"Гардиън": Brexit – безсмислен акт на политическа глупост

Мей намекна: Отворете пазарите си или ще ви оставим на терористите и Русия
30 мар 2017 22:10, Елка Василева
102
"Гардиън": Brexit – безсмислен акт на политическа глупост
Снимка: архив, Reuters

Излизането на Великобритания от Европейския съюз - една от най-големите икономически сили в света - е исторически и безсмислен акт на политическа глупост, чиито последици ще формират тази страна и нашите съседи в идните години. Но това вече се случва, пише редакционна статия в. "Гардиън".

Това е четвъртата голяма геополитическа промяна за страната от 1945 г. насам. Първо престанахме да бъдем империя, започвайки с Индия през 1947 г.

Втората беше присъединяването към тогавашната Европейска икономическа общност през 1973 г.

Третата беше краят на Студената война между 1989 и 1991 г.

Те промениха света по начини, които никой не би могъл да предскаже, а ние продължаваме да живеем в последиците от тях. Все пак едно рязко откъсване от Европа без никаква преходна връзка с най-близките ни съседи, с които ни свързват общи усилия, може да доведе до хаос. Това би застрашило не само нашето благоденствие и сигурност, а и би нанесло удар по многостранната архитектура, което може да бъде предвестник за по-нестабилна епоха за света.

Геополитическа промяна

Бъркотията, която може да ни сполети в идните години, беше видима за всички в часовете, след като Тереза Мей изпрати на Брюксел прощалното ни писмо. Всичко започна толкова добре. В парламента Мей мъдро реши да аргументира позицията си в успокоителен дух - и като тон, и като съдържание. Тя внимателно беше подбрала думите си и се представи по най-добрия начин като министър-председател на трибуната, където остана с часове да отговаря на въпроси, след като изнесе своята реч.

Ако Мей искаше да представи довод в подкрепа на тезата, че правителството трябва да се отчита за Brexit-а пред парламента, днес тя го направи. В Европа обаче нейното писмо беше посрещнато с твърдения за "изнудване" и с възмущение, което донякъде беше предназначено за вътрешната публика, която не разбира защо Великобритания напуска.

Неумелият намек на Мей беше, че може да има размяна между отговорностите на Великобритания в сигурността и желанието й за икономическа печалба. Това е нещо непоносимо за тези, които го изтълкуваха като съвременна форма на "дипломация на военните кораби": отворете пазарите си или ще ви оставим на милостта на терористите и Русия. Това безспорно е малко преувеличено. Мей знае, че е в интерес на ЕС и Великобритания да продължат да действат като близки военни съюзници, особено в несигурни времена. Тя защити тази теза няколко пъти в речта си в двореца Ланкастър. Това остава нейният най-силен - и най-слаб - аргумент.

Все пак с кого, ако не с Европа, ще бъде съюзник Великобритания? По-добре Мей да беше признала дискретно, че Великобритания допринася за европейската сигурност, печелейки благоволение за осигуряване на благоприятна търговска сделка.

Това е показателна грешка. Досега Мей трябваше да се занимава единствено с публика, съставена от яростни поддръжници на Brexit-а в медиите и собствената й партия. Те жадно поглъщаха всякакви нападки срещу Брюксел.

Но сега нейни критици са хората, с които Мей трябва да работи в чужбина. Те не могат да бъдат подкупени със заглавия в "Дейли мейл". Те също така са явно недоволни да им се предлага размяна между сигурността и търговията, когато се водят войни в задния двор на Европа. Това показва, че Мей разбира вътрешната си публика, но не и европейските си събеседници.

Помнете, че ни предстоят две години на подобни проблеми, така че Мей трябва да се учи бързо. Евроскептиците не разбират обаче, че Европейският съюз е смятан за екзистенциално вдъхновение, посока и цел за тези, които искаха демокрация. За тези, които живееха в диктатурите в Централна и Южна Европа, за чието падане помогна магнетичната сила на ЕС, Европа означаваше свобода.

За германците след войната силата на една държава не би могла да бъде упражнявана без Европейския съюз. Това вероятно обяснява твърдото отхвърляне от страна на Ангела Меркел, на която също й предстоят избори тази година.

Необходимо е Мей да престане да бъде нечувствителна за европейската политика. Очевидно е, че е необходимо ЕС да спре други да последват примера на Великобритания. Настроеният против ЕС Герт Вилдерс не спечели властта в Холандия, но Марин льо Пен продължава да има шансове да стане следващият френски президент. В Италия положението е още по-тревожно; две от трите водещи според проучванията партии са против ЕС.

Това не беше изцяло лоша новина за Европа. Мей би трябвало да бъде поздравена за това, че каза, че Великобритания се стреми да "гарантира правата на гражданите на ЕС" и че постави правата на работниците в центъра на Brexit-а. Би било ирония, ако тези, които гласуваха за Brexit, изнесат по-голямата тежест от неговите провали. Нищо обаче не беше споменато за защитата на околната среда, потребителите или защитата на данните. Тези обещания бяха направени в "бялата книга" на правителството и министрите би трябвало да бъдат държани отговорни за даването на такива обещания. Изглежда, че те вече връщат думите си назад за твърденията, че във Великобритания след Brexit-а имиграцията ще бъде намалена.

Вестник "Гардиън" искаше Великобритания да остане в ЕС, но никой не може да отрича факта, че някои избиратели се чувстваха изолирани от глобални сили извън техния контрол и смятаха, че те ограбват живота им. Това обаче не трябва да означава, че напускащата ЕС Великобритания би трябвало да бъде тесногръдо място, обхванато от антиимигрантски изолационизъм.

На карта е заложен не Brexit-ът, а видът на Brexit-а. Беше добре да се чуе Мей да казва, че светът има нужда от либерални, демократични ценности в Европа, а Великобритания споделя тези ценности. Мей, която подкрепяше оставането в ЕС, сега води правителство, поддържащо Brexit-а. През януари тя предупреди, че "наднационалните институции, силни колкото създадените от Европейския съюз, са в доста неудобно положение по отношение на нашата политическа история и начин на живот". Мей на практика казваше, че винаги има вероятност от пробив заради дълбока несъвместимост.

Вкореняване на евроскептицизма

Това, което така и не си отиде, беше горчивото озлобление на една особена британска черта: усещането, че сме разменили империя, която сме управлявали сами, за такава, която, както странно се твърдеше, управлява нас.

Евроскептицизмът съществува, откакто съществува европейският проект. Но той беше вкоренен в сърцето на тази страна от тачъристките клакьори, които първо искаха отделяне, а после започнаха да призовават за трайно отцепване. Най-силното доказателство за чувствата на Европа към Великобритания бяха всичките неприятности, които Брюксел понесе в името на отношенията.

В крайна сметка ние напускаме, като съзнателно прекъсваме връзката с писмо за развод, в което яростно се настоява за специални отношения след години на неудобен брак.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
67
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тези не ми пускат линка от "The Bulgarian Times"
66
3
 
13
 
! Отговори
д преди 7 години
Чакайте сега ,ама това с двуликия Янус ми идва в повече.Не беше ли същия вестник най -яростния рупор от своите страници срещу ЕС и стоенето на Великобритания в ЕС. Журналистиката отдавна създава и продуцира шизофрения ,хейтърство и зло . Пак повтарям ,това е вестника ,който ден преди Брекзит написа следното :Да се отделим от ЕС ,това е последния ни шанс срещу тази чиновническа структура.
65
9
 
5
 
! Отговори
дръндер преди 7 години
Гедерейката, Юнкер и другите германо- франки скоро ще изгонят още някой с безумната си политика. Никой не ще в германо- франкския Рай/ х/ .
64
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 72Ква империя ще възтсновява вие в кок свят живеете?
63
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Те дори не знаеха за какво реално гласуваха ама ре са си глупава нация по принцип.
62
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
80% от износът на Англия беше в ЕС. Да видим на кого сега ще продават ...
61
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Вой на *** в евтина жълта медия
60
27
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА БРИТАНСКАТА ИМПЕРИЯ ВЪРВИ УСПЕШНО. ВОЯТ НА КОМУНИСТИЧЕСКИ ПИСАЧИ САМО ДОКАЗВА ТОВА.
59
4
 
3
 
! Отговори
ЗА 70 преди 7 години
До АнонименТАЗИ ГЛУПОСТ ОТ МНОГО АКЪЛ ЛИ Я НАПИСА
58
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Който го играе в тон с руските хибридни войни срещу ЕС завършва като британците. Голям напън на се изгонят работниците от ЕС като най-голямото зло, но никакъв напън от страна на т.нар. обединено кралство (не е ясно дали догидина ще е все още обединено) да изгони милиони забрадени и зачалмени, дошли от великата британска общност и размножили се до такава степен, че до 10 години Англия ще бъде мюсюлманска държава и коптор наситен с джамии.
57
9
 
18
 
! Отговори
Гошу преди 7 години
Мани, мани, живял съм в UK. Работех на 4 работи, едната от които беше с моя частна фирма. Там ставаш по тъмно и се прибираш по тъмно смазан от бачкане, 2 бири като изпиеш и си пиян. И накрая на месеца си плащаш само сметките и почти нищо не остава спестено. Много скъп град, хем аз живеех в евтин и гаден квартал - Stratford. Единственото което ми хареса е климата, няма безумни студове или изгарящи жеги, в много по къси амплитуди се движи t. И вали, а аз обичам дъжд. Тук в Лима пък никога не вали
56
5
 
36
 
! Отговори
ПУТИН преди 7 години
"Отворете пазарите си или ще ви оставим на терористите и Русия"И това го казва жената в чиято столица онзи ден бе извършен терористичен акт, а половината и държава барабар с футболните отбори е изкупена от руснаци. Това джинът не прощава никому и влияе по-зле и от Бояришника даже.
55
2
 
17
 
! Отговори
Къркандела Мей преди 7 години
Хем сърби, хем боли.
54
0
 
16
 
! Отговори
стигне ли се до там преди 7 години
Сравнението с развод е много подходящо. Дават се обещания които после не се спазват.
53
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Много беднотия в ЕС и острова се пренасели.
52
7
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Никой вече не се интересува от брекзит-а. ЕС трябва да се радва, че се отърва от омразните ингилизи.
51
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Да затова братовчеда оня ден дига телефона абе братовчет голем оператор си ставаш за централа
50
6
 
37
 
! Отговори
Пешо преди 7 години
Фараж и Борис Джонсън са ми най-противните, после е Камерън, макар, че сегашната "скумрия" се доближава до първите двама.
49
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Мей, която подкрепяше оставането в ЕС, сега води правителство, поддържащо Brexit-а" е мотика-лопата лелка и може утре да напусне своята партия, като Фараж и да си търси ЕС паспорт. Ако си мисли, че остатъците от Обединеното Кралство, могат да вървят по пътя на Норвегия и Швейцария след излизането, се лъже. Дъблин, Франкфурт и даже Прага/Будапеща ще изкярат най-много от закриване на работни места от финансовата сфера в Лондон. Но да си чукат главите като искат.
48
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До "Гардиън": всеки, който използва словосъчетания от типа "политически ХХХ" за мен не заслужава внимание. Пропускам Ви големите анализи с чиста съвест. Чао.