Краста, дифтерия, палатки в центъра на Брюксел - засилва се мигрантският поток

Системата за прием е претоварена, капацитетът на много градове е изчерпан
23 ное 2022 20:32, Анисия Иванова
104
Краста, дифтерия, палатки в центъра на Брюксел -  засилва се мигрантският поток
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

На Шафиула Садат са му били необходими почти 10 месеца, за да стигне до Белгия от родния си Афганистан, откъдето е избягал, опасявайки се от преследване от страна на талибаните. След като подава молбата си за убежище преди шест седмици, съдбата му е да се присъедини към нарастващите редици на хиляди бездомни мигранти в Брюксел, пише "Financial Times".

"Където и да отида, навсякъде има хора, които спят по улиците", казва 27-годишният мъж, който живее на улицата близо до така наречения Petit-Château - внушителна сграда, в която се помещава федералният орган, отговарящ за приема на бежанци. "Никога не съм си представял, че тук ще бъде толкова трудно."

Броят на молбите за убежище нараства в цяла Европа. Към август молбите в ЕС, плюс Норвегия, Швейцария, Исландия и Лихтенщайн, са се увеличили с 58% тази година в сравнение със същия период на 2021 г., достигайки 578 875, според агенцията за убежище на блока.

Скокът, за който се смята, че отчасти отразява облекчаването на ограниченията за пътуване от времето на Covid, идва в допълнение към пристигането на милиони украински бежанци, чиито молби за закрила се разглеждат в рамките на отделна система. Ако се отчетат и бягащите от руската инвазия, броят на търсещите закрила само в Германия е 1,1 млн. души, което е малко по-малко от общия брой на пристигналите по време на сирийската бежанска криза през 2015-2016 г.

Напливът подхранва опасенията за повторение на разделението между държавите - членки на ЕС, отпреди шест години по отношение на споделянето на тежестта и политиката за предоставяне на убежище и поставя под напрежение градовете в региона, които се опитват да настанят новопристигналите.

Палатките и спалните чували се превърнаха в обичайна гледка по протежение на канала в центъра на Брюксел, както и в подлези и железопътни гари, тъй като някои търсещи убежище са принудени да чакат с месеци за подслон, след като са подали молби.

"Системата за прием е напълно претоварена", казва Давид Вогел от здравната благотворителна организация "Лекари без граници" (MSF) в Белгия.

Лошите здравни условия, включително епидемии от краста и дифтерия, накараха MSF да предприеме безпрецедентната стъпка и да открие спешна клиника на улицата пред правителствената сграда в центъра на Брюксел, в която се обработват молбите за убежище.

По-рано този месец Вогел описа медицинската ситуация като "ужасна".

В Германия градовете бързат да създадат приюти и да преустроят спортни зали и общежития. Хелмут Деди, ръководител на Deutsche Städtetag, Асоциацията на германските градове, алармира този месец за нарастващия брой на бежанците. "Капацитетът на много градове е изчерпан", казва той. В общините липсват места в училищата и "интеграционни курсове" за възрастни бежанци.

Берлин твърди, че всички негови приюти са пълни до краен предел, като 1600 търсещи убежище и 1200 украински бежанци все още чакат за място за настаняване. Берлин планира да разположи палатки, всяка от които може да побере 400 души, на бившите летища Тегел и Темпелхоф в града.

Мрачният прием, с който се сблъскват мнозина, контрастира с начина, по който ЕС се справи с притока на украински бежанци по-рано тази година.

Макар че държавите членки бяха похвалени за бързата си реакция спрямо милионите хора, които избягаха от инвазията на Владимир Путин, напрежението по отношение на миграцията отново започна да се разпространява на ниво ЕС.

Новият десен министър-председател на Италия Джорджия Мелони, която отказа да допусне кораб, превозващ 231 мигранти, спасени от Средиземно море, да акостира на италианско пристанище, представи неконтролираната незаконна миграция от Африка и Азия като заплаха за страната си.

Междувременно белгийското правителство е обект на две решения на Европейския съд по правата на човека заради невъзможността да осигури настаняване на търсещите убежище.

"Ще направим всичко по силите си, за да изпълним международните си задължения за въвеждане в експлоатация на спешен подслон възможно най-скоро, за да предложим защита на нуждаещите се, но предвид големия приток на бежанци трябва да признаем, че достигаме оперативните си граници", заяви говорител на Никол де Мур, белгийски държавен секретар по въпросите на убежището и миграцията.

Белгия се сблъсква с "извънредни обстоятелства", допълни говорителят, сред които недостиг на персонал в центровете за настаняване на кандидати за убежище, липса на подходящи жилища и нежелание на местните власти да отварят центрове предвид необходимостта от настаняване на 60 000 украински бежанци.

Fedasil, правителствената агенция за търсещите убежище, заяви, че страната се опитва да увеличи капацитета си, включително чрез откриването на два временни приемни центъра за по 500 души. Регионът на Брюксел планира да добави 1200 места за спешен прием в мрежата си от приюти за бездомни хора, съобщи тя.

Въпреки това Voyaach Helpdesk, инициатива за безвъзмездна правна помощ, в която участват водещи адвокатски кантори, изчислява, че в Белгия има поне 4000 лица, търсещи убежище, които чакат за подслон.

Сесил Гимерс, адвокат от адвокатската кантора DNH Legal, която представлява млади хора, търсещи убежище, заяви, че предвид недостига на места за настаняване дори децата, които традиционно са с най-голям приоритет, спят на улицата.

Регистрираните лица, търсещи убежище, имат законно право на настаняване без значение от възрастта им, каза тя, но "за децата е драматично и опасно да бъдат на улицата".

Целият анализ на на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


104
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
71
0
 
1
 
! Отговори
Клечко преди 1 година
интересно защо не са ги настанили по хотелите и курортите
70
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всички мигранти в Германия, те ги поканиха, богати са, да се грижат за тях!
69
2
 
2
 
! Отговори
хуху преди 1 година
Виж го наш Г ЕВРОПЕЕЦ как е недоволен от тия мигранти. Нещо позабрави, че допреди 30 години той беше индианецът на Европата и черната работна ръка, от която всички се гнусяха. Сега го приеха в ЕС (лошия ЕС), наливат субсидийки доволно, наш Г се поразходи из (лошата) Европа, па виде къде е убавото и вече не иска да идват да му го развалят разни мигранти. Да се били оправяли.
68
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Древния Рим мигрантите са били това което са и сега за Европа и САЩ.Приток на евтина работна ръка.Привидно са се гнусяли от прииждащите но от трудът им не.В крайна сметка приходите от техния труд са надхвърляли негативите.Цинизма на Запад е елементарен и жесток.От една страна ги привличат с химери за по добър живот от друга ги заклеймяват.Великобритания беше решила да приключи с мигрантите достата прагматично.Лагер в Уганда до разглеждане на молбите.На 6000 километра.Беше и спря. да шуми.Защо
67
0
 
19
 
! Отговори
Възмутена преди 1 година
Никой не споменава от кога и защо тръгна масовата мигрантска вълна. От 2016г когато фрау Меркел казваше на всякаква ***, ИДВАЙТЕ ! И ги посрещаха с отворени обятия, а сега реват !!! Да й потърсят наказателна отговорност за глупавото, безразсъдно поведение да напълни Европа с миризливи навлеци.
66
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЕС е около 340 милиона - 1,1 млн са смешна цифра ! А га бомбихте Афганистан, Ирак, сирия, Либия, га експлоатирахте африканските държави ЩО НЕ РЕВАХТЕ , БРЕ , А ????????? сега ги интегрирайте , а не само да ни давате съвети как да интегрираме нашите тъмни !
65
2
 
10
 
! Отговори
Американ преди 1 година
До oтCиднейAaв$тралияя: Едните идват от страна с истинка война, а другите са лъжливи навлеци.
64
5
 
27
 
! Отговори
oтCиднейAaв$тралияя преди 1 година
"милиони украински бежанци, чиито молби за закрила се разглеждат в рамките на отделна система"... По кой закон се прави разлика дали е бежанец от Афганистан, Сирия или Украйна? Това не е ли за прокурор? Дискриминация? Афганистанците защо не са на хотел в слънчв бряг?
63
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сънувах ,как измират масово евролиберасти, Бг политици и прокурори....
62
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да върнат робството на доброволен принцип, така де - никой да не ги кара на сила, ако искат могат да станат собственост на някой среднокласец, да се грижи за домакинството, за градината, да мие колите, да пере глади и готви и в замяна ще има покрив, храна а може и дори джобни ако работи усърно. По-добре е от свободен човек под мостовете нали. Пък и така всеки ще си знае мястото.
61
2
 
22
 
! Отговори
Падаря преди 1 година
Да се направят буферни зони от по 30 км в африка и Близкия изток които да се охраняват от международни войски .Там да живеят бягащите от войната и политически репресии мигранти.Там да се обучават и наблюдават и най-добрите и с професиите да се пускат в ЕС след минимален 3 годишен престой в зоните. Нелегалните да се пращат там и каналджийството да се води експлатация на хора и да не се наказва фиктивно .
60
1
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това безумие дали ще спре някога. Не може всички да се набутат в Европа. Ако не се опомнят тези в Брюксел, Европа ще загине. Жителите на страните в които е пълно с мигранти страдат, но на политиците не им пука ти са добри към чуждите, а отвратителни към своите.
59
3
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Маймyнарника се препълни. Бийте им по един бустер и скоро ще населят вечните ловни полета в компанията на 77 девственици. Не са дошли да бачкат. Имаме си достатъчно проосяци. От къде вода и за тях. Наместят ли се нейде, душчета, тоалетни нужди... Като яи свърши водата да не питате после защо бее аджебаа
58
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
има и интеграционни курсове....
57
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
много изопъчена статия. има деца от украйна в съседното училище тук в централна германия, ама чак пък криза.?? дифтерия? хахах. не ставайте смешни, всичко е наред
56
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нали Меркел ги покани?
55
2
 
39
 
! Отговори
Бай Танас преди 1 година
Да ги обезпаразитяват, преобличат и кой от къде е ... Щом има пари да стигне до Брюксел, значи не е сиромах. Ще може и с талибаните да се разбере
54
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не само краста дифтерия и епатит ще има и холерия
53
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Краварите изработиха мн добър план за да се опитат да бъдат хегемони
52
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Берлин приютява мигранти а клошарите от немски произход спят под мостовете