В живота си съм изкарал повече пари в България, отколкото в чужбина!

Българи в Германия: Тук спим, а там сънуваме!
22 авг 2018 18:50, Елка Василева
110
В живота си съм изкарал повече пари в България, отколкото в чужбина!
Снимка: Дойче веле / Р. Фичева

Станка и Пламен, Таня и Стефан, Джеват и Сеферие - шест имена, шест съдби. Свързва ги пътят им от България до Германия, където искат да реализират мечтите си. Ето какво разказаха те пред репортерката на Дойче веле Ралица Фичева.

Старите казармени общежития, разположени край летище Веце близо до границата с Холандия, днес подслоняват над 1 400 души от Източна Европа, сред които и стотина български граждани, пристигнали в Германия в търсене на по-добър живот. Всички те работят за холандската посредническа фирма COVA, която е собственост на турската фамилия Алтънташ.

"Баща ми създаде фирмата през 2000 година с цел да помага на имигранти, дошли тук, за да работят", разказва настоящият управител Джихан Алтънташ.

"В самото начало се занимавахме единствено с осигуряване на болногледачи и чистачи, но впоследствие бизнесът ни се разшири и днес предлагаме работа също в сферата на градинарството, земеделието и логистиката", обяснява той.

Цели групи от България

Първите имигранти, възползвали се от услугите на фирмата, били предимно поляци, но от няколко години насам и много български граждани търсят работа с помощта на COVA. Желаещите са стотици, понякога пристигат дори цели групи с автобуси от България.

Повечето идват от Кърджали, Момчилград, Хасково и Пловдив. Научават за услугите на посредническата фирма предимно от познати. Но и покрай усилията на управителя Джихан Алтънташ, който пътува 2-3 пъти в годината до България, за да набира лично работна ръка.

През COVA годишно минават над 400 български граждани, като повечето от тях не знаят и дума на чужд език.

"В началото работодателите в Германия и в Холандия не искаха да ги наемат заради езиковата бариера", обяснява управителят на COVA. "Днес картината е малко по-различна. Да, повечето не говорят друг език освен майчиния, но междувременно фирмите са наясно, че така стоят нещата с работната ръка, която предлагаме. Пък и вече свикнаха с някои техни странности", добавя Алтънташ.

Под "майчин език" той има предвид български, но част от работниците говорят и турски. Колкото до споменатите "странности", предприемачът пояснява, че понякога новопристигналите се явявали на работа накичени с бижута и с неподходящо облекло, което нерядко предизвиквало истински културен шок у работодателите.

Управителят на COVA споменава и друг проблем: "Някои българи идват тук с нагласата, че ги очаква лека работа. Поработват един ден, а после два почиват. Тогава фирмите се обръщат към нас с молба за съдействие, а ние като организатори преместваме лицата на други позиции и в други фирми. Ако оплакванията продължат, ги изпращаме обратно в България".

Около 5 до 10% от българските работници биват уволнявани, тъй като не успяват да се справят с изискванията и условията на труд. "Те не са мързеливи по природа, добри и съвестни работници са, но просто понякога имат нужда от помощ и допълнителни обяснения", казва Джихан Алтънташ.

Мигранти от България, Полша, Румъния, Гърция, Чехия, Турция и Молдова се преселват във Веце, за да започнат нов живот. Още с пристигането си получават трудов договор и подслон. Всички се водят служители на фирмата-посредник, която изплаща възнагражденията и определя кой какво и къде ще работи.

Повечето задачи са свързани с тежък физически труд, а смените са обикновено по 8-9 часа, с две задължителни почивки от половин час. Някои стават в зори, други работят до късна доба, но за всички има осигурен транспорт до работните им места в Германия или в съседна Холандия.

Надниците варират от 5 до 10 евро на час, в зависимост от работата. Някои късметлии успяват да изкарат до 1 100 евро на месец. За нощувките в общежитията плащат по 10 евро на вечер, които предварително се удържат от заплатата. Живеят по двама в стая, баните и тоалетните са общи. На всеки етаж има по две прилични кухни.

По много от прозорците са наредени саксии с цветя, зад някои от сградите се виждат столчета, масички, скари и дори малък басейн. Но повечето от настанените тук работници не изпитват нужда да се "потопят" в обществото и остават затворени в социалния кръг, който са си създали зад стените на общежитията.

Колкото хора, толкова съдби

Такава тенденция се наблюдава и сред българските работници - половината от тях идват в Германия само за 2-3 години. Типичен пример е 50-годишната Станка от Бургас, която работи като чистачка. Мечтата ѝ е да събере пари за къща в България. 56-годишният Джеват от Троян пък е пристигнал тук, за да изкара пари за собствен бизнес у дома. В България работил с керамика, като точар, но безработицата го принудила да си търси късмета другаде. В момента Джеват е силно притеснен, защото предишната фирма, за която работил в Германия, не престанала да го осигурява, когато прекъснал работа по здравословни причини, и продължила да внася пари от негово име. В резултат Джеват дължи над 20 000 евро и е заплашен от съдебен процес. Както повечето свои сънародници, той също не говори чужд език. Затова разчита на ръководството на COVA да се погрижи за проблема му и да му осигури адвокат.

Сред българите в това малко затворено общество се срещат и хора, които са напуснали родината не толкова заради работата и заплащането. 57-годишната Сеферие живее в Германия вече трета година. Решила да замине след смъртта на съпруга си: "Гробища, гробища... Всеки ден се събуждах и отивах там. Не издържах повече така. Тръгнах не защото нямах пари, напротив, добре си живеех. Просто вече не исках да ходя по гробища. Освен това децата ми са в чужбина, няма какво да правя сама там“.

41-годишният Пламен от Плевен се установява трайно в Германия, след като се развежда със съпругата си. Пътува зад граница от 2009 насам, но в момента е намерил пристан в холандската фирма, която му осигурява работа като шофьор. Разказва, че в годините на странстване е вършил каква ли не работа, но в крайна сметка е установил едно: "В живота си съм изкарал повече пари в България, отколкото в чужбина".

Таня и Стефан са отскоро в Германия. Още не са решили дали искат да останат завинаги в чужбина, но и двамата споделят, че споменът за безперспективността в България е още твърде пресен. Таня е засега безработна, но Стефан и двете им дъщери са част от екипа на спедиторска фирма в Холандия, занимаваща се с доставки на медицинско оборудване.

Казват, че за тях работата има "терапевтичен ефект": "Чувстваме се като на курорт, от който банковите ни сметки се пълнят, вместо обратното".

Таня и Стефан се радват на "добрите практики, които срещат" и най-вече на "светлината в очите" на техните деца. Голямата им дъщеря София, на 23 години, е впечатлена от доброто отношение на колегите си, гордее се с опита, който трупа зад граница, но категорично заявява, че мечтата ѝ е да се развива в България.

А Джеват от Троян с няколко думи обобщава болката на много от сънародниците си: "Сънищата ни са в България: тук спим, а там сънуваме".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


110
Още по темата: германиябългариработа
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
49
4
 
20
 
! Отговори
Spain преди 5 години
А пък един приятел за месец и половина работа в Германия си взе хубава немска кола с голям мотор ... ако беше тук в бг , където ще изкарва повече според статията ( накукуво лято ) щеше да вземе за същата кредит и да го изплаща 3 години минимум и 6 стотака за банката ... *** платените статии
48
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До До 48Не е казал, че в студеното време се е увивал с вестници под дрехите, а спечелените пари е закопавал на различни места.
47
17
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Преди 25 години се махнах от ко4инката. Бях 20 годишен Нямах право на работа спях където замръкна работех на 4ерно по 12 4аса и така 3 години. Парите които изкарвах спестявах. С храна се снабдявах от големите вериги магазини които изхвърляха продукти седмица преди да им изте4е годноста. В краят на 3-тата година ве4е бях с добър нали4ен капитал. Отворих собствен бизнес ожених се за местно моми4е създадох 2 деца които ве4е имат семеиства и внуци. Не всеки може да запо4не от нулата и да успее.
46
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ergen4evМисленето НЕ Е от силните ти страни
45
0
 
4
 
! Отговори
Стоян Динков преди 5 години
До Анонимно 37Всички сте едни и същи
44
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Баща ми създаде фирмата през 2000 година с цел да помага на имигранти, дошли тук, за да работят"..хехехее ТЕ ВСИЧКИ ЗА ТОВА ОТВАРЯТ ФИРМИ_НЕ ДА ПЕЧЕЛЯТ А ДА ПОМАГАТ ,,само аз ли отворих баничарница да печеля бре ммка му
43
2
 
14
 
! Отговори
ergen4ev преди 5 години
дори и да изкарва по малко пари на запад има шанса да живее по качественно само обаче ако го поиска и направи нещо . повечето обаче ги мързи да се напънат и да научат езика което им е основната бариера,след това е нужна квалификация и едва чак тогава можеш да започнеш да живееш като европеецвината че си остават на ниско платена работа си е само тяхна
42
5
 
8
 
! Отговори
ergen4ev преди 5 години
българите на запад се затварят в гета и нямат гъвкавостта да се интегрират лесна плячка за тези които искат да ги експлоатират,остават диви и различни дори и след 10 год.на запад повечето едва научават няколко елементарни думи и малко правилатипичен пример за втора категория европейци на което ние чак се и обиждаме
41
2
 
16
 
! Отговори
привет от Германия преди 5 години
Щом стоят в Германия за някакви си 1100 евро заплата и не се връщат в България значи в България са били по-зле ! А и на снимката виждам ,че никак не са зле !
40
4
 
5
 
! Отговори
ergen4ev преди 5 години
колко показателно е изостанолостта на българина рома и мохамеданина в съвременните професии и квалификации нужни за да живееш добре на запад,ние работим не квалифицирана работа и се примиряваме за това сме и втора категория европейци
39
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Мъка, да не може обикновеният човек да си осигури минимално съществувание в България. Медицинска сестра в Индия е с по-висока заплата от българската си колежка. Няма как всички да са супер квалифицирани не е и нужно, но е недостойно в България да си беден работещ. И разни политици ще тръбят селски аналози в стил кафенета и колички в магазина са пълни. Бедни, смачкани хора, не говореше език но щастливи, че са в чужбина за хляба.
38
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Министър Ивайло Московски нали е ром шо не ходи там да работи , ром пале ром само тънко търсят даже и Политици стават а преди само 100 г. никой не беше чувал за Роми , о времена времена , до каде я докарахме Роми да ни управляват а Патриотите са 100 *** за това на това дередже сме
37
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Навън само с език и работодател-домакин никакви такива псевдо-германци със странни имена не ви трябват.
36
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дасикане рома и Хорахане рома са велики българи , по-велики даже от самия Хан Аспарух..............хаха..........муххааааааааааахахахааааа
35
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бъхтят като трудоваци спят в казармата пазаруват в клошарския лидъл и мислят че оня с потурите ще помогне на ***.
34
3
 
5
 
! Отговори
другите Общества преди 5 години
Станка и Пламен, Таня и Стефан, Джеват и Сеферие всичките описани имена са на Българизирани(побългарени) и Турчеещи(турцизирани) се роми , време е да се чете Оригиналната История на България а не тази пренаписана от Русия наготово само и само да няма нищо написано за другите Общества в България да но те зивеят от векове у нас
33
14
 
15
 
! Отговори
Янко преди 5 години
Някакви "преуспели" миячи на клозети от Германия искат тук някой да им каже "евала".Ами евала ви на простотията и комплексите. В България сте били нули, а в Германия сте станали две нули "00".
32
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Може може обаче на чорбаджиите печалбата ще падне . Ще печелят само 70% от сегашното дередже.
31
7
 
5
 
! Отговори
Майтап бе Уили преди 5 години
Ще видите германците ще идват да слугуват на българите. За по 3000?
30
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Брех, брех, брех. Боко тиквата направи България рай за живеене, чак швейцарците идват насамда търсят работа. Направо сите българи, съберете се и идвайте, тук е рай!