Доходите в Люксембург пет пъти по-високи от тези в най-бедната България

Неравенството между бедни и богати се задълбочава още
Обновена: 8 дек 2021 20:27 | 8 дек 2021 19:15, Камелия Цветанова
177
Доходите в Люксембург пет пъти по-високи от тези в най-бедната България
Снимка: Pixabay

Разликата в доходите на най-богатите и най-бедните европейци е нараснала в повечето страни от ЕС през последното десетилетие, показва нов доклад, който подчертава необходимостта от действия за премахване на бедността, съобщиха от Европейската конфедерация на профсъюзите /ЕКП/, съобщи КНСБ.

Докладът "Неравностойна Европа" е изготвен от ЕКП и изследователския й институт ETUI. Според данните неравенството в заплащането се е увеличило в 14 държави членки между 2010 и 2019 г., най-вече в Унгария, Испания и Белгия, следвани от България, Естония и Италия.

Неравенството в заплащането на труда е намаляло най-много в Германия, Литва и Гърция, Латвия, Словения, Австрия, Португалия, Полша и Хърватия. България остава в групата на страните със силно подчертани разлики в заплащането. В доклада страната ни продължава да е негативен пример за най-бедната страна в ЕС с най-драстично ниски показатели спрямо останалите икономики.

През 2019 г. брутният вътрешен продукт /БВП/ на глава от населението на най-богатата държава членка - Люксембург, е почти пет пъти по-висок от на най-бедната - България, докато в ЕС-27 средният БВП на глава от населението е почти два пъти по-висок от този на България, се посочва в доклада.

Като цяло негативните изводи за неравенствата в ЕС се обясняват от ЕКП като резултат от свиването на дела на работниците, обхванати от колективни трудови договори, и намаляването или замразяването на относителната стойност на минималните работни заплати.

От 2000 г. насам обхватът на колективното трудово договаряне е намалял в 22 от 27-те държави членки на ЕС в резултат на политиките, провеждани от ЕС и държавите членки.

Неравенството в заплащането на труда се е увеличило в oсем от 14-те държави, в които относителната стойност на законоустановената минимална работна заплата като процент от медианната или средната работна заплата е намаляла или е била замразена от 2010 г. насам, посочва още докладът.

Eвропейските синдикати призовават за праг на достойнство за законоустановените минимални заплати, определен на 60 процента от медианната заплата и 50 на сто от средната заплата във всяка държава членка. Те искат забрана за отпускане на публични средства на предприятия, които отказват да участват в колективни преговори или нарушават споразумения, като част от мерките за увеличаване на обхвата на колективните трудови договори във всички държави членки.

ЕКП призовава за гаранции, че новата директива за минималната заплата няма да засегне съществуващата добре функционираща система за колективно договаряне в Швеция и Дания.

"Ясно е, че политиките, провеждани на равнище ЕС и на национално ниво през последното десетилетие, са увеличили неравенството и този доклад показва, че много работници са изоставени. Главните изпълнителни директори могат да си позволят повече лукс, докато милиони работещи хора се борят да платят сметките си за отопление, трябва да се хранят по-малко и с по-некачествена храна и са принудени да задлъжняват, за да си позволят наема. Едва ли е изненадващо, че през последното десетилетие социалната и политическата поляризация нараснаха", коментира зам.-генералният секретар на ЕКП Естер Линч. По думите на Линч, не бихме могли да бъдем по-далеч от "икономиката, която работи за хората", обещана от Европейската комисия.

Според нея докладът показва, че решенията на проблема са също толкова ясни, колкото и причината за него - адекватните минимални заплати са от решаващо значение за намаляване на неравенството, а по-силното колективно договаряне е най-добрият начин за действително справедливо заплащане. "Директивата на ЕС за минималните заплати е шанс да се поправят грешките от миналото и да се гарантира, че милиони работещи хора и техните семейства вече няма да живеят в бедност", заявява Линч, цитирана от КНСБ. Тя добавя, че ръководителите на ЕС и на държавите членки трябва да се съобразят със спешността, която изисква ситуацията, описана в този доклад, и да приключат преговорите по директивата възможно най-скоро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


177
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
2
 
5
 
! Отговори
До 10 преди 2 години
За "дуганофците" и ти не знаеш колко много си прав с тази мафия ДПС не можем да се доближим до чехия не до Люксембург, Холандия или Швейцария!!
14
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А колко са доходите в Лихтенщайн, колко са доходите в Лихтенщайн?
13
1
 
14
 
! Отговори
Евроатлантик преди 2 години
Гърч,ниски доходи ,високи цени за неблагодарния българин.Със 650 лв минимална заплата-500 чисто се живее прекрасно в икономическа стабилна България.
12
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Каква индустрия има Люксембург?
11
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да, ама гледм, че сме дали милиони безвъзмездно на Африка и на БЮРМ за да водят антибългарска пропаганда..
10
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да ама там няма радефци и дуганофци...
9
11
 
2
 
! Отговори
Василев преди 2 години
В Люксембург има много офшорки и банки , които се захранват с пари от Източна Европа!!!Лепа Брена няма грешка, хем е красива , хем пее убаво!Бати Бойко е велик, но не е разбран , така както българския народ не разбра Костов и Царя!!!Тримата мускетари Алфа, Бета и Омикрон вече заместват Великата Американска Армия!Агент Бренда Фрачели!ЦРУ!!!
8
1
 
3
 
! Отговори
До 3 преди 2 години
Е изял e една буква то е ясно, че я карат през просото още повече по тва време.
7
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
2202?-332? минимални заплати в Люксембург и България Пет пъти разлика ли е бре ***?
6
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
през комунизма имаше равенство в заплатите банкерите взимаха колкото строителите,лекарите взимаха колкото учителите и т.н.
5
4
 
3
 
! Отговори
Сертификат чо преди 2 години
Капиталисти в България виновни ама спите !!
4
10
 
19
 
! Отговори
Нане преди 2 години
Време е за напускане на фашисткият съюз, за 14 години само мизерия от него... Нищо добро не ни донесе, а проблемите се задълбочиха неимоверно заради неистовата им подръжка на гробарите... Булекзит!
3
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Доходите по-висок" = " Чорбаджи, да си видял един сив магари?"
2
4
 
11
 
! Отговори
Е-хе-хе.. преди 2 години
Люксембург.. Защо не кажете, че в Люксембург е най-скъп наемът и хубаво жилище оли офис на хубаво място е не по-малко от 3-4000евро, НАЙ-МАЛКО и животът е мноооооого скъп нищо, че е едно дупе място с премиер гей това е една от най-развитите държави, основно банковото дело. Излишно е да казвам, че нашта банкова система е разсипана.
1
7
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
не съм чул обаче там да е имало комунисти .