Времето на изобилието е към края си: Сухата зима ще доведе и до суша през лятото в Европа

В Алпите има 63% по-малко сняг от обикновено
8 мар 2023 18:33, Нели Христова
89
Времето на изобилието е към края си: Сухата зима ще доведе и до суша през лятото в Европа
Снимка: БГНЕС

Подобни сцени бяха рядкост в средата на лятото, но в началото на март те са безпрецедентни. Lac de Montbel в югозападна Франция е пресъхнала на 80%,а  лодките на местния ветроходен клуб са заседнали на изсъхналите му кафяви брегове.

В Северна Италия туристите могат да се разходят до малкия остров Сан Биаджо, до който обикновено се стига само с лодка, от брега на езерото Гарда, където нивото на водата е със 70 см по-ниско от средното. В Алпите има 63% по-малко сняг от обикновено.

В Германия плитките води на Рейн вече прекъсват трафика на шлепове, принуждавайки лодките, които се отправят към Централна Европа, да товарят наполовина, а в Каталуния, където вече три години липсва вода, Барселона спря да напоява парковете си.

След най-сухото си лято от 500 години насам, голяма част от Европа е в плен на зимна суша, предизвикана от влошаване на климата, което предизвиква нарастваща загриженост сред правителствата относно сигурността на водата за домовете, фермерите и фабриките в целия континент.

Проучване, публикувано през януари от Технологичния университет в Грац в Австрия, чиито учени са използвали сателитни данни, за да анализират запасите от подпочвени води, заключава, че Европа търпи суша от 2018 г. и ситуацията с водата сега е "много несигурна".

"Никога не бих си представил, че водата ще бъде проблем тук, в Европа, особено в Германия или Австрия. Тук всъщност имаме проблеми с водоснабдяването. Трябва да помислим за това", обяснява един от изследователите Торстен Майер-Гюр, цитиран от The Guardian.

Световната служба за приписване на метеорологичните условия заяви, че миналата година сушата в северното полукълбо е била най-малко 20 пъти по-вероятна поради причинените от човека промени в климата, предупреждавайки, че такива екстремни периоди ще стават все по-често срещани с глобалното затопляне.

"Това, което е необичайно, е повторението на тези събития, защото вече преживяхме тежка до екстремна суша преди година и още една през 2018 г.", обяснява Андреа Торети, старши учен в Европейската обсерватория за засушаване, пред Euronews. "Ясно е, че в някои части на Европа липсата на валежи и настоящият дефицит са такива, че няма да е лесно водните нива да се възстановят преди началото на лятото."

Експертите твърдят, че следващите месеци ще бъдат решаващи.

Карта на настоящите засушавания в Европа от програмата на ЕС Коперник показва предупреждения за ниски нива на валежи или влажност на почвата в райони на Северна и Южна Испания, Северна Италия и Южна Германия, като почти цяла Франция е засегната.

Франция наскоро регистрира 32 дни без значителни валежи, най-дългият период от началото на режистрите през 1959 г., а държавната прогноза Météo-France каза, че се очакват малко или никакви валежи поне до края на месеца.

Климатологът Саймън Мителбергер казва, че около 75% по-малко дъжд е паднал във Франция миналия месец от обичайното за февруари, продължавайки тенденцията от цяла година. През девет от последните 12 месеца бяха регистрирани валежи до 85% под нормата, каза той пред France Info news.

Френският научноизследователски център CNRS заяви, че чрез сравняване на сушите преди 1945 г. и от 1945 г. насам е установил, че сушата от миналото лято е била причинена от антропогенни промени в климата, а тази зима е показала "същите характеристики".

На местните власти във всичките седем основни речни басейна на страната беше наредено да започнат да налагат водни ограничения, тъй като правителството работи върху кризисен план за справяне с недостига, който според него неизбежно ще доведе до "проблеми с недостига на вода" тази година.

Министърът на екологичния преход Кристоф Бешу предупреди, че Франция ще трябва да се справи с до 40% по-малко вода през следващите години, добавяйки, че страната вече е в "състояние на тревога" и ограниченията в някои райони са напълно оправдани.

"Ситуацията е по-сериозна тази година от миналата година", казва Бешу. На хората в четири южни департамента е забранено да пълнят плувни басейни или да мият колите си, докато фермерите трябва да намалят консумацията на вода до половината.

Повтаряйки термините, които използва, за да опише енергийната криза, предизвикана от руската инвазия в Украйна, френският президент Еманюел Макрон призова тази седмица за "план за трезвеност" за пестене на вода и предупреди, че "времето на изобилието" е към своя край.

"Всички ние ще трябва да бъдем внимателни", каза той. Сред плановете на правителството са модернизирането на земеделското напояване, което представлява до 80% от потреблението през лятото, засилване на рециклирането на отпадъчни води и намаляване на загубите поради течове.

Цяла Испания търпи суша от януари 2022 г., но водоснабдяването в Каталуния намаля толкова ниско, че властите тази седмица въведоха закони, включващи 40% намаление на водата, използвана за селско стопанство, 15% намаление за промишлени цели и намаляване на средна дневна доставка на жител от 250 литра до 230 литра.

Рубен дел Кампо, говорител на държавната метеорологична агенция Aemet, казва, че ситуацията не показва признаци за подобряване през следващите месеци. Най-тежко засегнатите райони са северната трета от страната и части от Андалусия и южната част на Кастилия-Ла Манча, допълва той.

Запитан за ролята на глобалното отопление, Дел Кампо е на мнение, че докато сушата винаги е била естествен феномен поради географското местоположение на Испания, през последните десетилетия се наблюдава промяна.

"Забелязахме, че сушите в южната част на Испания продължават по-дълго и че когато дойдат дъждовете, те са по-кратки, но по-интензивни", обяснява той. "Това е лошо разпределено. Когато дъждовете са силни, те са по-малко полезни за презареждане на резервоари и напояване на полетата, които се нуждаят от по-слаб дъжд."

През януари министърът на околната среда на Испания Тереза Рибера предупреди за неизбежната реалност на извънредната климатична ситуация, като каза, че страната трябва да бъде подготвена за "много по-дълги цикли на екстремна суша и периоди на невероятно силни наводнения".

Средното количество налична вода е намаляло с 12% от 1980 г. насам, отбеляза Рибера, а прогнозите предполагат допълнителен спад между 14% и 40% до 2050 г. "Не можем да разчитаме единствено на дъжда, когато става въпрос за гарантиране на доставките на питейна вода или вода за икономически цели", допълва тя.

Воденото от социалистите правителство на Испания през януари одобри план на стойност 23 милиарда евро за защита и подобряване на водоснабдяването чрез инвестиране в области, включително инфраструктура, обработка и пречистване на вода, модернизация на напояването и управление на риска от наводнения.

Съобщава се, че правителството в Италия се готви да създаде работна група, включваща "суперкомисар" и служители от няколко министерства за справяне с последиците от тежката суша, която вече започва да оказва влияние върху селското стопанство.

Нивата на водата в По, най-дългата река в страната, която захранва няколко северни и централни региони, са били с 61% по-ниски от нормата за февруари. Докато скорошните валежи облекчиха известно напрежение, министърът на околната среда и енергийната сигурност Джилберто Пичето предупреди миналата седмица, че в някои райони може да се наложи разпределение на водата.

"Проблемът със сушата е сериозен", каза той пред Corriere della Sera. "Имахме само половината от средното количество сняг. Оказахме се с водни пътища, езера и резервоари в много критично състояние и водноелектрически басейни в изключително затруднено положение."

Националният изследователски съвет на Италия (CNR) заяви миналия месец, че валежите на север са били с 40% по-ниски от средните през 2022 г., добавяйки, че липсата на валежи от началото на 2023 г. е била "значителна".

Водещ метеоролог Лука Меркали каза, че Италия ще избегне повторение на екстремната суша от миналото лято само ако има обилни валежи през пролетта. "Това е последната надежда", на мнение е той. "Ако нямаме пролетен дъжд в продължение на две последователни години, това ще е първият път, в който се случва."

В Централна и Северна Европа липсата на валежи досега се наблюдава главно в алпийските региони, където скиорите са изправени пред безснежни ски писти.

В провинция Тирол, Австрия, например, градовете Ландек и Ройте са измерили най-сухата си зима в историята, докато в части от Швейцария общините отново трябваше да призовават гражданите да пестят вода, след като вече го направиха миналото лято.

Но учените предупреждават, че въздействието на зимната суша най-вероятно ще се усети в по-ниските райони на Германия и Австрия през следващите месеци: по-малко сняг през зимата означава по-малко стопена вода за захранване на реките на Централна Европа през по-топлите месеци.

"Днешният дефицит на сняг потенциално може да се превърне в лятна суша утре", казва Мануела Брунер, професор по хидрология и климатични въздействия в университета ETH в Цюрих.

Метеорологът Йозеф Айцингер от Института по метеорология и климатология на Виена каза пред агенция dpa: "Ако времето тази пролет е подобно на това през 2022 г., сухотата ще се увеличи значително."

Той посочи исторически ниските нива на водата в езерото Нойзидъл, ключов източник на вода, пресичащ границата между Австрия и Унгария.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


89
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако вместо гл у па в ите прислужници на САЩ начело на европейските държави, стояха умни, деловити, патриоти, които разчитат на науката а не на подкупи, времето на изобилието ще се появи отново. А когато гонят чужди интереси, както е в Европа в момента, тоя континент ще се скапва и ще страда все повече и повече и "Времето на изобилието" ще им се струва недостижимо.
39
2
 
11
 
! Отговори
Затоплист преди 1 година
До Неверник. Все пак тези катаклизми са заради изпуснатите стотици хиляди тонове метан в атмосферата от взивяването на тръбите. Но медиите мълчат затова, защото се знае кой ги взриви! Същите които дават грантовете! Затуй ще обвинят кравите че пър..т , ще ги затрият и ще ядем "пържоли" от насекоми и червейчета.
38
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Оооо, с всеки изминал ден..."простия дърводелец"....ще Ви разказва играта според Библията....
37
11
 
2
 
! Отговори
Таня преди 1 година
Нееее, глобално затопляне няма. Телевизора ви лъже. Загубен, неграмотен народ. Сбирщина.
36
2
 
3
 
! Отговори
до 36 неграмотника преди 1 година
Само *** може да напише това и то с главни букви "КОГО ЛЪЖЕШ ТИ БЕ!!! В СЕВЕРЕН ПОТОК 2 НЯМАШЕ НИЩО ТРЪБИТЕ БЯХА ПРАЗНИ!". Ужас ????? Не само бяха пълни но и натъпкани. Иначе са под външно налягане от водната маса.
35
1
 
7
 
! Отговори
Шиле преди 1 година
Опре ли до вода, става страшно за всички ни. Не е нужно да съм Ванга, за да се сетя как хората ще започнат да се трепят още повече помежду си...
34
6
 
8
 
! Отговори
ьааььа преди 1 година
Сеите дървете хора, сеите дървете , че е късно. Спрете колите на дизел. и самолетите. както и централите на въглища. оставете само атомните. карайте на газ минимално и максимално на електричество.. колела, градски траспорт и влакове ... монтирайте соларни панели и помпи за вода, където може. Обработвайте всяко кътче на земята за храна. Не превръщайте земята в пустиня. исползвайте био тор и компост.
33
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Байно, само да ти кажа, че за да отклониш въздушните течения, трябва да спреш Земята да се върти! Да те питам, русофил си нали?
32
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До до 31 Не знам кой, коментирам резултатите.
31
1
 
7
 
! Отговори
Неверник. преди 1 година
До Затоплист- Всъщност от този експеримент просто зимата се е поизместила от едни райони на други. В Великобритания сега е ледена буря а в Скандинавия е спрял транспорта от сняг и катастрофи. На други места по света също.
30
4
 
2
 
! Отговори
до 31 преди 1 година
Кой това? Сивите, рептилите, илюминатите, или анунаки?
29
2
 
4
 
! Отговори
Мен преди 1 година
Бойко е виновен.
28
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 28 Голям си капацитет бе. И като отклонят отново въздушните течения къде мислиш че ще падне дъжда? Както направиха почти да няма сняг тази зима така могат да го направят и с дъжда през останалите сезони.
27
4
 
9
 
! Отговори
Затоплист преди 1 година
Тия стотици хиляди тонове метан, които изхвърлиха в атмосферата чрез взривяването на тръбите, си свършиха работата. Ама Гретето мълчи като ......
26
1
 
4
 
! Отговори
до 26 преди 1 година
Абсолютно! Тази зима изкарах с три кубика. Най-много да ги направя четири до май месец, а е имало зими в които не са ми стигали и 15. Доволен съм.
25
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И после от тая жега и суша, като се изпари водата и се кондензира във по-високите слоеве на атмосферата, какво ще става? НалЕ се сещаш, че с тези глупости можете да шанете единствено електората на възраждане?
24
0
 
7
 
! Отговори
гейска и безплодна преди 1 година
така стоят нещата! Господ не обича да му тълкуват волята! Каквото е казал - това е!
23
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Значи времето ще е хубаво . Няма да вали . И дърва за зимата няма да терябват . А всичката тая вода къде ще отиде ? Да няма потопи някъде .
22
1
 
3
 
! Отговори
АнонимеН преди 1 година
До до анонимен 16/ А ПЪК С ЕМБАРГО ТОТАЛНО НЯМА ПРОМИШЛЕНОСТ! ДА ВИДИМ КОЙ ША ПУКЯСА ПРЪВ :D
21
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Виждат се едни мръсни ръчички,които си играят с времето.