Въпреки упадъка на Русия, Европа не очаква ера на по-голяма сигурност

Твърдения, че Русия е загубила войната, са все още преждевременни
6 яну 2023 17:30, Нели Христова
186
Въпреки упадъка на Русия, Европа не очаква ера на по-голяма сигурност
Снимка: БГНЕС

Войната в Украйна вече доказа, че почти всички предположения са погрешни, и сега Европа се чуди какво все още може да се предполага.

Февруарското нахлуване беше изненадващо във всяко отношение: за онези, които смятаха, че Москва не е достатъчно луда, за да се опита да осъществи такъв мащабен и безразсъден план; за онези, които смятаха, че руските военни ще преминат безпроблемно през страна с 40 милиона души население и след 10 дни ще провеждат операции по ликвидиране на последствията; и за онези, които смятаха, че руснаците разполагат с технически и разузнавателни възможности да направят нещо повече от случайно бомбардиране на цивилни райони със старомодна артилерия, която кремълските военни са усъвършенствали още от Грозни в Чечения през 90-те години на миналия век. И накрая, за онези, които смятаха, че размахването на ядрената сабя е парадокс през 2022 г. - че не е възможно да заплашваш хората с ядрени оръжия, защото унищожението, което те ще донесат, ще бъде пълно, за всички на планетата.

Въпреки това до края на 2022 г. Европа се сблъска с редица неизвестни, които не можеше да си представи през януари. Накратко: армия, някога смятана за третата най-страховита в света, нахлу в по-малката си съседка, която допреди година се отличаваше предимно с ИТ и селско стопанство.

Русия похарчи милиарди евро за привидна модернизация на въоръжените си сили, но се оказа, че това до голяма степен е фарс. Тя откри, че веригите ѝ за доставки не работят на няколко десетки километра от собствената ѝ граница; че оценката ѝ за Украйна като нация, която отчаяно се опитва да се освободи от собствения си "нацизъм", е изкривен продукт на преценката на подчинени на един президент - Владимир Путин – на когото се казваше това, което искаше да чуе в изолацията на пандемията.

Русия се сблъска и със Запада, който далеч не беше разединен и колеблив, а напротив - с удоволствие изпрати част от боеприпасите си на източната граница. Западните силни на деня може да се почувстват изненадани и от факта, че червените линии на Русия изглежда се променят постоянно, тъй като Москва осъзнава колко ограничени са неядрените ѝ възможности. Нищо от това не трябваше да се случва. И така, след като обаче се случи, какво прави Европа и за какво се подготвя?

Ключът е в това колко неочаквано обединен се оказа Западът. Въпреки разногласията по отношение на Ирак и Сирия и частичното нежелание да се изразходват 2% от БВП за сигурност - нещо, което САЩ отдавна изискват от членовете на НАТО - Европа и САЩ разговарят с еднакъв темп по отношение на Украйна. Понякога Вашингтон застава на по-предпазлива позиция, а има и автократични изключения като Унгария. Но промяната е в посока на единство, а не на различие. И това е голямата изненада.

Твърдения, че Русия е загубила войната, са все още преждевременни. Все още има променливи, които могат да доведат до патова ситуация в полза на Москва или дори до обрат. Възможно е НАТО да загуби търпение или хъс по отношение на доставките на оръжие и да потърси по-удобно икономическо решение, отколкото дългосрочна сигурност, настоявайки за неизгоден за Киев мир. Но засега това изглежда малко вероятно.

Русия се е укрепила на източния бряг на река Днепър в Южна Украйна и има предимството, че фронтовите линии на Донецк и Луганск на изток са по-близо до руската граница. Предизвикателствата обаче са огромни: лошо обучените и принудително призовани войници са 70 000 от силите на фронтовата линия - и това е според благосклонната оценка на Путин, който се бори за боеприпаси и е обект на редовни и открити вътрешни критики за веригата на доставки през зимата.

Украйна е на своя територия, духът е все още висок, а западните оръжия продължават да пристигат.

Перспективата за руско поражение може да се разглежда в по-широк план. Руските въоръжени сили ще се нуждаят от десетилетия, за да си възвърнат дори подобие на статут, равен на този на НАТО. Това е може би най-голямата загуба за Кремъл: дългогодишните усилия, използвани за възстановяване на репутацията на Москва като умен, асиметричен враг с конвенционални подкрепящи сили, се изпариха за около шест месеца лошо управление.

Въпросът за ядрената сила все още е актуален, най-вече защото Путин обича да се позовава на него редовно. Но дори и в този случай заплахата от страна на Русия е отслабнала. Първо, НАТО изпрати недвусмислени сигнали за конвенционалното опустошение, което нейните сили биха причинили, ако бъде разположено каквото и да е ядрено устройство. Второ, някогашните съюзници на Русия, Индия и Китай, бързо оцениха последователните руски поражения и публично осъдиха ядрената реторика на Москва. И накрая, пред Москва остава един въпрос, чийто отговор никой не иска да знае: ако веригите за доставка на дизелово гориво за бойните автомобили, които са на 60 километра от руската граница, не работят, тогава как могат да бъдат сигурни, че "бутонът" ще сработи, ако един побеснял Путин го натисне? Няма по-голяма опасност за една ядрена сила от това да разкрие, че нейните стратегически ракети и потенциал за ответен удар не работят.

Въпреки този осезаем упадък на Русия, Европа не очаква ера на по-голяма сигурност. Призивите за увеличаване на разходите за отбрана са по-силни и по-разпространени, дори и да идват в момент, когато Русия, която десетилетия наред определяше европейската сигурност, се оказва по-малко заплашителна. Европа започва да осъзнава, че не може да разчита на Съединените щати - и на техните луди колебания между политическите полюси - за собствената си сигурност.

Междувременно хиляди невинни украинци загиват в резултат на егоистичния и погрешен опит на Путин да възроди царската империя. В по-широк план авторитаризмът е разобличен като катастрофална система, от която могат да избухнат войни.

И все пак от това бедствие произлезе нещо добро. Европа вече знае, че трябва спешно да се откаже от зависимостта си от руския газ и от въглеводородите като цяло в дългосрочен план, тъй като икономическата зависимост от изкопаемите горива на диктаторите не може да доведе до дългосрочна стабилност.

В продължение на повече от 70 години Русия и Западът държаха света в плен на взаимно гарантирано унищожение. Това беше мир, основан на страха. Това поражда и една не толкова плашеща перспектива: че Русия - подобно на много автокрации преди нея - може да изчезне, увредена от собствената си вътрешна зависимост от страха.

Сегашното предизвикателство пред Европа е да се справи с Русия, която се намира в състояние на отрицание с изгледи да премине в състояние на контролиран упадък. След като подцени потенциала на Москва за нанасяне на злини, сега Европа трябва да внимава да не надцени нейния потенциал като заплаха.

Ник Патън Уолш, редактор "Международна сигурност" в CNN

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


186
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
114
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Новото издание на Путин сегодня иска "нацистка" България да бъде затрита и разделена между Сърбия, Турция и Русия. Очевидно проблема са само американските войски у нас.
113
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Жив и здрав да си гн Путин! Тази година,пак да ги подпукаш Укрофашистите в Киев и ги довършиш! Тръгнал Евреина,да се мери с батко си! И един ден и светът ще признае,че в Украйна наистина има Фашизъм! И бойната им техника е с Неонациски кръстове на Укрите!
112
13
 
9
 
! Отговори
ало слугата преди 1 година
До Анонимен 123затова ли укрите живеят на наш гръб по хотелите тука?
111
10
 
9
 
! Отговори
(-_-) преди 1 година
Упадък е сметката ти за газ от 100 лв да стане 300 и съответно в магазина продуктите да се да се качат с горе-долу пак толкова..Както писах по-рано те са си самодостатъчни и е само въпрос на време да се отцепят напълно от останалите..
110
2
 
1
 
! Отговори
хаха преди 1 година
До Хехеда нямаш предвид черните петъци в комбойция?
109
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пичове, в Русия е мега зле. По аптеките нямат вече лекарства. Не гледайте ютуб, а питайте някой познат, който живее там.
108
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Украйна се живее по-добре отколкото в Русия. Факт неоспорим. Затова Кремъл умират от яд.
107
6
 
6
 
! Отговори
(-_-) преди 1 година
На тая територия, която искат какви хора живеят? Канадци? Едно 80% се определят като руснаци!
106
8
 
8
 
! Отговори
(-_-) преди 1 година
Как пък не разбраха тия западняци, че Русия си е самодостатъчна, а те са тия, които са впили вампирските си зъбки в други страни да си задоволяват стандарта на живот..
105
4
 
6
 
! Отговори
БПФ преди 1 година
До Хехе - гледаме, гледаме. В Ютъб има достатъчно клипове от руските хипермаркети. В коментарите отдолу западноевропейци и американци само пъшкат от завист... ниски цени и огромно изобилие от стоки...
104
3
 
3
 
! Отговори
Слава богу преди 1 година
До Анонимен 117 - ами в тайгата и черноземът е кал. Ти някъде мърдал ли си из България по-далече от асфалта на София? А знаеш ли дори в СОФИЯ колко жилища са без канализация? В Русия ходил ли си? На светлинни години са пред нас !!!
103
3
 
6
 
! Отговори
Какви преди 1 година
пак безyмия пишете бе, какъв упадък на Русия? 404 се върна в каменната ера, ЕС е залят от протести, безредици на крачка от революция е, индустрията на ЕС фалира, цените са в небето, ама Русия била в упадък?
102
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
русия винаги е била изоставана държава. Извън големите градове е кал и мизерия. Единствено след ВСВ откраднаха нещо от Германия и за кратко направиха нещо. Хората от векове се развиват и изобретяват.
101
4
 
5
 
! Отговори
zombay преди 1 година
МИ СПРЕТЕ ПАРАТА И ТАНКОВЕТЕ НА ЗЕЛЕНИЯ БЕ ИНГЛИЗИ НАЛИ РАШАТА Е В УПАДЪК!!!!!!
100
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Въоръженият с хипезвукови Циркони продукт на модернизацията на въоръжените сили на РФ "Адмирал Горшков" преди няколко дни бе отправен към бреговете на рака Потомак.
99
2
 
10
 
! Отговори
илюминат. ренегат преди 1 година
ХА ХА ХА! И къде го видя този "упадък"???
98
12
 
4
 
! Отговори
Хехе преди 1 година
Гледайте в Ютуб разкошния упадък в Русия.Промоции на захар и салам, които предизвикват истински кеч-борби.Мурманск - истински бой за сладолед, Воронеж - битка за вестници(?),и то всеки четвъртък,Самара - детски плюшени играчки, където баби и дядовци бяха най-активните. А най-голям екшън за мен е раздаването в Чечня на велосипеди. Там местния темперамент включваше бой,ритници,а които не получиха колела,почупиха тези на печелившите :-)))
97
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не знам колко от вас са посетили Милано, Париж, Амстердам и други знакови европейски градове през последната година. за Брюксел не говоря, отдавна е изгубил европейския си облик. Ако ги сравните с техния вид отпреди 15-20 години, ще откриете, че няма промяна, само са по-вехти, по-мръсни, с пъплещи навсякъде чужденци от други раси. Културата и потреблението са вече синоними. Деградация и тежка инерция. Затова и лидерите са такива качествени - Урсула, Жан, Шолц...
96
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Смешно е. Ние ядем все повече бой. Въпреки всичко сме моралните победители. Надявам се европейските крепостни селяни да хпват тоя буламач и да го храносмилат добре иначе на Европа лошо и се пише.
95
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Удивително е как в толкова обширен материал почти всичко не е вярно, с изключение на стабилизирането на позициите на Русия. Някой може да е бил изненадан от нападението, но това не са били нито Украйна, нито НАТО, Меркел си го каза. Някой може и да е единен в подкрепата за Зеленски - марионетките на Вашингтон на ръководни места в цяла Европа. Но населенията са по-скоро единни вече в обратна посока. Руската армия е отслабена и разбита, но друг път. А НАТО и ЕС започват да се задъхват. И т.н.