От Брюксел: Още 9 наказателни процедури срещу България

Не спазваме евростандарти в екология, правосъдие, кредити, дипломи
24 яну 2019 18:49,
84
От Брюксел: Още 9 наказателни процедури срещу България
Снимка: архив, Reuters

Европейската комисия реши да започне шест нови и да премине към следващ етап по други три наказателни процедури срещу България за неспазване на европейското законодателство.

Процедурите са по широк кръг въпроси от правосъдието и прането на пари до енергетиката, земеделието, екологията и обществените поръчки.

Еврокомисията настоява за уточнения от българските власти по техни твърдения, че са въвели в националното право последните директиви за прането на пари, по които проверките на Брюксел изкарват несъответствия. Директивите са част от ангажимента на правителството за допускането ни в чакалнята на еврото.

“Навременното и правилно транспониране на правилата е от решаващо значение за ефективната борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма, като показаха няколко неотдавнашни скандали за изпиране на пари в ЕС. Пропуските в една държава членка могат да се отразят върху всички останали“, се казва в писмото, което вече е изпратено в София.

България е сред група страни, които неправилно са приложили в националното си законодателство европейските правила за обществените поръчки и концесиите. Тя получава 2 месеца да се обясни с Комисията за пропуснати текстове по 3 директиви от 2014 г., които трябваше да заработят на национално ниво преди почти 3 г.

Правителството е предупредено и за прилагането на европейското решение за взаимно признаване на съдебни решения по наказателни дела, с които се налагат присъди за лишаване на свобода. Те трябваше да бъдат въведени в националното законодателство до 2011 г., а по информация на Комисията “в България законодателният процес е на ранен етап и страната все още не е уведомила Съвета и Комисията за транспонирането”.

Еврокомисията губи търпение и по наказателната процедура по прилагането на евродирективата за защитата на данните, която беше отворена миналото лято. Все още предстои тя да бъде въплътена в български закон, за да защити личните данни на жертвите, свидетелите и на заподозрените в процеси по наказателни дела.

Брюксел настоятелно приканва България да преразгледа реда за събиране на вземания от търговците по потребителски договори, включително за заеми. Съдебната практика на Съда на Европейския съюз задължава националните съдилища да преценят неравноправния характер на договорните условия ex officio, тоест дори ако потребителят не повдигне въпроса. До момента в България заповедите за изпълнение и заповедите за незабавно изпълнение обаче се издават без съществени проверки от съдилищата, твърди Еврокомисията. Потребителите могат да ги оспорват само при много строги условия.

“По-конкретно, някои кредитори, като например банки, могат да получат заповеди за незабавно изпълнение почти автоматично, като потребителите разполагат с много ограничени възможности, за да предотвратят или да оспорят изпълнението, базиращо се на несправедливи договорни условия”, пише в писмото от Брюксел.

“Честитка” получава правителството и за това, че българското законодателство не прилага правилата за признаване на професионалните квалификации, придобити в други държави от Съюза, което се тълкува като нарушаване на работата на общия пазар.

Енергийното министерство получава 2 месеца отсрочка да прокара в парламента промени в закона за енергетиката, които да вкарват в българското право изискванията на директивата за енергийната ефективност от 2012 г., с която се установява обща рамка от мерки за насърчаване на енергийната ефективност в ЕС на всички етапи от енергийната верига - от производството до крайния потребител.

Забелязано е и забавянето на екологичното министерство, което трябваше да определи границите на защитените територии по “Натура 2000”. България е очертала само 9 от 230 територии от значение за Общността за специални защитени зони в рамките на изисквания срок и не е определила цели и мерки за опазване на биоразнообразието за всяка от тях, се казва в мотивите на Комисията за отваряне на наказателна процедура за неприлагане на европейското право.

Еврокомисията е недоволна и от обясненията на земеделското министерство защо продължава да прилага собствена схема за оценка на качеството на селскостопанските продукти и храни, след като България се е съгласила да прилага европейските стандарти от влизането си в ЕС на 1 януари 2007 г.
По всички започнати и продължени днес процедури Брюксел дава 2 месеца на правителството за действие под заплаха, че ще премине към следващи санкции, някои от които са свързани с предявяване на искове пред Съда на ЕС в Люксембург.

Единствената добра вест е на сметката на икономическото министерство, което е успяло да затвори наказателната процедура за прилагането на евродирективата за исковете за обезщетение за вреди при нарушаване на антитръстовите правила. Българското право вече съответства на европейското при исковете за компенсации за вреди от действието на картели или злоупотреби с господстващо положение на пазара. Пострадалите вече би трябвало да получават по-лесен достъп до доказателствата за установяване на щети и повече време, за да предявят претенции.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Цялата ПолитическаС какво е по различен средния българин от средния ингилиз? Простотията е същата, затова сега други ще им сърбат попарата с BrexitНа *** никакъв референдум! Половината и имената не могат да си напишат правилно!
20
37
 
2
 
! Отговори
! преди 5 години
Не плюлите г-н Борисов! За всичко е виновно антилибералното правителство на скрития комунист Орешарски. Този заедно с комунист за една година на власт поставиха хиляди капани на ГЕРБ. ГЕРБ е единствената партия и до някъде РБ на г-жа Кунева са истински демократи и политици направили всичко възможно България да следва евроатлантчески ценности. България в момента е една от най силно развиващите се икономически държави в ЕС благодарения на кабинета "Борисов 2"(ГЕРБ и РБ).
19
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Защо не я изритат БГ-то от евросъюза .Със сигурност не принадлежи в тая организация .Местото и е в някоя азиатска групировка заедно с русия, турция, северна корея и пр. ярки демокрации
18
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Членството в ЕСХаха, ей затова не трябват референдуми с тези кратуни. Вноската ни е 400 милиона евро на година. Вземи се скрий
17
1
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ба, какво стана с най-европейското управление? На ония спирали фондовете, на тия спирали, само на мен не ги спират защото съм Батман Гойко м ролята на Винету.Сега очаквам Винету да излезе и гневно да заяви, че всеки виновен ще си понесе последствията, след което няколко души да бъдат преназначени на друга цицка от вимето на народа.
16
2
 
14
 
! Отговори
Пешо преди 5 години
Ех бе, тая лоша европа, как ни ръчка и ни кара да вкарваме хубави закони, пък ние си пазим националния суверенитет и не щем да защитаваме гражданите :)
15
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Цялата ПолитическаИ къде ще отидеш. Може би в СССР?
14
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бойчо , на работа ли си или в Задните ти балкани ??
13
3
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма нищо, нали кабинета е стабилен
12
0
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако спечели, печели само Боци!Ако загуби, плаща цял народ!
11
3
 
55
 
! Отговори
Оставка преди 5 години
Скандали, корупция, кражби, битова престъпност, престрелки и още куп други са всекидневни новини в десет годишното управление на ГЕРБ. Приемат се закони в интерес на банки, застрахователи и петролни фирми. Гарантирано от ГЕРБ.
10
7
 
23
 
! Отговори
Цялата Политическа преди 5 години
върхушка е на хранилка при евреите от ЕСтака наречените еврофондове са специално измислени за да бъдат крадени от върхушката - така ЕС плаша за послушанието на политицитеза това в България не се намери нито един политик който да обяви РЕФЕРЕНДУМ ЗА ИЗЛИЗАНЕ ОТ НАТО И ЕС !!!!87% от Българите искат България да излезе от НАТО60% от Българите искат България да излезе от ЕСобаче волята на народа е "популизъм" за тези продажни гадове в парламента
9
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
От тая управия после ще си скъсат главите *** техен си проблем що не работим ето що резултат да си имаш не които трябва е вид отговорност благодаря
8
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като се замисля скоро не се бях минавал маи но ко се мина първо ще ги пратя при гла вния прокурор пък оттам нататък да съм мислил що съм се занимавал *** нали човек дасе пробва времето дало грешка проба а дано не позная *** надали
7
0
 
35
 
! Отговори
ЕВАЛА преди 5 години
Европа!! Welcome to Bulgaria!! Елате да очистите парламента! Бойко и Цецо пъпеша! И целия ГЕРБ , БСП и Елени Йончеви и така нататък!
6
5
 
35
 
! Отговори
Колко сме взели ли ? преди 5 години
До Анонимен от ЕС до 2016 е инвестирал малко повече от 10 милиарда в Българияа ни взеха 29 милиарда плюс загубите само Южен Поток щеше да докара 18 милиарда инвестиции в България - гадовете ни принудиха да се откажем !!!!!!!!!!!да говоря ли за АЕЦ Белене, за загибите от санкциите срещу Русия ....
5
6
 
43
 
! Отговори
Членството в ЕС преди 5 години
до 2016 струва на бедна България 29 МИЛИАРДА !!!- 5 милиарда членски внос- 14 милиарда ни взеха от "наказателни" процедури- за 10 милярда още ни цудятДОЛНА ЕВРЕЙСКА ЛЪЖА е че България получава пари от ЕС !!!ЕС ни смуче така като и Турчин не ни е крал !!!!защо триеш не евреино - не искаш стадото да научи истината !?
4
33
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не знам защо, но само на червените *** все Запада им е виновен.А децата им там.
3
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Евросадистите измъчват гербомазохистите. Положението е "Де Мейзер", както казва белокосият мъдрец.
2
17
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
само и единстве ес ще ни вкара в правия път.Тук не е някаква си страна дивашка като русия или нещо подобно.Ес да налага индивидуални за 240 бандита в парламента.