Само 38 минути и... Евросъюзът даде чакания от Лондон развод

Брюксел предупреди Великобритания, че няма да предоговаря условията
Обновена: 25 ное 2018 16:10 | 25 ное 2018 16:00,
138
Само 38 минути и... Евросъюзът даде чакания от Лондон развод
Снимка: pixabay

Само за 38 минути лидерите на ЕС одобриха споразумението за напускането на Великобритания. Те приеха договорения между Европейската комисия и Лондон текст от 585 страници, описващ условията за раздялата.
"Разводът е тъжен момент и сметките трябва да се платят, но по-трудното предстои - изграждането на бъдещите отношения", заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Споразумението между Лондон и Брюксел съдържа договорености по раздялата на имуществото и финансовата компенсация на Великобритания към европейския бюджет, урежда статута на гражданите на ЕС, живеещи на Острова и на британците в Европа и уточнява режима по границата между оставащата в ЕС Ирландия и Северна Ирландия.

То предвижда и 2-годишен преходен период, в който Великобритания ще продължи да изпълнява всички европейски ангажименти, без да участва във вземането на решения. През прехода ЕС и Лондон ще договорят бъдещите си отношения. Той може да се удължи с още до 2 г, ако се окаже, че времето е недостатъчно.
"Това е добра сделка за нас и за Великобритания. Единствено възможната", коментира Юнкер.
Така той даде знак на британския парламент, който сега трябва да ратифицира условията на развода, че ЕС не склонен да предоговаря условията.

Още по темата

"Онези, които смятат, че като отхвърлят споразумението, ще могат да получат по-добро, ще бъдат разочаровани в мига, в който го сторят", предупреди той.

Споразумението ще влезе в сила в полунощ на 29 срещу 30 март, ако бъде потвърдено от британския и от Европейския парламент.

Юнкер определи деня като "тъжен за Европа. Бъдещето ще покаже, че той е тъжен и за Великобритания", като добави, че макар ЕС да е успял да се опази от най-големия риск - разцеплението, не е време за "шампанско и аплодисменти".

Европейските лидери дадоха указания на Еврокомисията, парламента и на Съвета да започнат подготовка за въвеждане на споразумението в действие и приеха политическа декларация, с която дават мандат за преговори за бъдещите отношения на Мишел Барние - преговарящият по развода.

"Ние ще останем приятели до последния ден и дори един ден повече", каза шефът на Съвета на ЕС Доналд Туск, перефразирайки хита на “Куин” Friends will be Friends.

Шефът на Европарламента Антонио Таяни заяви в аванс, че в парламента има достатъчно мнозинство за ратификацията и че евродепутатите намират, че постигнатото в преговорите защитава европейските интереси. Европарламентът обаче ще изчака вота в Камарата на представителите в британския парламент, насрочен за декември, и ще ратифицира на свой ред текста не по-рано от февруари. Таяни изтъкна като причина за това необходимостта 600-страничното споразумение да бъде преведено на 24-те официални европейски езици, за да могат всички евродепутати да се запознаят с него.

Премиерът Бойко Борисов, който ни представляваше на извънредната среща на върха съобщи, че по идея на България е засилен текста за наблюдението, което ЕС ще упражнява върху спазването на ангажимента за третирането на европейските граждани в ЕС, като е добавена думата "особена", към вече наличната "бдителност". Полша и България са автори и на параграфа, с които се постановява, че тежестта за изпълнение на екоангажиментите на оставащите в ЕС не трябва да се увеличава, след като Кралството престане да е задължено да намалява своите емисии.

Британският премиер Тереза Мей каза след срещата, че не споделя коментарите на европейските лидери, че разводът е тъжен ден, тъй като тя гледя с голям оптимизъм за бъдещето на Великобритания. Мей подчерта, че Brexit ще позволи на Лондон да си върне контрола върху своите граници, пари и закони. Тя обещава на мястото на земеделските и рибарски субсидии от ЕС, да бъдат въведени нови - британски, а мигрантите да се подбират не по националността си, а според уменията си. Според нея споразумението за раздялата “уважава резултатите от референдума, защитава ценностите ни и отваря пътя към по-светло бъдеще”.

Тереза Мей прие единствено оценката, че споразумението е възможно най-доброто и единствено възможното, както и че отхвърлянето й от британския парламент ще увеличи разделението и несигурността.
Британският премиер потвърди, че втори референдум няма да има, тъй като "хората вече се произнесоха".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


138
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Имаше един филм Idiocracy ("Властта на глупаците" или нещо такова). Повече хора в UK май е трябвало да го гледат.
39
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ВалентинКакво да каже Тереза Мей? Че е сгрешила? Глупости.Тя сега се цепи че едва ли не е спасила Великобритания. Голям политик, голяма работа, задмина и Маргарет Тачър. Ще видим тази независимост без външна подкрепа докъде ще стигне. Друг е въпросът че В ЕС не искат да се стига до крайности. Кака Тереза на това разчита. Това е то въпросът Ако ЕС откаже нейното независимо производство ще види тя.И тя би се чудила как да връзва кънките. И тогава край с политическата й кариера.
38
5
 
10
 
! Отговори
Makedon преди 5 години
Golema POBEDA za Putin.....
37
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не е развод, а Независимост след 45 години. Днешният ден трябва да стане национален празник във Великобритания. Как се пееше в оная песен- 45 години стигат!
36
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ВалентинТая го изкара, все едно са били окупирани досега.. АХАХАХ Надъхва глупавия си електорат по-зле и от Сайдеров
35
2
 
10
 
! Отговори
хммм преди 5 години
Има нещо друго определено. Нещо лошо идва за Европейския съюз в близко бъдеще. И не са маанетата. Защото и там си ги има, има и индийци, и африканци. Да не чакат Европа да се запали и те да не изгорят, няма да стане. Война е по-вероятно, но срещу кой. Той някой трябва да е луд да тръгне срещу ЕС. Определено не предстоят добри времена за Европа. Бай Юнкер става все по-мразен, скоро ще си замине като Меркел, изпълнил и той своя продажен дълг. Овце да бяха на запад вече щяха да се надигнат.
34
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Британия става роб на колониите си.Първата задокеанска колоня на Индия.
33
1
 
5
 
! Отговори
Obo San преди 5 години
Абе , имаше една песен навремето "Развод ми даи " сещате ли се ? Е .... си ИРОНИЯТА а ?
32
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ОсобеноИзвинявайте ама какво би могла да направи България за да спре този процес? Защо за някои хора програмата минимум е винаги да намират кусури на България, където и както могат? как според вас една малка държава като България би могла да влияе на световните политически и икономически процеси? Дайте иде, недейте само рева и крещя срещу държавата. Защото това е много лесно. Кажете нещо конкретно. Например ...
31
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Великобритания вече е независима. Останалите продължават да са немски колониални роби.
30
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А България, кога?
29
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До V абе я се научи да пишеш бе умнико! Какъв е смисълът да ми се правиш на умен след като си е направо гнусно да се чете това което си написал? Някои хора не разбират че не е важно само да имаш мнение а е важно и как го изразяваш. По това си личи с какъв човек си имаш работа И тогава мненията му губят значение и отиват в тоалетната чиния. не е важно какви са те. Ако искаш да те приемат сериозно ще се държиш на положение и сериозно. Иначе...
28
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В исторически план тези "разводи" се наричат независимост.
27
3
 
9
 
! Отговори
Поука преди 5 години
До МнениеМисля, че резултатът от брекзита задълго ще държи настрана политиците от допитванията, освен в страни като Швейцария, където те са вече закон и има голям опит за разясняване на последиците
26
2
 
6
 
! Отговори
Особено преди 5 години
До ТиневНе знам какво сте писали, но ако е за Брекзит, правителството никога не е имало собствена позиция по въпроса. Тактиката беше - да оставим другите да свършат работата. Виждате с какви поправки се хвали Борисов - били сложили прилагателното особено на вече изработена постановка и това защитило българския интерес... Човек е голям колкото амбициите си. Българските явно са нищожни дори по въпрос от толкова съдбовно значение
25
7
 
10
 
! Отговори
Мнение преди 5 години
Ето до къде водят референдумите. Глупавите винаги са повече от умните.
24
10
 
10
 
! Отговори
V преди 5 години
ЕС ако беше хубу нещо Англия САЩ и Швейцария първи щяха да влязат у него ;) По хитри нации от тия няма ;)Англичаните са търговска нация .Да не ми разправят брюкселските зелки че баш те не могат да си направят сметката и много хубу било да плащаме на евродупитат по един милион евро заплата ;)
23
2
 
9
 
! Отговори
az преди 5 години
Ей и ние сме дали нещо на света. Вече не е бдителност, а особена бдителност. Евала.
22
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До до АловТи за българите на Острова не се тревожи. Особено за тези с добра квалификация и ум. Тези българи Англия няма да върне. Виж за другите наистина не съм сигурна.
21
2
 
7
 
! Отговори
Юнкериана преди 5 години
Юнкер все намира повод да каже нещо за пиене. Този път успя да вмъкне отварянето на шампанско. Последователен е