Преходът към еврото няма да е плавен, но е правилната стъпка

Експерт: Цените няма да се върнат, но ръстът ще е по-бавен
16 май 2022 21:30, Анисия Иванова
76
Преходът към еврото няма да е плавен, но е правилната стъпка
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Инфлацията е като изпускане на дух от бутилка и каквито и мерки да предприеме едно правителство капацитетът му на противодействие е ограничен. Дори и да се сложат тавани на цените, историята показва, че това е изключително непродуктивен подход. Това каза Димитър Събев, журналист и икономист, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водеща Роселина Петкова.

Инфлацията, когато е придружена с нормални, не апокалиптични политики, има един праг, до който се покачва и след това се успокоява, добави Събев. "Тази инфлация аз наричам еко инфлация. Тя показва границите на сегашната система, която е много тясно обрана по краищата с тези вериги на доставки, с тези ниски цени, плащани в някои региони на света и това вече не е нормално. Този период на ниски цени беше изкуствен и свързан с не много добри резултати. Сега виждаме едно нормализиране".

По въпроса дали инфлацията ще продължи да расте гостът каза, че това ще е един дългосрочен период, но трябва да се отчете и фактът, че "централните банки ще реагират, те вече реагират". "Специално в България се добави и ефектът на нашето немощно реагиране да се отговори на тези високи цени. Моето очакване е, че действително, както казва финансовият министър, ще се достигне едно плато. Няма да се върнат предишните нива на цените, но очаквам по-бавно нарастване".

Правителството в условията на пазарна икономика, е "голям играч, но просто един голям играч на пазара", поясни събеседникът. По думите му разумната политика е правителството да събира парите, защото инфлацията е съпроводена с ръст на парите от ДДС, от акцизите и т.н. и водено от целесъобразността и като добър търговец да ги разпределя към най-уязвимите групи с фиксиран доход. Не бива да се очаква твърде много от антиинфлационните мерки - те могат да смекчат най-лошото и да се отговори на политическите противници.

За нуждата от данъчни облекчения Събев каза, че диференцираната ставка по ДДС би била много погрешна стъпка в настоящия момент, защото сега цените се движат от различни фактори, включително спекула и такава крачка ще даде възможност да се увеличат печалбите на търговците, а бюджетът, който е зависим от косвените данъци, ще бъде застрашен.

"Идеята за диференцирани ставки и данъчни облекчения е добра и дългосрочно трябва да прегърнем този подход, но в този изключително бурен период от историята трябва да се свием към по-консервативното и да се държим към тази ДДС ставка".

Единият от аргументите е, че след това ще е трудно да се излезе от едни намалени ДДС ставки, добави Димитър Събев. "Обръщането на подобна политика, която е била удачна за времето си, ще е много трудно". "Дългосрочно трябва да въведем диферинциран ДДС, защото данъчната система е много гъвкав инструмент, особено в условията на валутен борд. Трябва по някакъв начин да се опитваме да регулираме икономика. Това е нещо хубаво, но не в този момент".

"Радостен съм, че цената на регулирания пазар за май се оказа, че не скача драстично след като от "Газпром" спряха доставките на газ. 10-12 % по-висока ще бъде, което е напълно приемливо, предвид много сложната обстановка", а след това очакваме да имаме и по-евтин газ. Това би било изключително силен удар към заплахите и интересите, които десетки години натискаха българската икономика към едно подчинено положение и липса на динамика, към една зависимост. Това бяха предпоставки за формиране на силно корумпирана среда, подчерта гостът.

"Гледам с много голяма надежда за диверсифификацията на енергийните доставки. Българската икономика ще спечели от това в много посоки - като цена, като липса на корупция и като печелене на някаква национална независимост".

Относно идеята за национализиране на "Лукойл Нефтохим" Събев каза, че това е ключово предприятие за българската икономика, което в предишни години формираше оборот от около 6 млрд. лв. Дълго беше най-голямото предприятие в България и един евентуален бойкот на вноса на руски петрол от страна на ЕС ще има много сериозни последици върху регионалната икономика, ще се усети и върху БВП, и върху ръста на безработицата.  

Национализацията на "Лукойл Нефтохим Бургас" не е хитър подход. "Ние говорим за смарт, за умна икономика и национализацията прилича на грубия подход, който видяхме от Путин в Украйна. Подобен ход би бил и национализирането на Нефтохим, но "това предприятие би могло да бъде подложено на много по-смарт, по-умни регулации, така че ние да си получим нашето, без да влизаме в ненужни конфликти", добави събеседникът.

Бизнесът в България трябва да повярва в това, че ерата на въглеродните горива е към своя край, категоричен бе Събев. Досега той се бе "закачил на онази кукичка на десетилетната зависимост от вноса на енергоносители от Руската федерация".

"Ние трябва да вървим решително към убеждението, че бъдещето ще бъде без газ, без петрол, че ще бъде зелено бъдеще. Енергийната ефективност на българските предприятия все още е твърде ниска, но ако се вземат решителни и строги мерки за повишаване на енергийната ефективност на българските предприятия и след това на сгради и потребление, мисля, че цялото повишаване на цените на енергоносителите може да бъде туширано. Навиците на нашето мислене са се вкоренили в следствие на това, че години наред е правено едно и също. Трябва да бъдем разтърсени, за да направим нещо по-хубаво".

Изкуствените пречки пред развитието на зелената енергия трябва да се премахват и "да вървим дружно към по-висока ефективност и дългосрочна декарбонизцация", заяви експертът. "От тази ситуация ще излезем по-богати".

На въпроса дали е възможен плавен преход към еврото Събев каза, че мястото на България е в еврозоната. "В този много сложен геополитически момент това е една котва на стабилност. "Ние сме част от западния свят и дори той да понася удари, ценностите преобладават и те трябва да надделеят. Ако бъде прието еврото през 2024 година със сигурност ще създаде известни затруднения за домакинските бюджети и за финансовия свят, но ползите натежават.  Живеем в много динамичен и даже драматичен период на човешката история и преценката на ползи и загуби трябва да се прави като се гледа бъдещето на България много години напред".  "Въпреки че преходът към еврото няма да е плавен, това е правилната стъпка в този момент", смята гостът.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


76
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
3
 
17
 
! Отговори
Ха!!!!! преди 1 година
"Експерт: Цените няма да се върнат, но ръстът ще е по-бавен"--- Абе да върнат Тръмп, пък да видим дали няма да се върнат цените. И войните ще спрат и САЩ пак ще стане най-големия производител и износител на горива, и цените на горивата ще паднат, и на еко-шаманите ще им бие шута, и фермерите ще живнат, и средния бизнес ще се върне. Откъде ги изравяте такива "експерти" като тоя.
46
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тоя "спец" не мисли какво казва. Хем правителството няма какво да направи срещу инфлацията хем е неспособно. Ами то за какво е нужно това правителство тогава. Сатистика си имаме за да отчита инфлацията и кабинета само ще гледа и цъка,а хората ще обедняват, Има мерки като смяна на лева и забрана за внос на инфлация като се забранят $ и евро.
45
4
 
11
 
! Отговори
до44 преди 1 година
я се събуди , няма вече такъв ес , тинтири минтири глупости , всичко е да сме по зависими и да ни крадат като в африканска държава
44
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
РЕФЕРЕНДУМ какви са тези имекяри дето са избрани да ставе още по зависима България ОСТАВКА мошеници
43
4
 
12
 
! Отговори
profetey преди 1 година
До Струва ми се че: Въпроса не какво искат така наречените от теб "Русофили". Въпроса е да има референдум по този важен въпрос. Мойто мнение е че България не трябва да приема еврото. Но ако след референдум повечето хора гласуват "за", то ще приема решението. Така трябваше да се направи и за НАТО и за ЕС, но това вече е минало. Гледам напред като констатирвам грешките, които не трябва да се повтарят.
42
15
 
8
 
! Отговори
Струва ми се че, преди 1 година
Русофилите ми се струва не искат еврото, както не искат България в ЕС и в НАТО. Ако оставим на тях да вземат решения още утре биха ни изключили от всякакви западни съюзи и биха ни превърнали в колония на Путин
41
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
При добро управление обикновенните хора ще усетят позитивна промяна 2-3 години след въвеждането на еврото. По-добра ликвидност на правителството би означавало повече харчове, повече обществени поръчки, повече заетост и пари в икономиката, а от там и повишаване на заплати и жизнен стандарт. Това при добро управление.
40
7
 
19
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
Всички ли експерти, политици и тям подобни ....ици, не разбраха ли, че българите не искаме еврото!!!!!!!!! Така преди години Надка грозната скача, че сме влезли в Европа, и какво получихме, от трите най-дългото! Унищожението на държавата е в пълен ход! остана ни само лева и сега искат и от него да се откажеме! Я, марш на всички, който иска евро пътя е свободен, да заминава при ***!
39
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен не са само тези 18 мирд. Лихвените проценти също са много по-добри и изгодни в Евро. Програмите на ЕС също е по-добре да се финансират директно в Евро. Много са плюсовете за правителството и за държавата и банковия сектор. За обикновенните хора предполагам нио кой-знае какво няма да се промени, освен че вече няма да се налага да обменяме пари като пътуваме.
38
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Aве шматки глуповати, сега като сме с левове да не би живота да не поскъпва, да няма инфлация и спекула? Я вижте цените, вижте борсите, вижте цените в Европа какво става. Валутният борд не може да продължава вечно, освен това ще се освободят 18 млрд евро, които са запорирани като застраховка в случай, че ювалутният борд се прецака. Е може да ги поокрадът ама все пак са кинти за държавата...
37
1
 
14
 
! Отговори
Защо ни натискат преди 1 година
Нека да го решим с референдум или поне да го приемем след скандинавските страни.
36
1
 
7
 
! Отговори
Щирлиц преди 1 година
Блумбърг.....Айде у лево.
35
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Държава в ерво-зоната е по-привлекателна за инвеститори от държава извън евро зоната.
34
2
 
21
 
! Отговори
Единствената цел, преди 1 година
за този неистов напън за тази измислена валута без покритие, е да се открадне легално паричния ресурс с който се гарантира настоящия валутен борд....Абсолютно никой от управляващата клика не го интересува състоятието на населението....Планът е кражба, ликвидация на България и тотално ПРЕДАТЕЛСТВО НА НАЦИОНАЛНИТЕ НИ ИНТЕРЕСИ....ВСИЧКО ДРУГО Е ЛЪЖА...
33
14
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Еврото ми се вижда по-добре от валутен борд. В момента цените са в Евро дори някой са и повече от евро. Заплатите са в 50центови евро банктони.
32
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Еврото в момента ще убие 95% от българите. Далеч по богати страни които приеха еврото едвам изкретаха. Единственно богатите ще са доволни. Не сме готови за евро, имаме си валутен борд.
31
3
 
9
 
! Отговори
ъцз преди 1 година
как ще е правилно да приемем еврото бе 2пан...
30
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Евро зоната би увеличила ликвидността на българското правителство. Риск от инфлация дефакто няма, защото цените на основните продукти вече са изравнени. Това което е по-евтино в България са трудът и услугите. Реално когато си купувате телевизор, пържола или маратонки си им плащате равностойността в евро.
29
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Евро - валута, създадена да противодейства на долара, не беше ли така? А стабилността на еврото се определя от финансовите отчети за постиженията на страните членки. Айде сега всяка страна-членка като излъже по мноооого малко, толкова години подред, какво остава? Ала-балади за Марс! Работни места за вкъщи ... Топло, възможно по-малко... Не купувайте храна, да не я хвърляте ... Карайте коли, ама по-бавно, да не харчите руско гориво... Не гърмете фойерверки за ЧНГ, да не тревожите птиците ...
28
12
 
7
 
! Отговори
До SS преди 1 година
Референдума беше миналата година, прорусктие партии взеха 14%. Всички други са за еврото. Ако не ти харесва обмени си парите в рубли, сега рублата поскъпна, макар че совен газ с тях друго не може да си купиш.