рутинна проверка''( кавото и да означава този термин ) спират те САМО АКО СИ НАРУШИЛ ЗАКОНА ,евентуално при общодържавна акция по издирване и то само ако си с подобен автомобил( казвал ми го е мой приятел полицай)...и на няколко пъти се е случвало да ме спират отдалеч и като види чужд номер само се усмихнат и с ръка ти сочи да заминаваш..е -това е по белия свят...малко по на юг от България...
40
0
 
13
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
до 36...какво ще се поучиш от Гърците--знаеш ли каква е статистиката на починалите тук от птп--всяка година умират над 3000 (ТРИ ХИЛЯДИ) Гърци--и въпреки това го няма този откровен рекет на пътя от техния КАТ(ТРОХЕЯ)...мислиш че в BG някой го е грижа за теб ли..важното е да те стрижат редовно ,а с такива изказвания охранваш добре тия толупи ,наречени полицаи..и само да отбележа--за 12г тук съм спиран само 3 (ТРИ)пъти,а само при едно мое прибиране от Кулата до София-6 пъти нещо да ти говори това
39
0
 
10
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
такааа.....по-голяма простотия за GR не бях срещал...от 12 г съм в Гърция и за това време съм спиран 3 пъти-веднаж за проверка на лични документи на толтаксите на Солун,веднаж за застраховки и веднаж за превишена скорост в населено място-при ограничение 50км.-81км на изхода на Превеза-глоба 50 евро,като при плащане до 15 дни пада на половина ,на третия ден платих 25 евро и по живо поздраво...табели се свалят само на чужди граждани,докато се платят глобите..
38
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
грешка , те не дебнат . прилагат законите .
37
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Писаното за Турция важи само за техни автомобили
36
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До До 34Не знаеш размера на багажника ми.
35
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Защо в България не се поучим поне малко от комшиите? Та нали сме на първо место по броя на ПТП, по броя на жертвите и т.н ! Българинът няма да се оправи до като не му се бръкне сериозни в джоба ,да се свалят табелите, отнемане на книжка, а на рецидивистите - затвор! ДА СЕ ВЗЕМАТ КРУТИ МЕРКИ, ЗАЩОТО МАЛКО БЪЛГАРИ ОСТАНАХМЕ!
34
2
 
4
 
! Отговори
До 34 преди 5 години
От къде знаеш на хората размера?Hahahaha
33
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До РеАлистЩе ходим на почивка с каквито си искаме неща в багажниците. Моят багажник побира и труп с твоите размери примерно.