Голяма част от "златните паспорти" в Кипър са незаконни

Схемата на Кипър има за цел да привлича повече инвеститори
8 юни 2021 07:53, Ния Христова
24
Голяма част от "златните паспорти" в Кипър са незаконни
Снимка: БГНЕС
Схемата на Кипър "паспорти срещу пари", която има за цел да привлича инвеститори, работи с минимален надзор и хиляди паспорти са издадени незаконно, заяви шефът на разследване , съобщи АФП.
 
Бившият съдия от върховния съд Мирон Николатос заяви, че има "наказателна и политическа" отговорност, тъй като правилата са били нарушени.
 
Назначената от генералния прокурор анкетна комисия беше създадена миналия септември, за да направи разследване за така наречените "златни паспорти", издадени между 2007 и август 2020 г., преди схемата да бъде премахната през ноември.
 
"Очевидно е, че Кипърската инвестиционна програма е действала между 2007 и 2020 г. с пропуски и недостатъци, неадекватна законодателна рамка и почти никаква регулаторна рамка," каза Николатос пред репортери. Докладът на разследването казва, че 53 процента от 6779 издадени паспорта са предоставени незаконно, поради вакуум за надлежна проверка или недостатъчни проверки.
 
Кабинетът имаше последната дума за одобряване на всяко заявление за паспорт от богат инвеститор.
 
По-късно в понеделник говорителят на правителството Кириакос Кушус заяви, че администрацията е твърдо виновните да си понесат последствията.
 
Приключването на доклада "затваря или трябва да затвори продължителен цикъл на политическо напрежение и токсичен климат, насочен предимно към президента (Никос Анастасиадис) и неговото правителство", каза той.
 
Средиземноморският остров прекрати паспортната схема, след като Ал Джазира излъчи документален филм, показващ репортери, представящи се за посредници на китайски бизнесмен, търсещ кипърски паспорт, въпреки че има криминално досие.
 
Председателят на парламента Деметрис Силурис и опозиционен депутат бяха тайно заснети, за които се твърди, че се опитват да улеснят паспорта на избягалия инвеститор.
 
По-късно те подадоха оставка, въпреки че и двамата настояваха, че не са виновни в каквито и да било нарушения.
 
Ал Джазира каза, че десетки от кандидатите са били под наказателно разследване, международни санкции или дори са излежавали присъди в затвора.
 
Никозия отдавна е изправена пред натиск от Брюксел да реформира схемата поради опасения, че може да е помогнала на бандите от организираната престъпност да проникнат в Европейския съюз.
 
Членът на ЕС Кипър заяви, че се нуждае от инвестиции след икономическия срив на острова през 2013 г. Никозия позволи на инвеститорите да придобият паспорт в замяна на инвестиция от 2,5 милиона евро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не съм чувал да има много китайски бизнесмени в Кипър, но там е пълно с фалшиви руски бизнесмени.
2
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Торбалан също доста парички събра продавайки паспорти
1
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като вземаха парите не ревяха, сега реват хайде у лево