Меркел: Пандемията разкри колко крехък все още е ЕС

Съюзът се нуждае от сближаване и солидарност повече от всякога
18 юни 2020 16:08, Елка Василева
35
Меркел: Пандемията разкри колко крехък все още е ЕС
Ангела Меркел. Снимка: архив, БГНЕС

Пандемията от коронавирус разкри слабости на Европейския съюз и Германия ще използва своето председателство на блока за насърчаване на солидарността и икономическия просперитет на 27-те държави членки, заяви канцлерът Ангела Меркел, предаде Ройтерс.

Европейският съюз е изправен пред най-голямото предизвикателство в своята история, посочи Меркел в реч пред германския парламент, като се позова на пандемията COVID-19 и въздействието на кризата върху европейската икономика.

Меркел заяви, че "пандемията разкри колко крехък все още е Европейският съюз" и призова членовете на блока да покажат "сближаване и солидарност", като започнат с фонда за възстановяване на по-слабите икономики на ЕС.

В речта си пред Бундестага Меркел посочи, че най-непосредственото предизвикателство, пред което е изправен единият блок, където бяха регистрирани над 100 000 смъртни случая от COVID-19 и който е изправен пред най-тежката рецесия след Втората световна война, е да се споразумеят за многогодишната бюджетна рамка и за фонд за възстановяване.

"Пандемията разкри колко е крехък все още европейския проект", посочи Меркел пред Бундестага, оплаквайки се от "по-скоро националния, а не европейския" първоначален  отговор на пандемията от отделните правителства на ЕС, включително и нейното собствено.

"Сближаването и солидарността никога не са били по-важни отколкото днес".

Германия поема председателството на ЕС за шест месеца на 1 юли, като Меркел заяви, че държавите членки имат големи очаквания за най-голямата икономика на блока, която е и най-големият платец в рамките на съюза.

В петък е планирано лидерите на ЕС да обсъдят във видеоконферентен разговор плана на Европейската комисия за възстановяване от коронавирусната криза на стойност 750 млрд. евро заедно с предложението за 1,1 трлн. евро за следващата многогодишна бюджетна рамка на единния блок за 2021-2027 г., предаде БНР.

Планът ще се нуждае от одобрение от всички 27 държави членки на ЕС.

Ангела Меркел обаче заяви, че очаква споразумението за разходните планове на ЕС да бъде постигнато на физическа среща на европейските лидери по-късно тази година, омаловажавайки по този начин шансовете за постигане на някакъв пробив още на утрешната видеоконферентна среща на върха.

"Ще направя така, че на Европейския съвет да вземем решение относно многогодишната финансова рамка и фонд за възстановяване възможно най-бързо“, посочи Меркел.

Коронавирусната пандемия удари тежко единния блок в момент, когато той се бореше с други големи предизвикателства като намирането на обща стратегия за противодействие на силния икономически възход на Китай, за справяне с враждебна администрация на САЩ и за постигане на технологичен и военен суверенитет, напомня Ройтерс.

Меркел засегна някои от тези въпроси, когато определи целите си за председателството на Германия в ЕС.

Тя призова ЕС да говори с един глас пред Китай и да поеме по-глобална отговорност, особено чрез насърчаване на демокрацията и правата на човека.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


35
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
3
 
4
 
! Отговори
шкафчето преди 3 години
Меркел дали си има и тя нощно шкафче, където да си държи джобните?
8
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
крехък е точно заради баба мерк,дето иска колкото се може повече прости,фанатизирани,мръсни и черни мигрантски от репки да нахлуват на територията и да опреснявали генофонда им,сякаш няма да донесат със себе си своя примитивен светоглед и свирепи шовинистки порядки
7
1
 
4
 
! Отговори
V преди 3 години
Азия представлява 52 % от световната икономика .Германия при коректни изчисления е пета по големина икономика .Четери държави заплашват да я изпреварят. ЕС не е в позиция да извива ръце. И англичаните им го казаха. И по зле ще става . Много слаби в икономическите войни са тия .И много алчни ,,генерали,, Ако долара го държи външната търговия то еврото няма кво да го спаси.
6
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всеки за себе си,народа сам, горе елитите чакат пачките от евросъюза. Вятър и мъгла е ЕС, менте съюз,който вреди на мнозинството хора в Европа.
5
4
 
11
 
! Отговори
Калеко Алеко преди 3 години
Крехък е разбира се, и се крепи на политици като Меркел, както и на немския данъкоплатец с финансовата си дисциплина, на гърба на който са се накачулили всякакви гърци, испанци, италианци ... жълти жилетки, както и разни вишеградци с претенциите си за двойни стандарти и различни скорости ... Крехък е и с факта че прекалено много разчита на НАТО за колективната си сигурност, където водещата роля е на Щатите и поставя страните членки в зависимост от решенията на политици, като Тръмп ... !!!
4
3
 
7
 
! Отговори
Мальчик преди 3 години
Само Нинова е сАсобна да ни върне в жадуваната Русия! Нинова и господин президента Радев са нашата надежда за установяване на пряка руска протекция. Аз ви казвам, че господин Радев е вграден елемент на КГБ, който ще ни измъкне от джендърските лапи. Господин Радев е президент само на тези които го обичат, за това обичайте господин Радев за да бъде и ваш президент.Искам и аз да надникна в покоите на господин Радев за да видя има ли рубли и Калашников до главата!
3
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Съюзът се нуждае от сближаване и солидарност повече от всякога"===Всеки път, когато се случи нещо, чувам същата фраза. Включително и когато Меркел покани мигрантите, а после се чудеше какво да ги прави.
2
0
 
4
 
! Отговори
Нищо преди 3 години
не е свършило и нищо не е научено. Като ни помете голямата зимна вълна, тогава останалите живи - може би - ще си вземат поука.С други думи, разслабвайте мерките... докато въжето не се затегне около врата ви.
1
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Права е, набутахме се с тоя ЕС. Нинова трябва да събере подписка за връщането на СССР.