Спечелиха ли българи и румънци от членството си в ЕС?

Вече 15 години сме в Общността, а какво се промени
486
Спечелиха ли българи и румънци от членството си в ЕС?
Снимка: Pixabay

"Все още си спомням годините преди приемането в ЕС. Това си беше истинска бедност": членството в ЕС доведе до по-високи заплати в България и Румъния, но проблемите с корупцията така и не бяха окончателно решени.
15 години след приемането на България и Румъния в ЕС много граждани на бившите комунистически страни смятат, че положението определено се е подобрило, пише Дойче веле.

Но двете държави имат да извървят още дълъг път, докато се справят с ширещата се корупция и постигнат такъв икономически ръст, който ще убеди гражданите им да не напускат родината си, за да търсят по-добри финансови възможности.

Въпреки парите от Брюксел, качеството на живот в България и Румъния е по-ниско

"Европейските фондове за нас са като парите от газа за Русия или парите от петрола за Саудитска Арабия", казва бившият румънски министър за европейските фондове Кристиан Гинеа. Той изброява и конкретните ползи от еврочленството: нови пътища, водопроводи в изостаналите региони, въвеждане на организирано сметосъбиране по селата.

Но парите, които идват от ЕС, все още не успяват да повишат достатъчно качеството на живота в България и Румъния и поне в определени области да го изравнят със средното ниво в ЕС. В двете страни бедността сред децата все още е на тревожно високо равнище. Преди началото на пандемията средната продължителност на живота в България беше 74,91, а в Румъния 75,46 години, докато в ЕС средната продължителност на живот възлиза на 81,3 години. А пандемията още повече разшири пробойните в остарелите и недостатъчно финансирани здравни системи на двете страни.

Милиони българи и румънци заминаха на Запад

Подобни тенденции накараха милиони българи и румънци да се възползват от един от крайъгълните камъни на ЕС - свободата на придвижване - и да напуснат родината си, за да живеят и работят на Запад.
Гинеа признава, че членството в ЕС е донесло "огромни ползи", но в същото време е довело и до масивно изтичане на специалисти и до възникването на големи диаспори в Италия, Испания, Великобритания и други западни държави. "Говорим за около 4 милиона души. Напускат толкова много млади и талантливи хора, от които има голяма нужда в страната", казва бившият министър.

Повече от 1 милион румънци подадоха молби за оставане във Великобритания, след като миналата година страната излезе от ЕС. В Германия през септември миналата година бяха официално регистрирани над 450 000 румънци - около шест пъти повече в сравнение с началото на 2014.

Сред онези граждани на ЕС, които решиха да останат във Великобритания след Брекзит, е и българката Диана
Русева. 39-годишната жена пристига да следва и да работи в Лондон още през 2007 година. Днес тя признава, че резултатите от членството на нейната родина в ЕС не са еднозначни.

"Хем се промени много, хем не се промени", казва тя. "Стандартът на живот определено се повиши неимоверно. Повечето мои връстници имат същия жизнен стандарт като моя в Обединеното кралство." В същото време обаче слабо развитата инфраструктура, опасните пътища и досадната бюрокрация са си все същите и причиняват на хората всекидневен стрес, обяснява Диана.

Стандартът на живот в България се повиши, но корупцията и бюрокрацията продължават да са сериозен проблем.

Борбата с корупцията не е доведена докрай

България и Румъния кандидатстваха за членство в ЕС в средата на 90-те години на миналия век и изминаха дълъг път до присъединяването си на 1 януари 2007 година. Едно от главните условия беше да се преборят с ширещата се корупция, а за България - и с организираната престъпност. Брюксел инсталира специален механизъм за наблюдение, а през годините в двете държави бяха проведени редица акции срещу тези язви, но въпреки това в момента изглежда, че напредъкът в борбата срещу корупцията в двете страни е недостатъчен.
В индекса на "Трансперънси Интернешънъл" за корупцията през 2020 година България и Румъния събират 44 точки, като 100 точки се дават на най-малко корумпираните държави. Все пак от 2012 година насам България се подобри с 4 пункта, докато в Румъния положението си остава същото.

Двете страни все още имат редица недъзи, но същевременно демонстрират и реално измерим напредък. От 2007 година насам заплащането на труда непрекъснато расте. В Румъния минималната работна заплата се увеличи от 79 евро през 2007 на 465 евро през 2021. Подобна е тенденцията и в България.

Българите и румънци вярват в европейските институции

В изявлението си по повод 15-годишнината от приемането в ЕС румънският президент Клаус Йоханис каза: "Европейският път без съмнение си остава единствената предпоставка за благоденствие, стабилност и дългосрочно развитие."

Този възглед получава широка подкрепа както в Румъния, така и в България. Според едно допитване на "Евробарометър" хората в двете страни вярват на ЕС два пъти повече, отколкото на собствените си правителства.
През последните години протести разтърсиха Букурещ и София. Хората излязоха на улицата, защото се опасяваха, че демокрацията издиша. Дълбокото недоверие към правителствената власт не е нещо необичайно в посткомунистическите страни. Наблюдателите смятат, че тъкмо то дава отговор и на въпроса защо тъкмо България и Румъния са страните с най-нисък процент ваксинирани срещу коронавируса в ЕС.

Политическата нестабилност едва ли много помага на двете страни, които през последните месеци регистрират едни от най-високите проценти на смъртност заради Ковид-19 в цял свят. Хората, които решиха да останат в България или в Румъния след приемането им в ЕС, не смятат обаче, че Брюксел е виновен за продължаващото изоставане на страните им.

"Спомням си годините преди приемането в ЕС - беше истинска бедност"

Рудолф Йоахим Поледна живее в Сашиц, разположен на 300 километра северно от Букурещ. Той е получил помощ от 100 000 евро от регионалните фондове за развитие на ЕС, а с тези пари успял да построи къща за гости с четири стаи. Сега Рудолф казва, че вече не усеща принуда той и младото му семейство да напускат страната.

"За млади хора като нас няма по-добра подкрепа от фондовете на ЕС. А аз все още си спомням Румъния в годините преди приемането в ЕС. Това си беше истинска бедност, в сравнение със сегашните стандарти", казва Поледна пред Асошиейтeд Прес.
 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


486
Още по темата: БългарияЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
289
11
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нищо не спечелихме и няма и да спечелим всички на Запад не са спечелилинот ЕС а от колониинвекове преди това диамантите на Кралицятя са от Индия парите на Германия са от измъкнатите златни пломби на евреите от Аушвиц френските пари са от Алжир а Белгииските от Конго.Живеете като мишки на Запад в скапани апартаменти и то ако не вте под наем за които бачкате от 5 до 5 и каряте най много някоя умрела Шкода което го мислите за голямото постижение.Робството убива а вие сте роби.
288
31
 
18
 
! Отговори
Pepe преди 2 години
Живял съм и в двете времена. Който казва, че не сме спечелили е напълно СПРЯЛ!!! Защо мисля така, образован съм, от бедно работническо семейство (нали така беше модерно). Днес работя без връзки за 4500лв (не IT), пътувам когато и където пожелая, магазините са пълни. Има богат културен живот. Човек ако реши може да отиде на концерт в Париж утре. И за това е нужно просто да си образован и адекватен. Естествено много неща не са съвсем наред, но посоката е правилната.
287
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
НЕДо 2007 се развивахме по-бързо, укрепвахме собствена икономика. След 2007 се научихме да лапаме еврофондове и да потребяваме евростоки.
286
4
 
0
 
! Отговори
НАП преди 2 години
До До 386Белият хляб беше 40 ст за 700 гр. До 82-ра бепе по 42 ст за кг.
285
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
лицемерната проамериканска европа дава пари за нейни си нужди , сега Киро като се изтъпани да обяснява , че ще прави тунели под Петохан и мост при Силистра , откъде са му опорките , те още преди изборите идваха американски сенатори по морето и лансираха идеята за крайбрежна магистрала , трябва им магистрала към украйна , по лесно да се придвижват войските на нато
284
0
 
11
 
! Отговори
385 преди 2 години
ей на 90 г в началото имаше хаос , няма закони , работиш без осигуровкси , защото иначе оставаш гладен , няма синдикати , зваеш ли колко хора са така
283
5
 
16
 
! Отговори
вън от ес преди 2 години
на кой се промени стандарта , спонсорирани платени статии блумберг -днес на 10 процента , останалото население мор , ходят болтогледачи и берачи по ЕС , това ли е стандарт
282
9
 
18
 
! Отговори
До 386 преди 2 години
Това не е вярно! 1988г. заплатата на млад специалист беше 145 лева, хлябът "Добруджа" струваше 18 стотинки, а белият 26. И беше килограм!
281
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Спечелиха жителите на Столипиново. В Германия мислят, че Столипиново е град. Който попиташ от къде е - казва от Столипиново. Замъкнаха си и децата там. Вземат по 200 евро помощи за дете, отделно от България също им се начисляват. Гит- гел правят през месец до Германия и точат две държави с помощи понеже се водят и на адрес в България. Проверете! Училищата са с мъртви души на списък. Децата са по Европа
280
13
 
5
 
! Отговори
Herr Muller преди 2 години
До Пешо --- Не, не означава това - според моите разбирания. ДжеЕфКей беше заявил на всеослушание: "Не мислете за това какво държавата може да направи за вас, а какво вие можете да направите за държавата." В евровариант това може да бъде перефразирано така: "Не мислете какво ЕС печели от вас, а какво ВИЕ можете да спечелите от ЕС." :)
279
2
 
4
 
! Отговори
Herr Muller преди 2 години
До Аз --- Не сравнявам НАТО с ЕС и обратното. Само намекнах, че поради определени обстоятелства, щабквартирата на НАТО се намира в Брюксел, Белгия, Европейски съюз.
278
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не.
277
5
 
1
 
! Отговори
Herr Muller преди 2 години
До Анонимен 375 ---- Етимологията на думата "амбициозен" има и позитивна нюансировка - "упорит", "последователен", "предприемчив". Желанието да учиш, да растеш в йерархията и да докажеш себе си не е порок. Когато един индивид се остави на течението и не се опитва да плува (да се бори с живота), то или течението го отнася или се дави. Винаги съм се ръководил от принципа: "да даваме на живота мечти, а на мечтите - живот. Децата и внуците ми са възпитани в този дух и НЕ съжаляват за това.
276
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Herr MullerАмбициозните никога не стават хора, а послушни лакеи. В София е пълно с амбициозни индивиди от всички краища на страната, тръгнали да си търсят щастието пълзешком. Така е и в чужбина. Амбициозни са хората, които нямат лидерски качества и го осъзнават, но не го признават, но мечтата им е да застанат на върха на пирамидата на всяка цена. Те опитват да компенсират некадърството с амбиция. Колеги, не взимайте на работа такива хора! Вредно е.
275
1
 
20
 
! Отговори
Младияпремиерсхарема преди 2 години
Някъв бил взел 100 хил евро за къща за гости я дайте на 4 5 милиона българи по-100 хил евро, престъпници народа ще емигрира а вие ще влезете в затвора, а това,че стандарта се бил вдигнал пълна лъжа, всеки трайно безработен и сега и преди десет,двайсет и тнт години стандарта му е паднал,защото цените се вдигат а той как да живее може да емигрира ,че тук работа не може да си намери
274
2
 
33
 
! Отговори
Пурко преди 2 години
Парите от ЕСотидоха в определени джобове а народа клати дърветата.Но докато има овце,винаги ще има стригачи.
273
4
 
16
 
! Отговори
Аз преди 2 години
До Herr MullerНАТО е вредна за Европа организация. Не я сравнявайте с ЕС!
272
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
до 364- Абе налъм, като отделиш от 2000 лв. за доктори, ток, вода, парно, кво ША ти остане? - гол
271
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
367-щом пишеш против есес и натовските душегубки, трият те.
270
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 364- А СЪС ПЕНСИЯ 170 лв. КАКВО МОЖЕШ ДА СИ КУПИШ. И ЗА ПОГРЕБЕНИЕ НЕ СТИГАТ.