Бъдещето: Европейците да свикват на по-студено, но с по-високи сметки

Липсата на руски газ няма как да бъде компенсирана
9 дек 2022 21:15, Нели Христова
143
Бъдещето: Европейците да свикват на по-студено, но с по-високи сметки
Снимка: БГНЕС

Европа вероятно ще преживее тази зима без спиране на газа въпреки намалените доставки от Русия, но дори свикването с по-студените домове и по-високите сметки за отопление може да не е достатъчно през следващите години, казват анализатори от Index.hr.

„Трябва да призная, че живеех като в оранжерия... Наистина използвах много газ“, каза Софи дьо Рус, която до тази година поддържа дома си на белгийското крайбрежие загрят до комфортните 21 градуса по Целзий.

Но подобно на милиони други европейци, 41-годишната служителка в архитектурна фирма трябвало да намали температурата на парното си, след като цените на енергията скочиха след нахлуването на Русия в Украйна през февруари тази година.

Постепенното намаляване на потока на руски газ към Европа предизвика търговска война за LNG, което доведе до рязко покачване на цените му. Въпреки че някои страни, като Франция и Испания, замразиха цените за потребителите, други, като Белгия, позволиха на доставчиците повече или по-малко по-високи цени на своите клиенти.

„Първоначално се паникьосах малко“, каза Де Рус, чиято сметка за газ за къща от 90 квадратни метра е скочила от 120 евро на месец до 330 евро. Сега тя е намалила температурата до 18 градуса и смята да монтира стъклопакет и слънчев панел.

Безразличието към потреблението на енергия на цяло поколение европейци внезапно свърши през 2022 г. и сега всички обръщат внимание на колко градуса е настроен термостатът им. Газът преди беше в изобилие и евтин, но сега е оскъден и скъп. Европейската референтна цена на едро обикновено се колебае леко, движейки се около 20 евро за мегаватчас. Тази година тя скочи до цели 300 евро, а след това падна до около 100.

„Това е най-хаотичното време, което съм преживявал през всичките тези години“, каза пред АФП Греъм Фридман, анализатор на европейския газов пазар в енергийната консултантска компания Wood Mackenzie.

Голям спад в потреблението

Рекордно високите цени на енергията принудиха много фабрики, особено в химическия сектор на Германия, който е силно зависим от евтиния руски газ, да спрат производството. Но европейските нации успяха да напълнят газовите си хранилища и все още никой не ги е изчерпал.

„Идеята за Европа без руска енергия беше невъзможна до февруари“, каза Саймън Талиапиетра, учен от института Брюгел в Брюксел.

Топлата есен позволи на много потребители да отложат старта на отоплението и помогна на Европа да посрещне по-добре зимата.

Европейските потребители и индустрията са намалили разходите си с около 25 процента през октомври в сравнение със същия месец през 2019-2021 г., изчислява Брюгел. В Германия, където половината от домакинствата се отопляват с газ, данните показват, че потреблението е спаднало с 20 до 35 процента в зависимост от седмицата.

„Това е много повече, отколкото някой очакваше“, каза Лион Хирт, професор по енергийна политика в Herti School в Берлин. „И това е в пълно противоречие с това, което казваха пророците за края на света – че хората просто не реагират, те просто се топлят, не променят поведението си и не реагират на цените. "

За няколко месеца Русия загуби своя основен купувач на газ, Европа, която купи 191 милиарда кубически метра руски газ през 2019 г. и 90 милиарда тази година. Wood Mackenzie прогнозира, че доставките на газ от Русия ще намалеят до 38 милиарда кубически метра през следващата година.

ЕС успя да внесе големи количества LNG, но само като предложи да плаща повече от южноазиатски страни като Пакистан и Индия. В резултат на това тези страни трябваше да увеличат зависимостта си от въглища, което има отрицателни последици за глобалната борба срещу изменението на климата.

Какво ще се случи през 2023 г.?

Способността на Европа да внася LNG е ограничена от липсата на инфраструктура. В началото на войната Франция и Испания имаха по няколко терминала в Украйна за приемане на LNG танкери, докато Германия нямаше нито един. Въпреки че се изграждат нови терминали за втечнен природен газ, през следващата година, за разлика от тази, Европа ще трябва да се справи предимно без руски газ, за да запълни хранилищата. Това може да предизвика още по-ожесточена търговска война между европейските и азиатските държави за газ.

„Ключовият фактор със сигурност ще бъде времето тази зима“, каза Лора Пейдж, газов анализатор в анализаторската фирма Kpler. „Ако зимата е студена в Азия и Европа... тази битка ще се засили.“

Проблемът е, че доставките на LNG са ограничени.

„В момента няма достатъчно газ в света, за да се компенсира загубата на доставки от Русия“, каза Фридман от Wood Mackenzie.

Новите LNG терминали няма да заработят до 2025 г., което означава, че европейците ще трябва да свикнат да живеят в домове, отоплени само до 18 градуса.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


143
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
85
6
 
27
 
! Отговори
Мухаха преди 1 година
Европа не купувала газ и петрол от Русия ..... ВЯРНО Е ... ЕВРОПА КУПУВА ГАЗ ОТ АМЕРИКАНСКИ ПОСРЕДНИЦИ, КУПУВАЩИ ГАЗ И ПЕТРОЛ ОТ РУСИЯ продаващи с определената надценка . Не случайно САЩ упорито отказват да включат Русия в списъка си с терористични държави. Щото трудно се прави търговия с държави от този списък ... САЩ в момента дава луди заеми на Украйна и я заробва икономически и става НЕЗАМЕНИМ ПОСРЕДНИК между Европа и необходимите и ресурси на Русия . ЕТО ОТ ТОВА СА ВИСОКИТЕ СМЕТКИ В ЕВРОПА.
84
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А може ли европейците да грабнат сопите и да изрият всички тези заради които са на този хал. Нещо се унасят и самозабравят.
83
7
 
6
 
! Отговори
ама преди 1 година
До 98 що пишеш глупости и неща които не са ти ясни
82
10
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
който има енергия , ресурси и храна има всичко.. Русия има всичко , запада има само едни компютърни процесори като коз и нищо повече.. Китай е вложил 500 милиарда и ще изпревари запада и в тази област.. Русия също.
81
2
 
8
 
! Отговори
Истината преди 1 година
Д-р. Държави имат атомни електроцентрали защо да им е студено тях ги управляват здравомислещи хора не за пари, а за развитие на държавата.
80
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Днес другаря Си беше в Саудитска Арабия , бяха събрали Лидерите на целия арабски свят , СА , Катар , Египет , Палестина и др. Скоро ще ви спрат и арабския кран на петрола.. Петрол срещу нищо , банкноти на финасови пирамиди няма да има..
79
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бежанците не бегат в Русия щото иска бачкане.. помощи няма ..
78
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Германуянобвинява Русия за проблемите си ...
77
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Слава на Русия.. Ще победи сатинския запад..
76
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
България е малка държава, без посока, чийто срок на годност изтече преди 40 години и сега е в активен процес на изгниване. Безсмислено е да се спори за нея и позицията й. Елементарно е - гответе се за живота след България.
75
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да Берлин е бедно село в сравение с големите руски градове , това Москва , Казан , Сан Петербург дори сибирската екзотика Новсибиркс е по-добра от Берлин..
74
0
 
6
 
! Отговори
Стоян преди 1 година
До 78 - Аз просто казах, да изчакаш 10 дена. Ти толано откачи и взе да разтягаш няккави луди теории, кактони да правиш предположения за социалноото, икономипеското и семейното ми положение. Нямам намерение, да споря с теб, в какъвто и да е капацитет. Освен хулите ти, едва ли ще чуя нещо полезно. А и ... Скучен си. Пожелаваю ти неприятна нощ.
73
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 79 - Дори не съм сигурен, къде точно е Смитли.
72
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Който се е хванал с Германците винаги е губил войната .. Не ми хвалете Германия , от германците нищо не става.. Работил със всякакви , американците са бандити престъпници мошеници , от германците нищо не става , руснаците се имат за голяма работа - тяхното образование най-добро , знаят най-много те математика и всичко и затова правят грешки после някой да им върви по здника
71
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 79 - Достстъчно съм ходил. "Денонощно" означава 24 часа на ден. Максималното, което постигахме с големите турбини по 11.3 мвтч на Вестас беше около 42-44% от максималния капацитет на денонощие, при около 55% период на експлоатация в денонощието. И това е средна стойност. Ималинсме дни с по 100, когато е имало бури, но сме инали и дни с под 4 часа на ден. И това в морето. Затова отказвам, да повярвам, че ви се въртят "денонощно" перките.
70
7
 
7
 
! Отговори
До 77 преди 1 година
Айде първо се разходи малко из Германия и тогава да си говорим! То от Симитли не става мой човек!
69
11
 
4
 
! Отговори
Муахаха преди 1 година
Не Стояне, ще си пусна парното за да съм по тениска!А ти пак ще бухаш дЪрва в кюмбето, ще зъзнеш с румбата плетена от баба си и ще викаш - аааа тия на запад повче мръзнат, щото кюбета нямат! Много са ми смешни хорица дето са затънали до ушите във вашкии, а се смеят на западняците щото им били окаляни подметките на обувките! Вас си гледайте, тук като стане зле, в БГ ще се мре!
68
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Вятърните турбини дето преди войната седяха за украса и за вземане на субсидии сега се въртята денонощно!" - В Германия? Айде стига с глупостите. Дори в датското крайбрежие го няма това, а там вятъра е почти гарнатирано целогодишно явление.
67
1
 
7
 
! Отговори
Стоян преди 1 година
До 71 - Но ще си пуснел парното и няма да си по тениска, нали? Много плоски вхалби. И смени си името, че се излагаш.
66
8
 
4
 
! Отговори
Германец преди 1 година
"изчакай още 10 дена" -- известен кремълски шахматист два месеца след началото на тридневния блицкриг, 2022.