Спечелиха ли българи и румънци от членството си в ЕС?

Вече 15 години сме в Общността, а какво се промени
486
Спечелиха ли българи и румънци от членството си в ЕС?
Снимка: Pixabay

"Все още си спомням годините преди приемането в ЕС. Това си беше истинска бедност": членството в ЕС доведе до по-високи заплати в България и Румъния, но проблемите с корупцията така и не бяха окончателно решени.
15 години след приемането на България и Румъния в ЕС много граждани на бившите комунистически страни смятат, че положението определено се е подобрило, пише Дойче веле.

Но двете държави имат да извървят още дълъг път, докато се справят с ширещата се корупция и постигнат такъв икономически ръст, който ще убеди гражданите им да не напускат родината си, за да търсят по-добри финансови възможности.

Въпреки парите от Брюксел, качеството на живот в България и Румъния е по-ниско

"Европейските фондове за нас са като парите от газа за Русия или парите от петрола за Саудитска Арабия", казва бившият румънски министър за европейските фондове Кристиан Гинеа. Той изброява и конкретните ползи от еврочленството: нови пътища, водопроводи в изостаналите региони, въвеждане на организирано сметосъбиране по селата.

Но парите, които идват от ЕС, все още не успяват да повишат достатъчно качеството на живота в България и Румъния и поне в определени области да го изравнят със средното ниво в ЕС. В двете страни бедността сред децата все още е на тревожно високо равнище. Преди началото на пандемията средната продължителност на живота в България беше 74,91, а в Румъния 75,46 години, докато в ЕС средната продължителност на живот възлиза на 81,3 години. А пандемията още повече разшири пробойните в остарелите и недостатъчно финансирани здравни системи на двете страни.

Милиони българи и румънци заминаха на Запад

Подобни тенденции накараха милиони българи и румънци да се възползват от един от крайъгълните камъни на ЕС - свободата на придвижване - и да напуснат родината си, за да живеят и работят на Запад.
Гинеа признава, че членството в ЕС е донесло "огромни ползи", но в същото време е довело и до масивно изтичане на специалисти и до възникването на големи диаспори в Италия, Испания, Великобритания и други западни държави. "Говорим за около 4 милиона души. Напускат толкова много млади и талантливи хора, от които има голяма нужда в страната", казва бившият министър.

Повече от 1 милион румънци подадоха молби за оставане във Великобритания, след като миналата година страната излезе от ЕС. В Германия през септември миналата година бяха официално регистрирани над 450 000 румънци - около шест пъти повече в сравнение с началото на 2014.

Сред онези граждани на ЕС, които решиха да останат във Великобритания след Брекзит, е и българката Диана
Русева. 39-годишната жена пристига да следва и да работи в Лондон още през 2007 година. Днес тя признава, че резултатите от членството на нейната родина в ЕС не са еднозначни.

"Хем се промени много, хем не се промени", казва тя. "Стандартът на живот определено се повиши неимоверно. Повечето мои връстници имат същия жизнен стандарт като моя в Обединеното кралство." В същото време обаче слабо развитата инфраструктура, опасните пътища и досадната бюрокрация са си все същите и причиняват на хората всекидневен стрес, обяснява Диана.

Стандартът на живот в България се повиши, но корупцията и бюрокрацията продължават да са сериозен проблем.

Борбата с корупцията не е доведена докрай

България и Румъния кандидатстваха за членство в ЕС в средата на 90-те години на миналия век и изминаха дълъг път до присъединяването си на 1 януари 2007 година. Едно от главните условия беше да се преборят с ширещата се корупция, а за България - и с организираната престъпност. Брюксел инсталира специален механизъм за наблюдение, а през годините в двете държави бяха проведени редица акции срещу тези язви, но въпреки това в момента изглежда, че напредъкът в борбата срещу корупцията в двете страни е недостатъчен.
В индекса на "Трансперънси Интернешънъл" за корупцията през 2020 година България и Румъния събират 44 точки, като 100 точки се дават на най-малко корумпираните държави. Все пак от 2012 година насам България се подобри с 4 пункта, докато в Румъния положението си остава същото.

Двете страни все още имат редица недъзи, но същевременно демонстрират и реално измерим напредък. От 2007 година насам заплащането на труда непрекъснато расте. В Румъния минималната работна заплата се увеличи от 79 евро през 2007 на 465 евро през 2021. Подобна е тенденцията и в България.

Българите и румънци вярват в европейските институции

В изявлението си по повод 15-годишнината от приемането в ЕС румънският президент Клаус Йоханис каза: "Европейският път без съмнение си остава единствената предпоставка за благоденствие, стабилност и дългосрочно развитие."

Този възглед получава широка подкрепа както в Румъния, така и в България. Според едно допитване на "Евробарометър" хората в двете страни вярват на ЕС два пъти повече, отколкото на собствените си правителства.
През последните години протести разтърсиха Букурещ и София. Хората излязоха на улицата, защото се опасяваха, че демокрацията издиша. Дълбокото недоверие към правителствената власт не е нещо необичайно в посткомунистическите страни. Наблюдателите смятат, че тъкмо то дава отговор и на въпроса защо тъкмо България и Румъния са страните с най-нисък процент ваксинирани срещу коронавируса в ЕС.

Политическата нестабилност едва ли много помага на двете страни, които през последните месеци регистрират едни от най-високите проценти на смъртност заради Ковид-19 в цял свят. Хората, които решиха да останат в България или в Румъния след приемането им в ЕС, не смятат обаче, че Брюксел е виновен за продължаващото изоставане на страните им.

"Спомням си годините преди приемането в ЕС - беше истинска бедност"

Рудолф Йоахим Поледна живее в Сашиц, разположен на 300 километра северно от Букурещ. Той е получил помощ от 100 000 евро от регионалните фондове за развитие на ЕС, а с тези пари успял да построи къща за гости с четири стаи. Сега Рудолф казва, че вече не усеща принуда той и младото му семейство да напускат страната.

"За млади хора като нас няма по-добра подкрепа от фондовете на ЕС. А аз все още си спомням Румъния в годините преди приемането в ЕС. Това си беше истинска бедност, в сравнение със сегашните стандарти", казва Поледна пред Асошиейтeд Прес.
 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


486
Още по темата: БългарияЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
269
3
 
14
 
! Отговори
Жиката преди 2 години
Абе голяма демократична цензура тука от 409 коментара ,само 366 видими.
268
2
 
18
 
! Отговори
Пешо преди 2 години
Хер Мюлер ,значи ЕС печели ,а ние губим.
267
13
 
47
 
! Отговори
Herr Muller преди 2 години
И като финал на дискусията по тази тема, да попитам скромно: СЕГА разбрахте ли за ползите и вредите, плюсовете и минусите, pros and cons от влизането на България в ЕС, в НАТО, отварянето на границите и даване шанс на амбициозните да станат хора. Приятна вечер.
266
12
 
42
 
! Отговори
Herr Muller преди 2 години
Със средно владеене на английски можете да започнете работа в някоя банка, фирмен офис, да станете мениджър на български бачкатори. Няма да ви кажа по колко получават същите, щото руската трупа мержелееща се из форума може да получи апоплектичен удар. А със завършени международни икономически отношения, стартирате в Чейс Банк, ЮЕсЕй със скромното заплащане 35 долара на час, сума която се увеличава почти на всеки месец и си кютате в офиса из сините небеса на Манхатън. На разбралите - ЧЕСТИТО !
265
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Заеха последните две дупки на кавала, други отзад няма. От 9 млн на 6.
264
8
 
53
 
! Отговори
Herr Muller преди 2 години
Как няма да бягат от България, когато един обикновен бояджия получава от 20 паунда нагоре на час, често работи по 8 часа, а му плащат за 10. Почти всички в строителството са self-employed и плащат 20% данъци, които в края на таксовата година HMRC връща на работещите. Също така няма метач из билдингите, който да получава по-малко от 12 паунда на час. *** с арсенал от 100 английски думи за два дена заработва това, което колегата му в Русия - за ЕДИН МЕСЕЦ. Здравствуйте Братушки!
263
9
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Спечелиха-слугинаж на запад.
262
15
 
10
 
! Отговори
тесткит преди 2 години
българина не обича да се чувства част от общност, 5 века затова сме били под робство, все пак "ВСЕКИ САМ СИ ПРЕЦЕНЯ'. Ние сме част от една невероятна общност, с богата история, ценности и култура, европейската общност. Вместо да вземем примерт за нещо, ние го псуваме
261
19
 
18
 
! Отговори
цола драгойчева преди 2 години
а от 50 години мазен комунизъм какво спечвли бъларинът, да краде да *** и да хитрува като всяка мизврстваща нация спечвлиха бандата комунисти и техните деца а за останалите свобода навън с честен труд и далеч от агентчета и агентки миски и мижетурки от харвард и школата в симеоново, платени чалгаджии и смешни софисйки ***
260
16
 
11
 
! Отговори
Много преди 2 години
...преди да влезем в ЕС , кадърните млади българи бяха дръпнали от тази комуно'идна клоака! Сигурно ЕС е виновен, че комунистите бяха опоскали държавата! Хайде да си припомним Виденовата зима, когато пенсии и заплати бяха стигнали до грандиозните 3-6 долара месечно!
259
8
 
27
 
! Отговори
Жиката преди 2 години
Днес имаме населени места с паркове и градинки ,но без население.Изчезващи села ,но с обработени землища.Болници без лекари и обновени училища без деца.Да ви е честито членството.
258
8
 
6
 
! Отговори
До Трола преди 2 години
А бе "тлъстия" да не си е прибрал метрото, околовръстното, м-ла Тракия..., или всичките пречиствателни станции по морето ...във къщи! Аман от платени плювалници!
257
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Спечелихме един голям _ _ _
256
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
349-ИСКАШ ДА КАЖЕШ ЧЕ НЕ Е БИЛО ВЯРНО ЛИ? - И ЗА ХИЛЯДИТЕ УБИТИ ПРИ ТЕЗИ БОМБАРДИРОВКИ Е ЛЪЖА ЛИ? -
255
1
 
0
 
! Отговори
До 347 преди 2 години
се отнасяше.
254
7
 
0
 
! Отговори
До 348 преди 2 години
Яко промиване на мозъка сте преживяли. За детските играчки с детониращи субстанции думам. Официозът Разбойническо дело пишеше в тоя стил.
253
1
 
4
 
! Отговори
Ало 349 преди 2 години
То пък един живот...
252
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
342- Ама друго си е десетки английски самолети да хвърлят *детски играчки* над София и няколко други градове през ВСВ. Хората търчаха и събраха нали?
251
1
 
4
 
! Отговори
Пешо преди 2 години
Супер е.Събрах пари за врата и прозорец ,сега събирам за ***.
250
1
 
15
 
! Отговори
Пророк Антиваксарии преди 2 години
ЕС може да са ,, НИ ,, дали не 250 млн евро ами и 500 милиарда ,ама ние от тях нито сме си вдигнали стандарта, нито ни е станало по-добре . На баба пена от Дреново помага ли и че някой бил дал нещо на друг въобще не и оправя положението ,че е заобградена от тъмнокожи и всеки момент ще и задигнат и последната кокошка Да АЗ всеки ден виждам зализани физиономии да развяват хартиики и да четат за разни суми НО килипир за хората не виждам--е шкафчета и др работо дал господ сигурно парите са там ?