Неочакваният ефект на Brexit. Как Европа да се обърне към себе си?

Споменът от войните избледнява като стара пощенска картичка
12 ное 2017 20:50, Петя Славова
103
Неочакваният ефект на Brexit. Как Европа да се обърне към себе си?
Снимка: Reuters

Ако по време на Първата световна война имаше социални мрежи, сигурно щеше да се появи и хаштагът #ЗападенФронт. Но преди 100 години единственото средство за комуникация между фронта и родината е била полевата поща. 28 милиарда пощенски картички без пощенска такса са изпратили в годините на войната германските войници. Сред получателите е бил и моят дядо #ГеоргМатес.

Точно преди сто години неговият приятел от детинство Кристоф му изпратил картичка от фронта във Франция: "Пращам ти фотография на нашето оръдие. За жалост е малко размита, но все пак ще ни разпознаеш… Засега още сме добре…"

Преди няколко дни открих тази картичка сред документите на баща ми и си помислих: "Споменът за ужасите на 20 век избледнява." След половин столетие мир, стабилност и благоденствие в голяма част от Европа у мнозина граждани чезне ентусиазмът в полза на голямото приключение Европейски съюз, пише в коментар за Дойче веле Георг Матес.

Популистите в много държави от ЕС отдавна го забелязаха, а политиката реагира прекалено късно. Навсякъде избуяват национализми, включително и на регионално равнище. Последният пример: кризата в Каталуния.

Неочакваният ефект на Brexit-а

Колкото и да е парадоксално, спирачка на това свличане удари тъкмо Великобритания. Защото оповестеното напускане на ЕС доведе не до очакваното (и дори мечтано от мнозина) разпадане на ЕС, а обратното – до неговото укрепване. Политическият хаос и икономическият упадък в Обединеното кралство имат предупредителен ефект за други кандидати за отцепване, но не е само това. Изведнъж много европейци отново се замислиха за предимствата на своя съвместен проект. Колкото и да е странно, сред тях е и британската министър-председателка Тереза Мей, която напоследък хвали до небето тясното европейско сътрудничество, например в борбата срещу тероризма, срещу климатичните промени и в украинската криза. Дори премерването на силите между Брюксел и Лондон по въпросите на свободния вътрешен пазар и митническия съюз има на този фон положителни аспекти. Ако Brexit-ът не беше толкова болезнен за европейците, те всъщност трябваше да благодарят на Великобритания, че отвори очите на всички за предимствата на ЕС.

Европа е решението, не проблемът

Във времената на глобализация и дигитализация Европа не е част от проблема – тя е неговото решение. Единствено с общи сили европейците ще могат да опазят пазара си и да попречат на глобалните корпорации, които непрекъснато се опитват да противопоставят националните държави за своя изгода. Икономическата солидарност и политическото единство открай време са самата сърцевина на европейския мирен проект. Така погледнато, в момента ЕС изобщо не изглежда като избледняваща идея. Защото който търгува със съседите си, който е тъй тясно политически свързан със своите партньори, той не води войни.

Brexit-ът показа колко е трудно да се разкъсат тези връзки, изграждани в продължение на десетилетия – и какви агресии се освобождават в този процес. Довчера добри съседи, а днес изведнъж – противници, ако не и врагове, както се изрази британският министър на търговията Филип Хамънд.

Най-добре осъзна проблема френският президент Макрон. Тъкмо поради това той държи да бъде опазена европейската култура на общата историческа памет, която според него е в основата на бъдещите действия. Дори да не сме съгласни с всички негови предложения за реформи в Европа, трябва да му признаем едно: той даде тласък на един дебат, който всъщност трябваше да се състои още преди голямото разширяване на ЕС през 2004 година. Накъде искаме да върви Евросъюзът? И как да се ускори интеграцията на отделните национални държави, примерно в Еврозоната?

Към миналото и към бъдещето

По тези въпроси инициатива трябва да проявят най-вече германците, които са ключовият партньор на Франция в Европа. Съгласна ли е Германия на "повече Европа"? И ако е съгласна, колко от своите права е готова да преотстъпи на ЕС? Берлин обаче не бърза с отговора на тези въпроси. В момента там са потънали в коалиционните разговори и мълчат. Точно сега, когато Макрон спешно се нуждае от подкрепа!

Дядо ми е бил на 18 години и също отбивал военната си служба, когато получил картичката от своя приятел. И едва ли е щял да повярва на очите си, ако можеше да види какво се случва днес на тогавашния Западен фронт. Защото съвсем наскоро Еманюел Макрон покани своя германски колега Франк-Валтер Щайнмайер във Франция и вчера те заедно откриха мемориалния център в Елзас. Точно там, където е пролята толкова много кръв през Първата световна война, сега възникна френско-германски мемориал, от който заклетите някогашни врагове заедно хвърлят поглед както назад към миналото, така и напред към бъдещето.

Дядо ми, който е преживял две световни войни, стига да можеше, сигурно щеше да щракне "харесай" под всички тези новини.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


103
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
България има бъдеще само с Русия в рамките на Евразийския съюз (ако ни вземат). Като член на ЕС вече 11 години ситуацията в България става от година на година все по-зле, а това което ни обясняват апологетите на ЕС и евроатлатнизма, че трябвало да мине известно време, да изчакаме 50-60 години и нещата щели леко-полеко да потръгнат са шметни-капели, сле 50 години няма да има ЕС.
26
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ес провежда една много лоша политика на укрепване и утвърждаване на огромните мултинационални корпорации, за сметка на дребния и среден бизнес. Това неминуемо ще доведе до тотално преразпределение и увеличение на разликата между средна класа и малцинство супер богати. Ще изтрие всякаква независимост на средния бизнес, защото той ще бъде притиснат като конкурент на монополите.
25
6
 
4
 
! Отговори
очевидно преди 6 години
излизането на англия която постоянно играеше контра на останалите 27 държави и имаше специални изисквания е много положително...залко само, че гърците не ги последваха. каталунците сами се отказаха виждайки опасността от икономическа катастрофа и изолиран еот ес.меркел е както боко...избраха ги не защото стават а защото са по-малкото зло а маркон който иска да реформира администрацията ...нормално ще има загуба на рейтинга...и там матряла е като нашият
24
3
 
6
 
! Отговори
юбералес преди 6 години
ЕС е обречен да оцелее, защото нито предприемачите, нито работниците искат да губят 500 млн пазар, и да се ограничават само с националният си пазар. Всеки иска да продава повече стока или да работи на по-добро място. И няма как 5млн. немски войници да са изпратили 28 милиарда картички през ПСВ от западния фронт, освен ако са пращали всеки ден от войната по четири.
23
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
България ще се смали до Люксембург ако остане в ЕС. Тогава Юнкер ще каже че се развиваме добре и сме настигнали неговия роден Люксембург.
22
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Очевидно минусите от брекзита са много повече от плюсовете, колкото и някой да вади съмнителни ползи. Каталуния я върнаха силово в "правия път". В Германия настъпи политическа зима след съмнителната победа на Меркел. Рейтинга на Макрон е по-нисък от този на Оланд, който пък едва го понасяха. Така че да се говори за каквито и да е плюсове от брекзита си е направо мaлoyмнo.
21
1
 
2
 
! Отговори
до 24 преди 6 години
е как от една страна казваш , че има диктат от брюксел а после обясняваш , че още не било централизирано??? щото ако не е централизирано както твърдиш то и сравнението със ссср е неуместно !!общата прокуратура ще засяга само едрите риби а ние в България имаме нужда прокуратуратъа да работи и на местно ниво.относно мюслитата....определено трябва да се поорежат някой права както и да се започнат регулярни полети разкарвайки камиларите...но признавам ще бъде трудно
20
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Неприятният факт е, че България за 10 години в ЕС, дори не тъпче на място, а върви надолу. Доказателство? Абонамента за последното място във временното класиране. Да добавя и усещането в повечето хора за влошено качество на живот.
19
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Европа си е Европа! Велика могьща а най вече спазва законите и правата на всички Европейци без да ги дели на Бьлари Ромьнци Шведи и тнт.... Обичам те ЕU.
18
3
 
14
 
! Отговори
до 15 преди 6 години
и кое от централното планиране на брюксел е изпълнила България ??? реформи на съд и прокуратура изисквани при всеки доклад от брюксел....няма реформи....борба с корупцията....няма такава...айде не обвинявай за всичко брюксел сякаш той по изборите избира *** които ни управляват....скапаният матрял ги избира.относно бежанците ...вече има отпор и всички разбраха , че това беше грешка...за това и крайнодесните партии са във възход
17
3
 
9
 
! Отговори
MNENIE преди 6 години
Дойче Веле ?Тази *медия* още живее със *Студената Война* , и още се финансира от Сорос .Не вярвайте на нищо произведено от тези .
16
6
 
13
 
! Отговори
Циник преди 6 години
100% поръчкова статия!Точно обратното е!!!След брексита се множат анти - евросъюзните настроения! Това са фактите - останалото са слугинажни лъжи, и опити за манипулация на общественото мнение!ЯРЪК ПРИМЕР - НАСТОЯЩАТА СТАТИЯ!
15
4
 
6
 
! Отговори
Хм преди 6 години
Статийка от Дойче Веле плюс двама дежурни с0р0са за пълнеж. Скучна пропаганда в неделя вечер!
14
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Първата световна война се решава от армиите на великите сили които си разделят колониите. България губи и до днес защото няма нито армия нито политици.
13
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Да, обединена Европа е много хубава идея. Но за всички трябва да е ясно, че без Русия и противопоставяйки се на Русия, Европа само ще губи, и ще хаби огромен ресурс да поддържа това противопоставяне. Така мисля.
12
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Противопоставянето на европейци срещу европейци ще ви изяде главата!!!Това не е в полза на Европа!Деленето на по-европейци и по-малко европейци също е против интересите на Европа, всички европейски държави трябва да са силни икономически и социално.А в съседство имате богати ресурси от Изток, какво ви пречи,та се дърлите,това не е в полза на Европа.Вместо да се договорите и да ви върви бизнеса,вие създавате конфликти и то със съседите си от Изток,с които имате общ интерес и ресурсите са там.
11
3
 
5
 
! Отговори
мгс преди 6 години
до 7 По съкращенията ще ги познае.И едно време и сега руските зубрачи пишеха със съкращения ВСВ (Втората Световна Война) и ПСВ Първата такава.Рудко ***, или се "путееш" може би
10
2
 
8
 
! Отговори
Морски преди 6 години
Не знам за Европа,но в България все по-често се говори за предсрочни избори.
9
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Франция беше на страната на Германия след капитулацията. Заедно депортираха евреите. Те бяха съюзници през ВСВ.
8
3
 
10
 
! Отговори
до 7 преди 6 години
не знам какво е според теб е утопия но знам , че 51 щата ЗАЕДНО командват целият свят !! ако смяташ , че 7 млн България има някакъв шанс срещу америка,китай,турция ...значи са ти платили добре да тролиш