СЕТА - споразумението между митовете и реалността

Протекционизмът вреди на икономиките, пише в анализ на ИПИ
19 фев 2017 10:22, Екип на Investor.bg
121
СЕТА - споразумението между митовете и реалността
Снимка: БТА

В сряда със значително мнозинство Европейският парламент одобри Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада, по-известно с английската си абревиатура СЕТА. Подобно на други инициативи, целящи смекчаването на бариерите пред свободната търговия, СЕТА също стана обект на разгорещен политически дебат, в това число и в българското политическо пространство – едни заклеймиха поддръжниците му като национални предатели, други възхвалиха ползите от споразумението и за двете страни, а двете най-големи партии включиха обсъждането му в предизборния си сблъсък.

Както често се случва в обсъждането на комплексни и обхватни документи, значителна част от аргументите, които обикалят публичното пространство, не отговарят на реалностите на споразумението или поне са силно преувеличени или изкривени. Тук ще обобщя най-често споделяните митове, които заобикалят СЕТА, пише Адриан Николов от ИПИ в свой анализ.

1) СЕТА ще наруши досегашните регулаторни стандарти за качество, изисквани за продажба на храни в Европейския съюз (или, СЕТА е задна вратичка за внос на ГМО в Европа).

Всъщност споразумението спазва всички стандарти, които в момента важат в ЕС и няма основание да се смята, че заради него ще бъдат намалявани или премахвани такива стандарти. Често се говори и за внос на третирано с хормони месо; СЕТА обаче не разрешава такъв внос. Споразумението гарантира и защитата на множество от така наречените "географски обозначения" - местни специалитети, например сиренето „Рокфор” или оцет от Модена, чиито наименования не могат да бъдат ползвани за продукти, които не отговарят на произхода и установените им методи на производство. Иначе казано, в близко бъдеще няма да се продава шампанско, произведено във Ванкувър.

Споразумението спазва и наличните ценови ограничения на ЕС за продукти като яйца и пилешко месо и предвижда ограничени квоти за "чувствителни" стоки като телешко месо и сладка царевица. Предвижда се създаване на сертификационни системи в сфери, в които такива в момента не съществуват, както и признаването на съществуващи сертификати, които спазват изискванията и на двете страни.

2) Отпадането на търговските бариери ще залее европейския пазар с евтини стоки, което ще вреди на местния, европейски бизнес.

Риск от такъв развой, разбира се, съществува, но подобни възможности се създават при всяко елиминиране на търговски бариери. Въпреки това, историята на предишни споразумения сочи обратното – навлизането на нови стоки на европейския пазар по-вероятно ще подейства като стимул за европейските производители да подобрят качеството на продуктите си и да ги предлагат на по-конкурентни цени. Освен това европейските фирми вече работят в достатъчно голям и силно конкурентен пазар, какъвто е самият отворен европейски пазар. Отделно, ЕС има дългогодишна традиция да поддържа и субсидира сектори, които смята за ключови или неконкурентни – традиция, която надали ще бъде прекъсната в близко бъдеще и създава допълнителна гаранция за "заплашените" сектори.

Този аргумент пропуска и обстоятелството, че споразумението е двустранно – иначе казано, възможностите, които се създават за канадския бизнес в Европа, се откриват и пред европейския на канадския пазар, което би му позволило да достигне много по-лесно един нов и голям пазар.

3) СЕТА ще доведе до либерализация и приватизация на публични услуги в Европа.

Това твърдение е напълно невярно. Публичните услуги като здравеопазване, образование или водоснабдяване са извън обсега на търговското споразумение, а решенията кой да ги предоставя остават прерогатив на правителствата на страните членки. На практика СЕТА с нищо не променя настоящите регламенти, касаещи предоставянето на публичните услуги.

4) Създаването на система от инвестиционни съдилища (investmentcourt system,  ICS) ще позволи на големите корпорации да заобикалят националното право.

Притесненията по отношение на създаването на независими съдилища биха били основателни, само ако приемем, че преди CETA националните правни системи са единствените, които решават казуси, касаещи фирми в техните държави. Настоящата практика обаче сочи, че често казуси, които касаят повече от една юрисдикция или действията на мултинационални фирми биват решавани от арбитражни съдилища, тъй че СЕТА не въвежда нищо ново.

ICS за сметка на това предполага публичност и контрол над съдебната процедура, а дори и достъп на неправителствени организации и профсъюзи. Според Европейската комисия (ЕК), целта на ICS е предимно да може бързо и ефективно да решава спорове, възникнали около инвестиционни действия по силата на споразумението, но няма да се занимава с никакви казуси, които не са свързани пряко със СЕТА.

5) Споразумението не подлежи на демократичен контрол.

Много от опонентите на СЕТА изтъкват, че не е вземано демократично решение за сключването му, а премахването на търговските бариери е проблем, който касае пряко всички граждани на ЕС и като такъв следва да бъде решен "по демократичен начин".

Въпреки че според оценката на ЕК сключването на СЕТА е сред нейните компетенции като споразумение, което касае политиката на външна търговия, то беше одобрено от Европейския парламент (който е относително представителната демократична институция на европейските граждани) и ще бъде подложено на одобрение от парламентите на страните членки (които са представителните национални демократични институции). Единственият подход, който би дал на споразумението по-висока демократична легитимност, би бил паневропейски референдум, какъвто досега не е свикван по какъвто и да било въпрос, а и няма изгледи това да се случи в близо бъдеще.

Сред останалите аргументи против сключването на СЕТА са твърдения, че то не включва достатъчно защита на околната среда, правата на работниците, малките фирми. Няма как да се очаква обаче, че едно споразумение, което касае най-вече премахването на търговските бариери, ще се занимава с всички тези въпроси; те са обект на националните правителства на страните членки, от които зависи какви регулации ще въвеждат.

Като цяло, дезинформацията, която заобикаля дебата около СЕТА, е изобилна, като „аргументите” срещу споразумението се припокриват с опорните точки срещу доскоро обсъжданото споразумение за свободна търговия между ЕС и САЩ, TTIP. Предизборната обстановка в България по никакъв начин не помага, като е видно желанието на опоненти на свободната търговия да трупат политически капитал на гребена на антиглобалистки и протекционистки настроения. А икономическата история е проста и еднозначна – протекционизмът вреди на икономиките, свободната търговия пази мира и увеличава благосъстоянието. Какво неясно има в това?

Още икономически новини и анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


121
Още по темата: канадаЕССЕТА
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
45
1
 
21
 
! Отговори
41161 преди 7 години
МИ ДА, ЗА 15 000 ЕВРО НА МЕСЕЦ И 5 ГОДИНИ ПОДРЕД И АЗ БИХ ГЛАСУВАЛ ЗА АБСУРДИ- НАПРИМЕР: ХИТЛЕР Е БРАТОВЧЕД НА ... САМО МИ КАЖЕТЕ И ИМАТЕ +.
44
1
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Колкото и да не разбирам, въвеждане на сертификати в селското стопанство е означавало и ще означава, че производител, който изнася продукцията си на пазара е длъжен да купува семена от друг, специално за това лицензиран производител. Това по цял сват създава монопол на сортове , даже на видове отглеждано растения. Много ценни растения, виреещи при суша, например, в Африка, не могат да получат световен достъп заради монополите на семепроизводителите. Къде са родните сортове?
43
1
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ТЕЗИ, КОИТО СА ГЛАСУВАЛИ "ЗА" ВЪОБЩЕ НЕ СА ГО ЧЕЛИ. И КАК ТОГАВА СИ ИЗКАРВАТ ТЛЪСТИТЕ ЗАПЛАТИ?
42
1
 
31
 
! Отговори
ЛАВО преди 7 години
МИТОВЕТЕ СА ЗАБУЛЕНИ В ТАЙНА, РЕАЛНОСТТА Е АДСКИ ГОРЧИВА.
41
3
 
39
 
! Отговори
opps преди 7 години
Ако беше нещо хубаво - нямаше да е секретно.Точка!
40
3
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Омръзна ми да чета глупости за "свободния пазар" и каква панацея е. Големия изяжда малкия, лишен от защита. Това е СЕТА. А ние сме точно от "големите"!
39
35
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Путинофилитеса готови да застанат срещу целия свят в угода на своя идол.Но,не.Кучетата лаят,керванът си върви.Глобализацията е в пълен ход и няма сила,която да я спре.Обидените на целия свят путинофили са просто едни лицемери,за които истината не струва пукната грош.
38
30
 
20
 
! Отговори
dp преди 7 години
Само *** от тролефермата на кремълския Саурон грачат против СЕТА и въобще всяко добро за Членките на ЕС развитие естествено.Защо господарят им толкова го е страх от силна обединена Европа не е трудно да се види разбира се, къде е 500+ милионна работеща икономика къде са неговите няма и 150 милиона кретащи по комунални квартири хорица каращи на каквото дойде от продажба на суровини.В крайна сметка ще дойде краят на феодалния кремълски режим и ще тръгнат и руснаците по нормален път.
37
16
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
сета не може, а Таможненньй союз може?Така ли?
36
16
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
СЕТА , МЕТА, ЕС, БЕС и всевъзможни псевдо обединения са ШОРО.Ш партенки ПРОСТО защото са насилствени и веднага започва да действа закона за водовъртежа т.е. концентрация в най-силния и маргинализация на останалите.Обидинението на света е еволюция , а НЕ революция както правят ШОРО.ШИТЕ.МИТАТА гарант за равномерно развитие на света (за сега) !
35
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Има и втори вариант за подпалване на барута-Тръмп да удари кучето на Китай.Не се косете, безумни последователи на глобализма.Благодарение на нас-трезвомислещите българи, като започнат да се замерват бабаитите с атомни бухалки ще си кажат:Оставете ги онези шизофреници българите и ще ни се размине.
34
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Щастливецът, а ти чел ли си СЕТА?Не, но можеш да се изкажеш.
33
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
На онези тройкаджии-предприемачите, които управляват света с техните не по-интелигентни другарчета-политиците, ще им дойде като "черен ледед" нова световна революция-сиреч пак ще са изненадани.ИДИЛ е искрата, която ще подпали барута.После добрите ученици ще се чудим как да спасяваме света.
32
10
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Големите държави имат големи дългове и светът трябва да им ги изплати.Жерминал...
31
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Спомнете си Закона за защита на държавата и определението-що е фа-ши-зъм.'Б си офсете прости!
30
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Четете Маркс.
29
9
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Какво стана с опорната точка демокрация?!Ще оцелеят само държавите, които са изолирани от "световната чума" наречена глобализация поради икономически причини-ще могат да се изхранват сами, да си осигурават енергийни източници сами, ще имат ресурси в това число човешки да поддържат стопанството си в хомеостаза.Парите са егрегорий, който сам по себе си не произвежда нищо.Произвежда единствено и само човека.Младежите със специалности нямащи общо с производствените ресурси са с 0 КПД.
28
10
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Това е споразумение под натиска на големите корпорации тук и отвъд океана. Излишно е да се надявате да получите стоки и услуги евтино и изгодно. Корпорациите нямат други цели освен да продават с още по-голяма печалба за себе си. Ако могат да ви принудят да купите нещо ненужно на тройна цена - ще го направят. Няма логика да бъде сключвано такова споразумение, освен още повече пари за тях.
27
8
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Кой е Адриан Николов и като как се е запознал с пълния текст на това споразумение, та да ни разяснява? И като как не видя нито един аргумент против? Аааа, забравих, писали сте ИПИ. А те как се финансират точно? Аре мерси, нема нужда!
26
9
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Оформя се "голям шлем" между силните икономически страни, което още повече ще засили поляризирането на света на богати и бедни държави.Протежира се корпоративния бизнес, което постепенно ще ликвидира средния и дребен бизнес.Всички ще се превърнем в "роби на труда" на все по-малко богати недосегаеми.Обикновения човек ще разполага с все по-малко икономически перспективи освен... наемен работник.Ще се увеличи миграционният поток, корпорациите ще станат недосегами за законите вкл. екологичните.