За европейците приоритет №1 - климатичните промени

Всеки трети българин обаче смята, че трябва да е бедността
44
За европейците приоритет №1  - климатичните промени
Снимка: Pixabay

Почти всеки трети европеец иска ЕП да определи борбата срещу изменението на климата като свой най-голям приоритет.

Борбата срещу бедността и социалното изключване (31%), борбата с тероризма (24%), както и борбата с безработицата (24%) са следващите в усредненото класиране на приоритетите на гражданите в ЕС, сочат данните от есенното проучване на Евробарометър за Европейския парламент.

Още по темата
Почти всеки трети български гражданин е посочил борбата със социалната изолация и бедността (36%), създаването на условия за икономически растеж (29%) и качеството и достъпа до здравни услуги (29%) сред трите най-важните теми, на които Европейският парламент трябва да обърне внимание.

През изминалата година протести, свързани с климата и водени предимно от младежи, мобилизираха милиони граждани в ЕС и по света.

Данните от проучването Парламетър 2019 отразяват това усещане за извънредна ситуация с климата, тъй като абсолютно мнозинство от анкетираните (52%) считат, че изменението на климата в момента е най-належащият екологичен проблем, следван от замърсяването на въздуха (35%), замърсяването на моретата и океаните (31%), обезлесяването (28%) и нарастващото количество отпадъци (28%). Освен това почти шест от десет европейци вярват, че тези протести, водени от младежи, са допринесли за повече политически мерки срещу изменението на климата както на европейско, така и на национално равнище.

По отношение на европейските ценности мнозинството от гражданите считат защитата на правата на човека в световен мащаб (48%), свободата на словото (38%), равенството между половете (38%) и солидарността между държавите членки на ЕС (33%) за основни ценности, които трябва да бъдат защитавани в Европейския съюз.

В България повече от половината респонденти (51%) са посочили на първо място солидарността между държавите членки като основна ценност, която трябва да бъде защитавана от Европейския парламент, последвана от защитата на правата на човека в световен мащаб (46%) и свободата на словото (30%).


Подкрепата на гражданите за Европейския съюз остава висока за трета поредна година, показва още  проучването.

Почти шест от десет европейци (59%) заявяват одобрение за членството на своята страна в ЕС.
В България 53% от анкетираните определят членството на страната като нещо добро.

Резултатите от проведеното през октомври 2019 г. изследване показват също така повишено ниво на удовлетвореност от начина, по който работи демокрацията в Европейския съюз: 52% (+3 процентни пункта) от европейците споделят това чувство. На същото мнение са и 52% от анкетираните българи.

Европейските граждани биха искали Европейският парламент да играе по-важна роля, като 58% от анкетираните призовават за по-влиятелен Европейски парламент в бъдеще. Това е увеличение със 7 процентни пункта от пролетта на 2019 г. и най-високият резултат за този показател от 2007 г. В България почти половината от анкетираните (49%) биха искали Европейският парламент да играе по-важна роля, което е увеличение с 2 процентни пункта спрямо пролетта на 2019 г.

Голямо мнозинство иска повече информация за ЕС.

Не на последно място, Парламетърът за 2019 г. предлага ценен поглед върху това какъв вид информация, свързана с ЕС, би представлявала интерес за европейските граждани и как те могат да бъдат по-ангажирани с разработването на политики в ЕС.

Общо три четвърти от европейците (77%) биха искали да получават повече информация за дейността на европейските институции. Конкретните последици от законодателството на ЕС на местно, регионално и национално равнище, както и от дейностите на Европейския парламент и неговите членове са сред областите, които са най-важни за гражданите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


44
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всичко е далавера за кинти още ли не го разбрахте .Това е цялата истината .
17
0
 
6
 
! Отговори
Ами... преди 4 години
За огромната демографска криза, която ще се появи през следващите 10-15 години? Щото последния път отвориха портите на източно европейците, сега на бежанците. Ама едните дойдоха и работеха, па бежанците?
16
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Път без изход.
15
2
 
2
 
! Отговори
факт преди 4 години
Приоритет номер едно трябва да бъде унищожението на греха. После продължете с африканци, азиатци, араби, американци, индианци, индоциганомангали, евреиопалестинци, руснаци, украинци, сърби, турци, татари, сомалийци, бангладешци, перуанци и други. Давиийбатъпанарите. Залесявайте, кой ви спира? Фиданки има и по 3 лева за бройка, а костилковите растат само от заровена костилка.
14
0
 
5
 
! Отговори
До 11 преди 4 години
В България горския фонд се увеличава всяка година, това което пишеш са поредната доза екоталибански лъжи.
13
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Борбата с климатичните промени, е като борбата на Дон Кихот с вятърните мелници - една голяма масова психоза насадена от едни секта манипулатори. Общо взето плана е да се самоунищожим, вярвайки че така правим нещо много велико - лудост и простотия. За жалост Европа няма бъдеще, разрухата, упадъка и физическото заличаване на европейската цивилизация е много близо.
12
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да поживеят със стандарта на българина 30 години и после пак ги питайте какъв им е приоритета. В Африка също приоритета им е икономически растеж, но Обама им каза на посещение в Африка, че, ако зживеят като американци планетата ще кипне.
11
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да , да - приоритет , ама - друг път...При тази варварска сеч на горите в България - всеки ден се бастисват хилади декари гори.... После - нямало вода, това - онова ...Лунен пейзаж ще бъде резултата от хищническото изсичане на горите ни...Ни дърво , ни животно ще остане
10
0
 
11
 
! Отговори
шопа преди 4 години
Всичко във вселената се променя, само пълен идиотможе да си помисл, че може да се бори срещу това
9
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 9Някъде където няма да ме карат да живея като скот заради някакъв побъркан апокалиптичен култ.
8
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 5Къде ще избягаш? Даже в далечна НЗ са плъзнали гостите.
7
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Проблеми с климата няма. Има проблем с африканската популация. Трябва да се спръ всички хранителни и лекарствени помощи към африка преди чернокожата чума да залее цялата планета.
6
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Проучването показва успеха на промиването на безмозъци и нищо повече. У нас нещата изглеждат в пъти по-нормално, чвно ще издържим и на напъните на ЕССР
5
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Такъв автогол ще си вкара Европа на икономиката и индустрията с тези еко политики, че й е бедна фантазията. А и с тея нови европейци дето ги доведоха тук направо не ми се мисли какво ще правят. Нали точно за фабриките на Германия бяха, сега пък тези фабрики ще искат да ги затварят и ограничават. Като цяло наистина обмислям да бегам някъде за новия свят, защото скоро тук няма да може да се живее.
4
11
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз като се огледам наоколо, бедни не виждам. Всяко семейство е с по три коли, вярно че са стари, но за всяка кола се плаща гражданска, данък, гориво /за старата даже повече/. От познатите ми всеки втори ако не и всеки е пушач, обядва на ресторант, излиза на кръчма поне веднъж седмично - е това бедни ли са? Просто приоритетите са сбъркани ...
3
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Промивките на мозъци още от детската градина дават резултат, а в Африка и Азия не им пука за т.нар. климатични промени.
2
1
 
20
 
! Отговори
смок преди 4 години
Климата се изменя. Това е нормално. Случва се от милиони години!За съжаление (или за радост) човек не може да спре промените.
1
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Климатичните промени е поредната схема на елитите за пълен контрол над народите.